| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca Dumnezeu,la inceput,cand i-a creat pe Adam si pe Eva, a pus pomul interzis in gradina Edenului si le-a spus sa nu manance din el pentru ca vor muri negresit cu un singur scop:sa-si distruga planul Sau maret.Ca daca nu ar fi pus pomul acela in gradina nu ar mai fi pacat,cel putin in acel mod cum s-a intamplat cu Adam si Eva. Daca nu era pomul interzis in gradina si nu exista satana sa-i ispiteasca, mai pacatuiau Adam si Eva vreodata?

13 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Povestile religioase au logica stramba, sunt contradictorii si nu sunt facute pentru a exprima un adevar. Sunt facute pentru a impresiona oamenii naivi care accepta orice explicatie si orice fantezie absurda drept adevar. De asta apar in poveste asemenea aberatii. Povestea e facuta ca sa dea o pilda care sa aiba ca rezultat controlul asupra celor care o iau de buna. Inmultirea omului nu e pacat si nu e de la Dumnezeu. Inmultirea e generata de evolutie. Evolutia favorizeaza "calitatile" care permit indivizilor dintr-o specie sa existe. Daca individul nu se inmulteste dispare modelul acela de individ si raman doar cei care au capacitatea de a se inmulti, de aceea majoritatea oamenilor pot sa se inmulteasca si nu e un pacat decat in virtutea scrierilor religioase care incearca si reusesc sa controleze modul de viata al credulilor, inclusiv inmultirea lor.
Si moartea vine din evolutie. Indivizii cu viata lunga evolueaza mai lent, pentru ca ocupa resursele din zona, au o perioada mai lunga acelasi cod genetic, deci nu evolueaza prin selectie naturala si pana la urma tot dispar ca nu pot trai chiar la nesfarsit, deci durata de viata mai scurta favorizeaza evolutia speciei, elibereaza resurse, asigura o variatie mai mare a codului genetic, deci e normal sa intalnim mai multe specii cu viata mai scurta.
Se vede usor falsitatea scrierii: Daca oamenii aveau ca origine un singur om sau un numar limitat de oameni, atunci vorbeau aceeasi limba si aratau la fel.

| halogen001 a răspuns:

Religia creeaza dependenta, asa cum exista dependenta de jocurile de noroc. Omul nu isi foloseste logica si nu se descurajeaza usor. Are speranta ca va castiga. Asa se face ca omul ademenit cu castiguri joaca pana pierde toti banii si devine dependent de jocurile de noroc.
Asa e si cu religia. Omul e ademenit cu minuni inventate si cu o ipotetica viata vesnica la care se mai adauga si amenintari cu pedepse, cu iad, cu draci si cu alte minuni tot inventate si inexistente si atunci ca si in cazul jocurilor de noroc, omul devine dependent de religie. Daca in cazul jocurilor de noroc omul pierde bani, in cazul dependentei de religie isi pierde libertatea de gandire, timp din viata sau chiar toata viata, bani, munca, tot ce are, deci asemanarea religiei cu jocurile de noroc e izbitor de mare pentru ca foloseste acelasi mecanism si are acelasi rezultat. In tot acest timp exista si castigatori adevarati: organizatorii jocurilor de noroc si cei a caror ocupatie e religia.

Divertisment: https://www.youtube.com/watch?v=LG4H8aUkXJY

| CostinAlamariu a răspuns:

Buna intrebare. De pacatuit sigur pacatuiau, dar cum?
Pacatul lor a fost in primul rand neascultarea, dar exista pericolul ca pacatul lor sa fie mandria, ca la lucifer. De asta a fost mai bine pentru ei sa fie neascultatori decat mandrii. Daca inima iti devine impietrita de mandrie cu greu te mai intorci la Dumnezeu

| StrongHeart a răspuns:

Daca si cu parca se plimbau pe o barca.
Sunt lucruri pe care nu le poti schimba oricat de mult ai vrea. Uiti ca Satana a fost un inger la inceput.Acesta a ales sa se razvrateasca impotriva Lui Dumnezeu Cel Preainalt si astfel luand cu el alti ingeri sa lupte impotriva Lui, a fost alungat din rai.Omul a fost creat apoi, iar pomul interzis era pentru a ii testa credinta.Si a fost si avertizat,ca daca va musca din rodul pomului interzis,va muri negresit. Daca pana si ingerii cei de sus s-au razvratit impotriva Lui,cum stia el ca omul nu o va face? A vrut sa testeze omul, insa Satana a aflat de acest test si a mintit-o pe Eva, la fel cum a facut cu ceilalti ingeri.
Planul Lui este maret, dar sa il intelegi trebuie intai renunti la mandrie. Daca nu, nu esti pregatit sa intelegi unele lucruri.

| halogen001 a răspuns (pentru StrongHeart):

Astea sunt povesti primitive, mituri si legende, bune pentru impresionarea naivilor. Nu stiu cum poate cineva sa ia de bune asemenea povesti. Trebuie sa ai cel mult minte de copil, sau sa ai un interes ca sa-i prostesti pe altii ca sa sustii ca sunt adevarate asemenea povesti. Https://youtu.be/PoYqwT4Q8rM

Uite ce putere are si cum isi apara Dumnezeu credinciosii:

https://www.capital.ro/......covid.html

https://infosapientia.ro/......-speranta/

https://republica.ro/......oronavirus

https://stirileprotv.ro/......virus.html

si erau oameni tineri. La ce e bun Dumnezeu, daca nu la amagirea naivilor?

| StrongHeart a răspuns (pentru halogen001):

Eu cred ca nu ai intelegerea sau intelepciunea sa asculti asa ca iti formezi niste prejudecati legate de divinitate si negi totul doar pentru ca nu esti de acord cu unele aspecte.
Adica tu esti in conflict cu tine insuti si astfel dai vina pe tot ce e sfant,nu te judec,obisnuiam sa fiu ca tine,ca il negi pe Dumnezeu e una,dar nu infecta mintile altora cu necredinta ta.
Site-urile alea nici baut sa fiu nu le-as accesa,pentru ca imi provoaca greata,sila, ura, frica, frustrare, revolta.De ce sa imi incarc constiinta cu astfel de sentimente si sa dau atentia mea unor trusturi media cumparate de magnati la fel ca politicienii in care va puneti increderea?
Citeste, asculta si ia aminte, apoi putem discuta despre lucruri serioase, altfel nu o sa te ia nimeni in serios.
Dumnezeu nu m-a amagit niciodata, oamenii intotdeauna.Mereu rugaciunea m-a ajutat,am avut mereu un Dumnezeu cald care m-a iertat si m-a ajutat cand toti oamenii reci,fara suflet au uitat de mine.
Cred ca depinde de experienta fiecaruia,dar eu te-as sfatui sa citesti si sa inveti despre tot ce te inconjoara inainte sa iei o decizie a ce crezi,adica eu pot sa citesc si despre teoria evolutiei, marxism, despre ideile lui Karl si Freud si pot sa citesc si patristica inainte de a alege carei ideologii imi incredintez constiinta.
Cred ca e intelept sa faci si tu la fel, nu iti zic sa crezi ce cred eu, iti zic doar sa te gandesti de 7 ori inainte sa iei o decizie si sa nu-ti distrugi mintea crezand tot ce scrie pe net sau ce vezi la tv.
Esti usor de pacalit.

| halogen001 a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu mi-am spus parerea, cum ai facut-o si tu. Eu acele date le-am gasit la o cautare pe google, nu sunt un cititor fidel al siteurilor respective si datele acelea sunt reale, ca doar nu scrie cineva despre un om viu ca este mort. Am vrut sa-ti arat ca ajutorul lui Dumnezeu pe care il slavesti nu e valabil in toate circumstantele. Oamenii aceia erau slujitori ai lui Dumnezeu si acum sotiile lor au ramas vaduve si copii orfani de tata, deci nu e lucru putin, iar puterea si ajutorul lui Dumnezeu s-a vazut practic. Daca nici pe aceia nu i-a putut ajuta, imagineaza-ti cum ii ajuta pe ceilalti, ca intotdeauna cei credinciosi justifica pasivitatea si neputinta lui Dumnezeu in a ajuta oamenii prin faptul ca acestia nu sunt credinciosi si nu merita ajutorul divin. Daca tu ai fost multumit de ajutorul divin e firesc sa spui acest lucru si e OK. Mai trebuie si sa te credem pe cuvant.

| StrongHeart a răspuns (pentru halogen001):

Toti suntem datori cu o moarte, chiar si cei mai sfinti dintre sfinti.Ce scriu acesti oameni este doar o versiune sau o mica generalizare, nu poti cunoaste exact factorii care au dus la decesul unei persoane, decat dupa autopsie, ceea ce nu cred ca a stat nimeni sa faca, iti spun ca stiu cum se procedeaza.In fine, stim ca virusul actioneaza puternic asupra celor deja vulerabili d.p.d.v al sanatatii, nu actioneaza la fel asupra unui om sanatos.
Eu cred ca un om moare atunci cand renunta sa traiasca, eu personal am avut probleme grave de sanatate ce s-au diminuat si tot personal am vazut minuni in ce priveste sanatatea, dupa ce m-am rugat pentru cineva.In acelasi timp am avut si persoane apropiate pentru care nu s-a mai putut face nimic si stiu si ce inseamna asta, e dureros.
Trebuie sa realizam ca toti avem un timp, zilele noastre sunt numarate.Nu stim niciodata cand vine sfarsitul dar trebuie sa fim pregatiti, pentru ca poate veni in orice moment.Nu vad ce folos ar avea sa stam sa aruncam vina pe creator cand timpul unei persoane s-a scurs, nu stim ce implicatii are moartea unei persoane, poate fi un lucru rau, poate fi un lucru bun, toate ce ni se intampla duc catre un sfarsit, planul Lui este mare si El stie cel mai bine de ce se intampla ce se intampla in vietile noastre.Noi avem o gandire relativ limitata, daca le-am stii pe toate, viata nu ar mai avea sens.

| halogen001 a răspuns (pentru StrongHeart):

Adevarat. Acum idiferent de motivul decesului, cu sau fara autopsie, Dumnezeu daca există, dacă vrea si dacă poate ajuta omul sa mai traiasca. Unii credinciosi accepta orice din partea lui Dumnezeu, sa fi ajutati sa nu fie ajutati si atunci Dumnezeu apare ca ceva inutil: cu sau fara el tot asa ramane.

Apreciez ca esti recunoscator ajutorului divin.

Eu privind in general fenomenul religios constat doar coincidente si nimic de substanta. Adica daca omul se face bine e de la Dumnezeu, daca moare e perfect in ceea ce-l priveste pe Dumnezeu si cum exista si oameni care se vindeca si oameni care nu se vindeca, daca punem pe seama lui Dumnezeu numai vindecarile obtinem un Dumnezeu aproape perfect, dar daca luam in calcul si bolnavii care nu se vindeca, parca obtin o imagine mai fidela a realitatii.

Daca mai iau in calcul si scrierile religioase cum arata ajung instant la concluzia ca Dumnezeu nu exista. De asta se si spune credinta ca nu e ceva verificat sigur. Avem multe religii si fiecare spune ca a lui e adevarata.

| halogen001 a răspuns (pentru StrongHeart):

Vina pe creator se poate arunca, din moment ce unii sustin ca au fost ajutati, atunci toti vor sa fie ajutati, mai ales ca creatorul e considerat atotputernic, iar oameni cu credinta si vinovatie apropiate ca valoare observa ca sunt tratati diferit, ba chiar in ordine inversa.

| halogen001 a răspuns (pentru StrongHeart):

Tot asa am cautat pe google numar de biserici si am dat peste https://www.businessmagazin.ro/......e-18033449
E bine, e rau nu stiu, dar parca se exagereaza ajutorul divin. Parca pentru un bolnav un spital e mai potrivit, biserica doar il ingroapa.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu nu ne-a creat zombie sau roboti, El iti pune in fata 2 cai, iti prezinta riscurile si binecuvantarile, tu alegi ce sa faci. Dumnezeu nu iti poate forta mana, El te-a creat liber.
Cand Adam si Eva au cazut, Dumnezeu le spusese dinainte ce se va intampla, El de fapt spune ''Va iubesc atat de mult incat va fac liberi, puteam sa fac din voi niste roboti, dar in dragoste este libertate, va dau liberul arbitru, va dau posibilitatea de a Ma iubi si asculta, sau de a Ma ura si a nu Ma asculta''
El le-a dat liberul arbitru, si lor, si lui Lucifer, care mai apoi a devenit Satana, el a ales sa plece.

Recomand cu caldura urmatorul video, explica foarte frumos acest aspect :

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Mai demult era o singură autoritate: Dumnezeu. Apoi s-a întâmplat ceva și au devenit două: Dumnezeu și (cum spun oamenii)Satana.
Un creștin simplu ar spune că Satana nu este cine știe ce în fața lui Dumnezeu(ceea ce nu este greșit) dar trebuie să înțelegem că a luat cu el o treime din Cer, o treime din acea Împărăție a crezut în ceea ce Satana a crezut.
'Planul' este pentru a ne oferi(nu numai nouă, oamenilor! Ai să vezi că Judecata începe din Cer nu de pe Pământ) posibilitate de alegere.
Pe cine alegem să slujim? De ce?