| RobertG101 a întrebat:

Cred ca singurul lucru important si pozitiv din invatatura crestina e abstinenta sexuala. Nu inteleg de ce este sexul atat de promovat atat in randurile copiilor cat si adolescentilor, nu vedeti cat de tragic a ajuns lumea acum? Daca nu ma credeti uitati-va la categoria "Dragoste si Sex". Familia mea e majoritar catolica si au reusit in mare parte sa-si tina in frau poftele carnale pana dupa casatorie. Si ghiciti ce? Mai niciunul nu a divortat si sunt foarte fericiti. Bine, eu nici nu ma gandesc sa am vreo relatie, prefer sa fiu singur, dar asta e alta poveste.

Mai este si chestia cu maasturbatul, care mi se pare cea mai mare prostie sa o recomanzi. Pe langa ca te face dependent, cu cat o practici mai mult cu atat mai rau iti faci. Spun asta din propria experienta. Daca vrei sa dovedesti ceva stiintific, aplica asta pe propria ta piele si ai sa vezi rezultatele.
Aaa, da. La varsta de subt 18 nu exista dragoste adevarata, doar interes sexual.

Deci ce parere aveti? Credeti ca vorbesc prostii?

26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Amice, tu nu esti o statistica epidemiologica. 97% din barbati si 80% din femei au facut onanie iar daca ar fi fost ca tine, ar fi fost mai multa lume internata in spitale decat lume in afara spitalelor.

| danay72 a răspuns:

Cred ca daca oamenii ar respecta sfaturile Bibliei cu privire la acest subiect, ar fi mai fericiți.

| RAY a răspuns:

De ce scrii aiureli cum sa nu existe iubire pana la 18 anii? tu nu tiai iubit parinti cand ai fost mic? dorinta sexuala dorinta exista de la pubertate dar nu iubirea, nu e adevarat asa ceva in fapt prima iubire aia e cea mai sincera si cea mai sincera, iar cu moasturbatul nu exista nici un studiu cum ca dauneaza intr-un fel organismul, eu am testat si nu am nici o problema, cerceteaza stiinta mai mult, vezi ca ieri am gresit si eu cu homosexualitatea e genetica, deschideti mintea spre stiinta

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru RobertG101):

Si aia sa stii ca poate fi adevarata, desigur nu in toate cazurile

| mihai69 a răspuns:

Da. Categoric.

| T0T a răspuns:

Cam da.

| Holiday a răspuns:

"Daca nu ma credeti uitati-va la categoria "Dragoste si Sex""

Ce citesti tu pe acolo nu e cauzat de sex ci de lipsa educatiei sexuale. Este exact ca la sofat, daca nu ai pregatire teoretica, daca nu stii regulile poti avea accidente.

"Deci ce parere aveti? Credeti ca vorbesc prostii?"

Da, clar.

| mentholinks a răspuns:

Din cate stiu eu crestinismul nu promoveaza abstinenta sexuala, doar condamna preacurvia. Cu sotia poti sa te freci cat vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns (pentru mentholinks):

Cu sotia faci sex doar pentru a procrea.
Orice altceva, este considerat "imoral in fata lui Dumnezeu".

| Teffan a răspuns (pentru mentholinks):

"Deci ce parere aveti? Credeti ca vorbesc prostii?"

Da.

| xerxes1 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu este recomandat sa te freci in post,miercurea si vinerea, sambata ca duminica mergi la biserica si nu esti "curat", duminica abia ai venit de la biserica si ai Duhul Sfant in tine, Deci se poate lunea martea si joia.
Daca elimini posturile, sarbatorile religioase si zilele cu ciclu mai raman cateva zile.
Si totusi crestinii se inmultesc.Eu cred ca mai incalca regulile.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns (pentru RobertG101):

Bunica mea a fost data la maritis la varsta de 14 ani.

Lasa, ca o sa-ti dau un raspuns mai complex mai incolo, ca n-am timp acum.

| mentholinks a răspuns (pentru Teffan):

Asa spun preotii libidinosi dar nu este deloc asa. Dumnezeu l-a binecuvantat pe Solomon cu multe neveste si tiitoare.

| Teffan a răspuns (pentru mentholinks):

Da,dar oare despre acest Solomon nu se spunea ca "a avut fii si fiice"?

Este adevarat ca imparatii si oamenii din Vechiul Testament aveau foarte multe neveste, dar de fiecare data cand faceau sex, trebuiau sa procreeze, ceea ce nu mai este in concordanta cu lumea moderna in care traim, ma intelegi?

| Teffan a răspuns (pentru mentholinks):

Si acel mit cu Onan, cand "samanta" nu a ajuns la destinatie, si a "aruncat-o pe pamant".L-a pedepsit cu moartea.

| SG1995 a răspuns (pentru mentholinks):

Ai citit doctrinele religioase, scopul sexului in viziunea ultra-religiosului e strict reproducerea, iar daca e posibil sexul sa fie lipsit de orice satisfactie.

| xerxes1 a răspuns:

Cert este ca religia crestina a ucis Eros-ul.
Si de aici apar mii de probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru RobertG101):

Esti prea mic ca intelegi.Rezolva-ti problemele sexuale si poate o sa mai discutam.

| VelaJohnny a răspuns:

Thumbs up!

| AlexeHellsing a răspuns:

De acord până la ideea că nu există dragoste până la 18 ani. Prima, singura și ultima mea dragoste a apărut în viața mea la 16 ani, la un an după ce ne-am cunoscut.

| catalynx a răspuns:

Mai sunt si alte lucruri bune, doar ca trebuiesc intelese D

Sa stii ca iubirea adevarata intr-adevar nu consta in sex, ci in sentiment si in fapte asta ii este placut lui Dumnezeu si mai mult sa stii ca exista viata si fara sex (in fiecare zi) si cu atat mai mult nu cred in teoriile in care cica sexul, sau masturbarea iti face bine intr-un anumit domeniu din sanatate, masturbarea in general e ca un drog la fel ca si sexul, adica cu cat practici mai mult cu atat o sa fii mai dependent si psihic. Nu cred nici in articolele care iti spun ca nu stiu ce o sa patesti daca nu faci sex zilnic. Sunt remedii mult mai bune pentru sanatate care te pot ajuta. Una e cand o faci doar pentru a face copii si nu in moduri perverse, ci simplu, si alta cand o faci doar pentru placere si atat

| DomnulDumnezeu a răspuns:

Crezi ca prostul.