| DarkPablo a întrebat:

Crede careva cu adevărat în zeul Satan?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestini buni si iubitori nu accepta alte credinte observ dar mereu se dau victima., cat despre zeul satan e un sclav la curtea lui iahve atat, dar na fiecare cu credinta lui, amuzant e cand astia cu credinte diferite se urasc intre ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Crestinii au avut nevoie de povestiri ajutatoare ca sa inteleaga anumite concepte despre spiritualitate.
Asa a fost inventat si un Bau Bau numit Satan.

| Algo098 a răspuns:

E posibil. Fiecare poate sa creada ce vrea. Credinta nu tine cont de realitate. E doar o presupunere de cele mai multe ori falsa careia i se atribuie de catre credincios aceeasi valoare pe care o are un adevar. Un credincios nu prea tine cont de realitate. El are convingerile lui. Daca ii arati ceva real ce contravine credintei lui, el nu va accepta acel lucru. Pentru el nu conteaza adevarul. Credinta lui e mai puternica decat adevarul. Asta se intampla deoarece acele lucruri in care el crede sunt lucruri accesibile puterii lui de intelegere si ii confera credinciosului un sentiment de incredere si de siguranta similar, daca nu chiar mai puternic decat ar face-o cunoasterea si acceptarea realitatii.

| TristanTzara a răspuns:

Lorin Fortuna crede în Satanos și Gea.

| mochadamn a răspuns:

Eu cred in mine