| anonim_4396 a întrebat:

Crede cineva de aici că trăim vremurile din urmă? Credeți în răpirea bisericii, în iad, în împărăția de 1000 de ani urmată de un cer și un pământ nou, unde doar cei credincioși vor ajunge? Am citit foarte mult în biblie și m-am documentat peste tot, iar toate semnele ne arată că începutul sfârșitului istoriei omenirii îl trăim chiar acum. Multe dintre semnele descrise în biblie sau împlinit și se împlinesc cu repeziciune. Sunt multe de spus în legătură cu acest subiect și foarte multe de scris. Voi ce părere aveți despre toate astea?

Răspuns Câştigător
| EduardEdyP a răspuns:

Chiar și apostolii spun că trăim vremurile din urmă, adică ei au spus despre asta acum 2000 de ani.
Marele necaz va fi după răpirea sfinților, căci Domnul nu-i va lăsa. După răpire, va trece 7 ani in care va fi nuntă Mielului, apoi după 7 ani va veni stăpânirea Mielului de 1000 de ani împreună cu sfinții timp in care Satan va fi închis. Apoi va fi marea judecată a celor vii și morți.

| Celcestietot a răspuns (pentru EduardEdyP):

Poti sa imi dai si mie versete sau capitole care spun asta, pentru ca eu nu am vazut nicaieri in Biblie? Ce religie esti? Eu sunt ortodox.

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crede cineva de aici că trăim vremurile din urmă?
Da.
Credeți în răpirea bisericii,
Da
în iad,
Nu
în împărăția de 1000 de ani
Nu
urmată de un cer și un pământ nou,
Da, când soarele se stinge ne mutăm acolo
unde doar cei credincioși vor ajunge?
Da, doar cei ce cred în știința fizicii vor ajunge
Am citit foarte mult în biblie
Și nu ai înțeles aproape nimic
Și ai folosit pentru documentare doar surse proate
și m-am documentat peste tot,
iar toate semnele ne arată
semnele îți arată ție și la alții ca tine
că începutul sfârșitului istoriei omenirii îl trăim chiar acum.
Da, voi îl trăiți chiar acum, restul trăiesc viața lor, voi ați început să vă sfârșiți
Multe dintre semnele descrise în biblie sau împlinit
Da. s-au implinit, dovadă ești tu, profet mincinos,
și se împlinesc cu repeziciune.
Ca dovadă postarea ta aici
Sunt multe de spus în legătură cu acest subiect
Da. este plin TPU de cei ce spun și tot spun și foarte multe de scris. Voi ce părere aveți despre toate astea?
Că ai aterizat aici cu racheta cu pene, și ai început cu o temă religioasă. O să ai parte de contre din belșug, Celceștietot ( noul Steregoi) o să îți țină isonul, nu o să ai ocazia să te plictisești, să vezi cum imediat vei avea 100 de comentarii, de parcă ar fi început sfârșitul chiar aici din cauza ta.

| Celcestietot a răspuns:

Da, cred toate acestea. Răpirea nu va fi o răpire, ci la final după marele necaz vor fi luați oamenii drepți de către Hristos la cer, nu înainte (eu așa știu). Nu trăim sfârșitul de abia acum, ci acesta a început mai demult din punctul meu de vedere. Răspândirea evangheliei așa cum se spune în Biblie, este clar că în curând trebuie sa se întâmple ceva rău, și cum SUA și Rusia au ieșit din tratatul nuclear, asta ar fi o posibilitate, de ce nu. Cine crede că greșesc și de ce (mă refer la creștini)?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Sfârșitul nu va fi printr-un război nuclear, va fi la fel cum au sfârșit Sodoma si Gomora, adică de la Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sau de la un meteorit... nu, nu trimit de dumnezeu, asa cum se crede ca ar fi fost distruse si cele doua cetati despre care oricum nu prea exista dovezi prea multe ca ar fi existat in realitate, nu nu de dumnezeu. Totusi, sa mergem pe principiul tau, de ce oare nu pica un asteroid pe Amsterdam sau San Francisco, fieful gay lor?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Vom trai si vom vedea! Inca nu au început sa fie vărsate potirele (plăgile), asta in cazul in care acestea se vor întâmpla literar. Apoc.16/1-18

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu cred. Uită-te în Apocalipsa și vei vedea, adică analizează atent.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce nu crezi? Explica!

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu cred ca sfârșitul nu va fi printr-un război nuclear. Multumita happy?

| EduardEdyP a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu va fi așa.

| Celcestietot a răspuns (pentru EduardEdyP):

Atunci cum crezi ca va fi? Crezi ca soarele va topi planeta? Eu nu cred ca atunci va fi sfarsitul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Traim vremurile de pe urma de mii de ani, neintamplandu-se nimic.
Fiecare era considera ca traieste in "vremurile de pe urma":
- secolul 5, cand "Biciul lui Dumnezeu" era de neinfrant si parea sa distruga imperiul
- secolele 12-13, cand Temujin - al doilea Bici al lui Dumnezeu - ravasea Europa Rasariteana
- secolul 14 cu Moartea Neagra ce a curmat vietile a 30%-60% din intreaga populatie a Europei la acea vreme
- secolul 20 cu cele doua razboaie mondiale

Asa ca, lasa prostiile si bucura-te de cea mai prospera era a umanitatii de pana acum.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Apropo, a citi dintr-o singura sursa, Biblia si derivatele acesteia, nu inseamna deloc ca te-ai documentat.

| Helper07 a răspuns:

Nu cred in iad (cel putin nu cum si-l imagineaza majoritatea). In rest sunt de acord cu tot ce ai spus.

| Daniel323 a răspuns:

Baliverne.

| Ancamitumihaela a răspuns:

Eu cred ca venirea Domnului este mai aproape decat ne imaginam noi. Vremurile pe care le traim noi astazi este intr-adevar vremuri greel ca auzim vesti de razboaie, catastrofele naturale, ...etc si rapirea bisericii va avea loc inintea necazului cel mare pentru ca nu ne-a randuit la manie,, Fiindcă Dumnezeu nu ne-a rânduit la mânie, ci ca să căpătăm mântuirea prin Domnul nostru Isus Hristos, care a murit pentru noi, pentru ca, fie că veghem, fie că dormim, să trăim împreună cu El. si dupa rapirea biserii la cer va avea loc cei 7 ani de necaz (ecazul cel mare) Isus spune: „Pentru că atunci va fi un necaz așa de mare, cum n-a fost niciodată de la începutul lumii până acum și nici nu va mai fi." si la rapirea biseriicii vor invia intai cei moarti in Hristos apoi noi care vom fii in viata pana la raripe il vom intampina pe Domnul Isus si astfel vom fii inttodeauna cu Domnul,, Este scris în Biblie:1Tesaloniceni 4:16-17. “Căci Însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorâ din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.”. Dupa necazul cel marae care va dura 7 ani vom imparati impreuna cu Hristos pe Pamant la Ierusalim timp de 1000 de ani unde ne spune biblia ca Satana va fi legat 1000 de ani. Dupa imparatia de 1000 de ani Satana va fi deslegat si va insela pe oameni care vor fii in trupuri de carne si Ii vor aduna sa faca rozboi cu sfinti la Armaghedon si Domnul Isus impreuna cu sfintii vor birui si Satana va fi nimicita cu suflarea gurii Lui cu toate armnata lui care vor fii inselate. Dupa ce va fi aruncat in Iazul de foc apoivine Judecata Cea Mare A lui Dumnezeu pe Scaunul alb si Mare. Dupa judecata oamenilor Dumnezeu va crea un cer nou si un pamant nou
. Apocalipsa lui Ioan 21
1. Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era.
2. Si eu am vazut coborandu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfanta, Noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei.
3. Si am auzit un glas tare care iesea din scaunul de domnie si zicea: "Iata cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, si ei vor fi poporul Lui, si Dumnezeu insusi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.
4. El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut."