| OctavianDanielMaria a întrebat:

Credeti ca a "innebunit" biserica ortodoxa? https://stirileprotv.ro/......antii.html

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, afirmă doar că yoga e incompatibilă cu creștinismul.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Nu a innebunit, așa e ea.

Și ce are/au yoga/mișcările_yoga cu credința?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Ce are yoga cu credința? Yoga este una dintre cele 6 școli tradiționale ale Hinduismului.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Nu a innebunit. Tu daca ai avea o afacere sau un partid, ai vrea concurenta? Cred ca nu, asa si biserica ortodoxa nu vrea ca oamenii sa imbratiseze alte culte.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biserica este autonoma de stat laughing, buna asta, chiar mi-a placut. Dar visezi, biserica si statul merg mana-n mana.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Este o poveste mult mai veche, yoga nu este acceptata de mult timp, nu de ieri de catre biserica ortodoxa.
Yoga îşi trage originile din practicile religioase ale Hinduismului şi apoi a fost preluată şi în Budism, Jainism si chiar Sufismul din Islam o practică în anumite forme.
Termenul "yoga" din Sanscrită înseamnă "control", "înfrânare" sau "unitate". Yoga este una din cele 6 şcoli de bază ale Hinduismului şi este un sistem complex, care are la bază meditaţia transcendentală. Meditaţia nu este altceva decât concentrarea gândirii şi nu este rea pana la o anumită treaptă. De altfel, toţi noi trebuie să ne concentrăm gândirea pentru anumite sarcini, fie la servici, fie acasă sau când studiem Sfintele Scripturi sau ne rugăm. Problema cu meditaţia din Yoga este că e transcendentală, adică o meditaţie prin care omul îşi concentrează gândirea la divinitate, la ceea ce depăşeşte limitele creaţiei. Şi dacă nu este închinare către Dumnezeul adevărat, atunci meditaţia aceasta devine o închinare la idoli pe care oamenii şi-i creează singuri în minte sau îi preiau de la alţi oameni, din sistemele religioase, etc.
In Nepal, unde Hinduismul este religia majoritară, fiecare cetăţean al ţării ii reveneau câte 15 zei, adică idoli. Şi idolii cei mai răspândiţi stau în poziţii de yoga şi meditează.

Yoga in sensul de exercitii fizice, sport, nu este rea dar pana la un punct, cand tu te inchini idolilor si nu Lui Dumnezeu, din acel moment ai pacatuit, Dumnezeu nu accepta inchinarea inaintea altei persoane sau statui. Problema principala a aparut din faptul ca acei ''zei'' straini stau in pozitiile de Yoga pe care noi le executam.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Dumnezeu nu accepta inchinarea inaintea altei persoane sau statui."
si totusi pare sa fie ok cu cei cativa mii de sfinti la care se inchina ortodoxismul

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Ei spun ca pe aproapele tau il iubesti, pe sfinti ii cinstesti, iar pe Dumnezeu il adori. Deci nu te rogi la sfinti.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Intr-adevar, este un subiect sensibil. Biblia nu spune sa ne rugam inainte nimanui, doar a Lui Dumnezeu. Cei mai multi nu au citit biblia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere faptul ca tot ce stim despre "Sindh si Dravid" este ceea ce vrea presa (lor) sa ne spuna despre ei. Nu m-as mira sa ajunga cat mai departe in razboiul asta. Am vazut nebunia religioasa inca de cand eram mica, n-am avut de ales in aceasta lume a lor, as fi preferat sa traiesc o viata paralela.
Facand "yoga" trupul se relaxeaza, si mintea se deschide (iluminare). Iar crestinii nu accepta acest trai eliberat, ei se supun unui dumnezeu superior care nu lasa omu sa gandeasca oricum. Preotul a facut yoga si a observat ca ceva nu este in regula, acesta s-a speriat de "dumenzeu ma vede", dupa cum gandeste el. Pot reface scenariile astea, caci si eu am trecut prin asa ceva. Dar eu am acceptat eliberarea, dupa decenii izolata in teama.Sunt tare curioasa daca astia sunt constienti ca este gresit ceea ce fac, sau daca chiar sunt vreun complot de a pacali lumea. Eu cred ca ei traiesc in minciuni, speriati de adevarul necunoscut.

| Ibra1000 a răspuns:

Tu ceri o opinie si dupa ii certi pe aia care cred in Dumnezeu? Esti doar un copil fara experienta de viata si atat. Opreste-te in a mai pune intrebari la care raspunzi doar tu.

Răspuns utilizator avertizat