| unprietenaproape a întrebat:

Credeti ca, acei oameni care au facut pact cu diavolul mai pot iesi vreoadata din iad? ii mai pot ajuta rugaciunile?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iadul în Biblie se refera la moarte, nu la chin veșnic. Dumnezeu este mai puternic decât Satan. Dacă cineva vrea cu adevărat să se apropie de Dumnezeu, poate, printr-un studiu profund și aplicarea celor învățate din Biblie.

| ania a răspuns:

Oamenii care trăiesc au oricând șansa să desfacă pactul cu deavolul care l-au făcut, să-l denunțe. Hristos și când era întrupat pe pâmânt elibera oamenii îndrăciți și oface și acum.Am văzut recent ăe net mărturia unui lider satanist, care omora prin vrăji pameni pentru bani, posedat de mulți demoni și care făcuse pact cu satana, mărturisind cum L-a eliberat Mîntuitorul Hristos și a scăpat de trcutul lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Îmi poți spune video-ul sau link-ul

| milan9 a răspuns:

Iata mai jos cum sufletele ajunse "dincolo" pot adresa rugaciuni... happy Iata doar un simplu exemplu prin care vedem ca sufletele sfintilor pot adresa rugaciuni catre Dumnezeu spre exemplu... happy

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

| milan9 a răspuns:

Iar strict la intrebare... da... Dar raspunsul acesta il stie cu certitudine doar Dumnezeu. Iata doar doua motive:
- numai El stie faptele intregii vieti ale celui in cauza;
- Dumnezeu va cantari in foarte mare masura efortul nostru de a ne ruga pentru semenii nostri... thinking

Vreau sa te avertizez totusi, ca cei care incheie nu stiu ce "pact" cu gandul de a trage foloase pentru ca mai apoi sa se intoarca la Dumnezeu... de fapt NU MAI AU NICI O SANSA. sad
Specularea aceasta le compromite si le transforma in asa masura sufletul (jocul de fapt nu este al lui ci al demonilor de fapt) sau isi vor pierde viata mai inainte de schita orice intoarcere, incat ei sanse reale NU MAI AU... sad

| milan9 a răspuns:

Iehovista @Danay, in infama ei manipulare prozelitista, omite sa spuna CHIAR ADEVARUL. Sau traducerea falsificata a sectei ei nu-i permite... thinking

Veşnicia este o REALITATE pentru TOATE SUFLETELE! thinking
Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."
cclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "
II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.
Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.
Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

...si sunt zeci si zeci de versete sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om se poate intoarce la hristos, cat inca traiesti, cat inca respiri, te poti intoarce oricand, isus te astepta cu bratele deschise si te striga lacrimand si vrea sa te intorci la el, el pentru tine a murit, de aceea cand tu te indepartezi de el, si cand alegi sa pleci, il ranesti, ii frangi inima, dar asta nu inseamna ca el nu te va primi inapoi, uita-te la pilda fiului risipitor.