| LupusDei1993 a întrebat:

Credeti ca acest Univers functioneaza fara ca vreo zeitate sa existe? Daca ar exista macar una, de ce se tot joaca de-a v-ati ascunselea cu noi?

6 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Crezi ca omul modern, cu toate patimile, slabiciunile lui penibile, cu toata frustrarea si uraciunea lui, cu toata penibilitatea ce il caracterizeaza e demn sa-L vada pe Dumnezeu?
Poate Dumnezeu se ascunde pentru ca daca ni s-ar arata am muri pe loc happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mai degrabă omul se joaca de-a v-ați ascunselea cu Dumnezeu, pe motiv ca daca el (omul) nu il vede pe Dumnezeu considera ca nici Dumnezeu nu il poate vedea. Habar nu are ca Dumnezeu nu numai ca ne vede, dar ne cunoaște chiar si cele mai ascunse gânduri.

| Meme10Memu a răspuns:

Legile fizice nu sunt scrise in materie ( care se transforma mereu ) ci pe suportul materiei care e universul subcuantic sau spiritual care traverseaza tot universul material.

| fllu07 a răspuns:

Dar nu inteleg de ce ar fi obligat să se arate? Pentru ca asa vor niste creaturi inteligente, care într-un procent considerabil ii neagă existența, fie prin comportament, fie verbal? In ciuda faptului că sunt nenumarate dovezi care arată existența unei "zeitați" cum spui tu. totuși tot mai multi oameni neagă existența lui. Atunci de Ce s'ar arăta? Si dacă ar face'o, cum l-ai recunoaște, ai fi dispus să îți schimbi modul de viață, sau o sa consideri ca merge si asa, ca până acum?

| Ineys a răspuns (pentru fllu07):

Daca azi apare Dumnezeu, da cu pumnu'n masa si mai baga si niste nori urati de furtuna + cateva fulgere, sunt sigur ca devin toti crestini, nu esti de aceeasi parere?
De ce inainte s-a aratat? Acum s-a rusinat, ce-a facut?

| TheMaker a răspuns:

Când vei afla ce gust are lumina, vor sta și zeii de vorbă cu tine.