| lolium a întrebat:

Credeti ca boli care tin de psihic, cum ar fi depresia, pot fi vindecate mai bine cu ajutorul medicamentelor, sau prin credinta in Dumnezeu?
Ati trecut prin astfel de situatii?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinta in Dumnezeu te poate ajuta mult.Insa, lucrurile descoperite sunt ale oamenilor, este bine sa se urmeze un tratament medica si sa aiba si incredere ca Dumnezeu va ajuta sa se faca bine.

| lolium explică (pentru EmaS):

Inteleg ajutorul si efectul medicamentelor pana intr-un anumit punct. dar daca nu este vorba de o durere fizica, ci de o dezamagire in viata, de lipsa de speranta, cum te poate face mai vesel o pastila? medicamentele pentru depresie, din cate am putut auzi nu fac altceva decat sa iti dea o stare de somnolenta, te impiedica sa simti sau sa gandesti normal.

| EmaS a răspuns (pentru lolium):

Credinta in Dumnezeu te poate ajuta foarte mult.

| Vladuthz a răspuns (pentru lolium):

La fel cum credinta oarba te impiedica sa gandesti liber si logic.

| Vladuthz a răspuns:

Eu am avut un fel de depresie cauzata de credinta. M-a ajutat medicatia si tratamentul psihiatric sa trec peste.

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu folosesc psihologia pentru a scapa de momente triste care pot duce la depresie.
Desigur credinta in divin te motiveaza oarecum in momente de depresie.

| lolium explică (pentru OOOLEOOO):

In ce fel o folosesti?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru lolium):

Folosesc metode oferite de ramura psihologiei NLP (program neurolingvistic).
Gasesti o gramada de excercitii in prima parte din cartea ''Putere Nemarginita'' de Anthony Robbins, e amuzant cum te poti controla ca sa treci de la o stare rea la una buna, si viceversa :D.

www.nlpmania.ro

| reihiuke a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Vreau sa te fac cum faci asta dupa ce te bate unu mar in mijlocul strazii.

| Mădă0611 a răspuns:

Depresia da, poate fi vindecata prin credinta in dumnezeu, mintindu-te, si bine ca dupa moarte nu mai esti constient, altfel ai afla ca vindecarea a fost temporara, depresia o sa fie mai profunda, dar schizofrenia, alzheimer, boli reale, nu, pentru ca aici nu mai merge cu minciuna.

| reihiuke a răspuns:

Nici una, nici alta.
Da, am trecut.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Credinta in Dumnezeu, in doze prea mari, e boala psihica si in concluzie agraveaza starea. Medicatia e cea mai buna. Personal n-am trecut prin vreo situatie de genul asta, dar cunosc exemple.

| SatanLovesYou a răspuns:

Autosugestia, da, te ajuta. Dumnezeu, nu. Si nu, n-am trecut si nici nu voi trece. ( laughing )

| FreakyForester a răspuns:

rolling on the floor. Adică dacă tu faci accident, să te rogi la Dumnezeu să te facă bine? Hai să facem o încercare, tu cazi de la etajul 2 şi eşti grav rănită. Ca să te vindeci trebuie să te rogi la Dumnezeu, nu? Logic. Nu trebuie să te duci la spital că e inutil. Logic.

Întrebare de final: Tu crezi că oamenii au evoluat din maimuţe, sau Dumnezeu i-a creeat?

| lolium explică (pentru FreakyForester):

Am specificat clar faptul ca o durere fizica poate fi tratata, dar depresia tine de alte lucruri (dezamagiri, deceptii, suferinte). e amuzant sa razi fara fundament?

| FreakyForester a răspuns (pentru lolium):

Despre ce zici tu aici, despre depresie, se aplică tot la fel. N-ai cum să scapi de depresie dacă te rogi la Dumnezeu. E ca şi cum ai avea o rană mortală şi te rogi la D-zeu.

| ranonim a răspuns:

Recurgi la medicamentatie numai la indrumarea psihologului/psihiatrului. Cel mai bine este sa vorbesti cu cineva despre ceea ce simti si te vei simti mai bine.

| Production a răspuns:

Depresia apare din cauza unei frici supresate, mecanismul este urmatorul:
frica-anxietate(care este supresata de organism)-depresie-boala fizica-distrugere (nefunctionarea organismului la parametrii normali)
Tratamenul este Cunoasterea nu neaparat credinta
Adica sa descoperi cauza depresiei de ce ti-e frica si o sa realizezi ca frica aia e nefondata, nu are de ce sa-ti fie frica in viata. Cand studiezi lucru de care ti-e frica o sa observi ca a fost o mare prostie sa-ti fie frica de asa ceva de la inceput. NLP-ul e ca o pastila, te ajuta sa te ancorezi la alte "stari" dar nu e o solutie de durata tot timpul, cel mai important e sa descoperi tu ca e o prostie sa fi depresiv si ca nu ai motive reale.