| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că conștiința supraviețuiește morții fizice mai precis exista viață după moarte? Rai/Iad,reincarnare sau altceva, o continuare a existenței într-o altă dimensiune? Din toate timpurile oamenii s-au întrebat asta.Raspunsul îl vom afla totul dar oare îl vom putea afla înainte de moarte adică s va descoperi răspunsul acesta oamenilor vii vreodată? Ce credeti despre acest subiect?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi doar credem ca exista viata dupa moarte. Nu s-a intors nimeni sa ne spuna cum este dincolo, a iesit cineva din cimitir sa ne spuna exact? happy Eu cred ca exista rai si iad, cei rai vor plati pentru ce au facut aici pe pamant. Cei buni si milostivi se vor bucura de rai si vor trai in cer. Existenta fizica este doar o pregatire pentru existenta din lumea de dincolo, asa cred cel putin. Aici ne zbatem sa ducem o viata decenta, ne mai pocaim de pacate sau facem cat mai multe si nu ne pocaim in veci. Prin pocaim ma refer la a-ti parea rau si nu la a te pocai ( a te boteza la penticostali sau alte culte). Nu stiu daca ne vom mai recunoaste unul pe altul in lumea de dincolo, cred va vom fi doar spirite care il vor slavi pe Dumnezeu. Pana la urma nu asta inseamna sa fii sa rai? Sa-l slavesti pe Dumnezeu. Nu cred ca vor mai avea mare importanta relatiile pe care le-am avut pe pamant, atata timp cat am fost gasit vrednici de a fi pe veci langa creator. Precum marul care cade si se intoarce in pamant, pamant care sustinte viata pomului din care a cazut, devine nutrient pentru noile poame. Totul este ciclic si scopul final tinde sa fie viata vesnica si nu cu cine am fost rude sau prieteni pe pamant. Sa ne intoarcem la cel ce ne-a dat viata. Doar amintirile raman pe pamant, ce ai facut bun sau rau celor din jur, cum iti vor aduce aminte de tine. Va veni cineva sa-ti aprinda o lumanare la mormant sau va da pomana celor saraci in numele tau pentru ca creatorul sa-ti ierte pacatele facute in viata?
Nu cred in reincarnare, de aici de pe pamant trecem in viata vesnica. Aceasta viata vesnica poate sa fie in cuptor sau in lumina raiului, putini ajung sa vada slava cereasca.

| Octavian199 a răspuns:

Niciodata.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Conștiința conform Dex online mai înseamnă si: cuget, gândire, spirit, suflet.
Biblia spune ca suflarea de viață a omului atunci când moare, se întoarce la Dumnezeu care a dat-o.A tuturor oamenilor care mor, fie creștini, fie păgâni. Doar la înviere, la revenirea Domnului Isus, suflarea de viață se reantoarce in trupul înviat. Doar atunci Isus v-a despărți pe unii de alții cum desparte pastorul oile de capre. Si doar atunci cei neprihăniți vor merge in viață veșnică iar cei păgâni vor avea parte de moartea a doua, adică moartea veșnică.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Scriptura spune ca da:
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum., etc...