| missakihabara a întrebat:

Credeti ca credinata si rugaciunile profunde pot vindeca bolii incurabile? Dati mi argumente.

Răspuns Câştigător
| Andrei_Lupsan_1986 a răspuns:

Uite un articol interesant care probabil te-ar interesa : http://ro.altermedia.info/familiesocietate/rugaciunea-ca-terapie_7698.html

Oricum... fara credinta fara cusur in Dumnezeu dar la un nivel personal foarte intim si sincer, parerea mea e ca e totul in van...
Numai bine!

22 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cine mai știe?
Mai multă încredere, totuși, am în medici!

| Raniia a răspuns:

Anumite boli nu pot fi tratate, iar altele nici macar diagnosticate.Insa intotdeauna ne putem baza pe Cuvantul Domnuluipentru a primi vindecare si sanatate.''Fiule, ia aminte la cuvintele mele...caci ele sunt viata pentru cei ce le gasesc si sanatate pentru tot trupul tau...pastreza-le in fundul inimii tale''.Cel mai bine este sa-ti activezi credinta pentru a primi vindecare.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Raniia):

Iti garantez ca zeul tau nu va vindeca niciodata un om cu o mana amputata.

| cristi202 a răspuns:

In 2000, credinta mea, si rugaciunile mamei mele m-au scapat de o boala urita. De ce nu as crede?

| danay72 a răspuns:

Cred ca sunt oameni care se pot vindeca dar nu cu ajutorul lui Dumnezeu, pentru ca Isus a spus ca cei care fac minuni azi nu-i cunoaste.Matei7:21-23

| RAY a răspuns:

Eu cred ca totul e auto sugestie un fel de efect placebo ca exemplu
ma doare capul iau un nurofen bag o rugaciune si imi trece cam asa fac 99% din crestini apeleaza la doctori apoi spun ca lea vindecat dumnezeu asa ar fi spus si papa car saracul a plecat trist la domnul nu vrea sa plece nici unde
vezi tu omul e ipocrit din nastere e prefacut, mincinos, ignorant i place sa asculte, creada doar ce vrea nu ce i se spune
nu deageaba specia noastra a masacrat alte specii asa suntem noi niste monstri
restul de 1% sa nu uitam de puterea minti care poate vindeca se intampla rar dar se poate ca mintea sa actioneze asupra boli
daca ar fi adevarat faza cu dumnezeu
de ce a dat el boala asupra oamenilor?
de ce a dat ciuma, sida si alte boli care nu ucideau doar pacatosi si pe oricine
voi crede in minuni de astea cand voi vedea un amputat ca i creste mana, piciorul cand un orb va putea vedea dintr-o data
cand un mort va invia dupa ce l-am omorat eu
cand un bonav de cancer se va vindeca find in faza terminala

| Mădă0611 a răspuns:

Da, uneori, se numeste autosugestie, inconstienta, de obicei.

| Raniia a răspuns (pentru Mădă0611):

Autosugestie atunci cand tu spui ca te doare capul si eu iti dau un calciu si-ti trece.Dar cand ai un edem pulmonar f. grav si medicii spun''il pierdem ''tot autosugestie este? Iti spun eu ca este credinta si rugaciune, medicul trateaza si Dumnezeu vindeca.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Raniia):

laughing Credinta te vindeca, dar pentru ca e autosugestie, crezi ca e cineva sus si te ajuta. Un fel de medicament placebo, functioneza identic.
Exemplul cu apa sfintita e cel mai bun. Te simti rau, esti credincioasa, si eu iti aduc niste apa, iti spun ca e sfintita, o bei si te simti mai bine, desi apa era "normala". Organismul se apara cand creierul "il impinge de la spate" (credinta, in existenta unui ajutor in cazul asta)

| Raniia a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu nu ai inteles ce am vrut sa-ti spun, persoana in cauza cu edemul era sotul meu si rugaciunile mele l-au salvat in timp ce medicii spuneau il pierdem. Este marea putere a rugaciunii fierbinti.Dar tu poti oare sa intelegi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Raniia):

Bine. Fie cum spui, dar nu pentru ca m-ai convins, ci pentru ca nu intelegi autosugestia.

| 2k a răspuns (pentru Raniia):

Hai ca iti rup eu o mana si dupa te rog eu sa te rogi la bunul tau Dumnezeu sa te vindece. (sunt ironic)
Cand ai o carie tot rugaciunea te vindeca? sau dai pe la stomatolog sa iti scoata nervii, sa iti faca o plomba sau in cel mai rau caz sa iti scoata maseaua?
Daca te tai si ai o rana adanca ce trebuie cusuta de ce mergi la spital sa iti dea aia antitetanos si sa te coase? De ce nu stai acasa si pur si simplu te rogi pentru vindecare?

| Raniia a răspuns (pentru 2k):

Dumnezeu nu Se opune folosirii medicamentelor. Faptul ca un crestin ia medicamente nu inseamna ca ii lipseste credinta sau ca el a facut ceva gresit.In VT, Dumnezeu le-a dat preotilorinstructiuni medicale.Dar tu, care nu crezi, nu ai cum sa intelegi ca medicul trateaza si Dumnezeu vindeca.De multeori medicii spun -am facut tot ce sta in puterile noastre-Dumnezeu hotaraste finalul.Deci am trait aceasta experienta spirituala. Daca crezi cu adevarat si ai o boala incurabila credinta te poate vindeca, ce este imposibil la oameni la Dumnezeu este cu putere.

| dragos9234 a răspuns (pentru Raniia):

Serios?
eu iti spun exact invers.

| dragos9234 a răspuns:

Eu cred cA Credinta poate aduce boli incurabile prin pupatul de icoane si de moaste aflate in putrefactie.

| 2k a răspuns (pentru dragos9234):

Garantat 100%

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Credinţa şi rugăciunile pot preveni unele boli incurabile, cum ar boli legate de fumat, consumarea alcoolului în exces, un teperament impulsiv ş.a. Dar Biblia nu susţine că azi se fac vindecări cu ajutorul lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

=] Fa sex cu o fata care are SIDA,si apoi sa vezi ca poti sa pupi si giulgiu din torino si fiecare pagina din biblie,poti sa bagi si capu sub patrafir poti sa faci tot ce vrei,niciodata nu o sa te mai vindeci.
Voi ganditi logic? Toate religile au faza asta cu,, vindecam bolnavii'' si toate au povesti ca au vindecat, dar cum credeti voi ca toate,, vindeca'', daca exista doar un Dumnezeu?
https://www.google.ro/......ps?/search Uite ei nu au fost sfinti au fost PUSCARIASI si sunt intr-o stare mai buna decat cea a,, sfintilor''. Asta cum va explicati? Simplu stiinta!

| Ad1tza a răspuns:

''Cere si ti se va da"
''Cere cu credinta''
'''Nu te indoi''
Dumnezeu spune ca nu vad sau va face nimic daca te indoiesti deoarece omul care se indoieste de El este nesigur de el si de actiunile care le face.
Trebuie sa crezi ca Dumnezeu iti da si te vindeca.

| soby47 a răspuns:

Da sigur, insa nu prin, cuma zis dragos9234, "pupatul de icoane si de moaste aflate in putrefactie. "

| Høst a răspuns:

Basme.