| William a întrebat:

Credeti ca daca cineva ajunge in rai, poate sa pacatuiasca si sa mearga in iad? Nu vreau raspunsuri de la atei.

23 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu mai mintiti lumea.Din Iad nu se ajunge in Rai.
Lasa-ti povestile,cititi Biblia, Cuvantul Lui Dumnezeu. In special Pilda Bogatului acolo zice clar ca nu se poate ajunge din Iad in Rai.

Si sa-ti rspund la intrebare, pai odata ajuns in Rai ai alt trup si alta mentalitate. Deci raspunsul este Nu.

| Allrc24 a răspuns:

Nu se poate.si iti explic si de ce.odata ce Dumnezeu e hotarat ca meriti sa ajungi in rai inseamna ca ai o anumita comuniune cu Iisus Hristos. Dumnezeu nu greseste. dar odata ajunsi acolo atat de frumos este, atat de calm si plin de iubire iti inmoaie inima. iti va parea rau ca ai facut raul, inclusiv cel mai mic pacat si l-ai suprat pe Dumnezeu. vei dori sa faci voia Domnului din proprie dorinta. voia Domnului va fi placerea ta.nu vei face asta din sila ci din placere si iubire fata de Domnul.de aia nu ai cum sa pacatuiestiwinking Domnul sa ne lumineze pe totihappy

| Rapplex a răspuns:

Scrie clar in Genezawinking

| harciog a răspuns:

Pai odata ce este ocupat ce sens mai are intrebarea.S-a dat un anunt prin Papa care a transmis sigur ca locurile raiului sint ocupate deja.

| anonim4565 a răspuns:

Nu! nu se poate intampla asa ceva.
chiar daca pe pamant moare o mama si ajunge in rai si copii ei is jos de ex si nu au ce manca acea mama nu poate fi in stare sa renunte la cer.
acolo e ceva deosebit, minunat.
Nu cred ca cineva va putea sa pacatuiasca acolo

| GusWaters a răspuns:

Da' parca site-ul asta se numea ultima data cand am verificat,se numea Toti Pentru Unu,nu Crestini Pentru Crestini. Daca nu vrei raspunsuri de la atei,agnostici si deisti,du-te,tati,intr-un site de propaganda ortodoxo-iehovista si fa-ti mendrele pe acolo,fara sa fii deranjat de anti-religiosi,da' aici nu.

Raiul si Iadul nu exista,pentru ca existenta lor este imposibila dpdv logic si fizic,in plus,Raiul se presupune ca ar fi deasupra tariilor cerului,unde de fapt,este ceea ce se numeste stratosfera.

Dar sa presupunem ca ar exista si chestiile astea doua,si Neverland, si Wonderland, si altele.Cica unu' Lucifer era prin rai,si l-a pus amicul de pe norul pufos sa aiba grija de lume,si i s-a urcat la cap, si s-a dus dracu', la propriu.Deci,s-ar putea.Da' ce pacat ca nu exista Rai si Iad, si nici pacatele asa cum vi le imaginati voi.You fail, but thanks for trying!

| William explică (pentru GusWaters):

Pai esti la categoria Religie, de aia ai impresia ca se numeste Crestini Pentru Crestini, daca erai la Arta si Cultura atunci ziceai ca se numsete Artisti pentru Artisti.

| nesuferit a răspuns (pentru William):

REligie nu inseamna crestinism

| William explică (pentru nesuferit):

Asa este, dar am zis ca nu vreau raspunsuri de la atei deoarece ei nu cred in Dumnezeu sau in altceva si deci nu sunt in masura sa dea sfaturi despre religie.

| Toluk19 a răspuns:

In rai nu se poate face rau, pentru ca legatura intre tine si Satan este rupta! Atunci esti sub controlul Lui Dumnezeu! Iar in iad legatura de tine si Dumnezeu este rupta deci fara nici o speranta!

| eandopuncttk a răspuns:

Pai creca da. eu daca as ajunge as lua toti sfintii sfintele la *** si apoi cine stie laughing

| Bizantino a răspuns:

NU, odata ajuns in rai sufletul a trecut prin judecata cea dreapta a Sfantului Judecator, nu a oricarui judecator. Banuiesc ca te-ai gandit la asta, deoarece cei care ajung in iad se pot mantui. Aceasta este o alta poveste, chiar daca ei au fost " condamnati", datorita iubirii si milei nesfarsite a lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Bisericii luptatoare, adica a celor ce inca sunt aici pe Pamant isi revarsa mila peste acestia si ii mantuieste. Nu se intampla acelasi lucru cu cei ajunsi in rai deoarece nu mai au cum sa pacatuiasca.

| SylviuCatlin a răspuns (pentru Bizantino):

Dar nu ajungi direct in rai sau in iad. cand mori sufletul tau se duce in asteptare pana in ziua judecatii. apoi vom fi toti repertizati dupa faptele pe care le-am facut.Crede-ma ca am un prieten care stie toata biblia si asa e

| Bizantino a răspuns (pentru SylviuCatlin):

Atunci cand Iisus Hristos era pe cruce i-a zis talharului care s-a pocait : ASTAZI VEI FI CU MINE IN RAI, nu i-a zis ca hai ca te duc in vreo camera de asteptare raised eyebrows

| William explică (pentru Bizantino):

Man, silviu zicea ca nu mergi direct in rai sau iad, intai mergi cu ingerul pazitor pe unde ai fost toata viata, apoi DACA treci de cele 24 de vami mergi in rai unde stai pana la judecata de apoi.

| Bizantino a răspuns (pentru William):

Ceea ce ai zis tu este corect, el a spus ca vom astepta pana ce vom fi repartizati adica JUDECATA FINALA. Aceasta idee o impartasesc protestanti spunand ca dupa moarte sufletul se afla intr-o asteptare intr-un "somn" pana la Judecata finala.

| Dina a răspuns:

Cred ca si asa poate fi posibil, dar nimeni nu a ajuns acolo ca sa se intoarca inapoi sa ne spuie daca este adevarat sau nu.

| CristiB93 a răspuns (pentru Dina):

Dar spune tu daca ar venii cineva si ar zice ca a fost in rai si a vazut cum e acolo, crezi tu ca il va crede cineva?

| Dina a răspuns (pentru CristiB93):

Asta este si cel mai interesant, ca asa ceva nu e posibil si real.

| CristiB93 a răspuns (pentru Dina):

Eu am vazut povestea unui astfel de om care a fost purtat de ingeri in rai si apoi trimis pe pamant, el a povestit totul cum s-a intamplat si din cati au vazut povestea lui nu stiu daca jumatate au crezut din ce a spus

| Dina a răspuns (pentru CristiB93):

Nu toti au o personalilate superstitioasa, acei care o au-cred.

| SylviuCatlin a răspuns:

NU noi o sa ajungem in iar sau in rai dupa faptele pe care le-am facut pe pamant. Daca ajungem in iad nu o sa ne putem cai sa ajungem in rai sau invers. Din cate stiu si eu cum zicea si Dina nu a ajuns nimeni acolo sa vadabig grin

| Bizantino a răspuns (pentru SylviuCatlin):

Din iad poti ajunge in Rai, dar doar pentru rugaciunile celor ce sunt in viata. Ca odata ce esti acolo logic ca te caiesti la cat foc si suferinta este, dar prea tarziu. Doamne-ajuta!