| IvanMihai a întrebat:

Credeti ca daca fac ceva rau mi se va intampla ceva rau?
Sau daca fac ceva bun mi se vor intampla lucruri bune?
Credeti in legea compensatiei?

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

De fapt asta se numește karma laughing
Și nu, nu cred. E mai mult o superstiție decât un adevărar...nu cred în superstiții.

| oprescudorin11 a răspuns:

Legea compensatiei functioneaza! Am verificat-o si pe pielea mea dar si contempland o multime de personaje pe care le cunosc.
Religia Crestina ar zice 'bine faci bine gasesti", religiile asiatice o explica prin Karma.
E acelai lucru. Poti plati in timpul vietii sau prin urmasii tai!
Poti fi nevinovat, dar platesti pentru stramosii tai, care au gresit!
Deci daca ai facut ceva rau si crezi ca esti istet, sau ai noroc si scapi, cineva iubit va plati pentru greselile tale NEANDOIOS! Am verificat si statistic si in cazul meu!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este o lege a universului.Ce-i faci altuia iti faci de fapt tie.Si se intoarce. Daca ai bile albe mai pierzi din ele.Cand termini bilele albe o iei pe cocoasa efectiv.
Si nu este meritul lui Jehova cu ar crede crestinii.
Functioneaza cu o precizie matematica.
Doar ca la unii timpul de reactie este de cateva ore la altii cativa ani.
Exista persoane care se vaita ca ele sunt oneste dar ca altii in schimb imprumuta de la ei bani fara sa-i restituie la timp, ii fura, ii vorbesc de rau etc.
De fapt nu fac altceva decat sa-si descrie propriile apucaturi.
M-a ajutat de multe ori sa inteleg adevaratul caracter al persoanelor cu care am intrat in contact.
Unul care se vaita ca nu si-a primit banii este unul care nu plateste.
Unul care se vaita ca a fost furat este unul care fura, etc.
Intr-un fel sau altul.

P.S.
Cei care nu cred sau nu au observat in actiune aceasta lege, au simtul observatiei la pamant.
Daca s-ar face detectivi ar muri de foame.La o gluma buna sunt cei care spun
"Cand trebuie sa rad" etc.

| NOname a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Iar ce zici de copii, din China, de exemplu, care, dacă s-a întâmplat să se nască de sex feminin, sunt plasaţi în camere morţii, unde sunt lăsaţi să moară încet şi în chinuri, sau despre copii care de mici sunt bătuţi, înfometaţi şi violaţi, unii chiar de propriii părinţi? Ei ce vină nebănuită mai poartă? Luminează-mă, preaînţelepciunea ta!

Încearcă să gândeşti mai adânc, înainte să faci afirmaţii, pentru susţinerea cărora nu ai nicio dovadă ştiinţifică, doar nişte fabulaţii şi propria imaginaţie!

| ToKen a răspuns (pentru NOname):

Un credicincios in legile karmei(general vorbind) ti-ar spune ca acei copii au venit cu datorii karmice din alte vieti. Astfel ca scurta lor existenta pe Pamant trebuie sa fie pretul pe care acestia il platesc pentru actiunile lor.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru NOname):

Stiinta inca nu poate sa-si explice nici macar natura si originea fortei de gravitatie.
Reincarnarea este o lege valabila si totul se plateste pana la ultimul gand cu aceeasi moneda.Este un fel de lant al slabiciunilor de unde este aproape imposibil de iesit. Exista interese mari legate de acest aspect.
Unii incearca sa ne tina in lanturi altii incearca sa ne ajute dar fara sa ne afecteze liberul arbitru.
Nu ni se intampla nimic daca nu meritam.
Este lege.
Cu cat intelegem mai repede cum functioneaza legile in universul nostru suferim mai putin.

| NOname a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Vorbe goale.

| IvanMihai explică:

Legea karmei implica faptul ca lumea ar fi dreapta, in cele din urma se face dreptate. Din pacate cred ca uneori viata este nedreapta, bine ar fi sa nu mai fie nedreptati pe lumea asta!

"Un credicincios in legile karmei(general vorbind) ti-ar spune ca acei copii au venit cu datorii karmice din alte vieti."
Ti-ar spune ca POATE este din cauza datoriilor karmice - nu ai cum sa stii sigur!