| cristianpaduraru a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu e o obsesie compulsiva?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu, eu cred ca necredinta in Dumnezeu este o reflexie, nu numai compulsiva ci si paranoica!

| biwltyad a răspuns:

Dumnezeu e un coping mechanism, o entitate in care oamenii cred pentru speranta si pentru ca asta e in caracterul omului, sa aiba ceva sau cuiva cui sa i se supuna. Nimeni, nici cele mai credincioase persoane, nu il iubesc pe dumnezeu. Nu au comunicat sau interactionat niciodata, daca exista. Totul e bazat pe frica. Oamenii se roaga la dumnezeu pentru ca vor ceva in schimb, fie protectie, sanatate, bani, fericire. Oamenii l-au inventat pe dumnezeu ca o ultima speranta atunci cand nu mai e niciuna alta si sa se simta protejati, iubiti si sa evite frica de moarte pentru ca se gandesc ca atunci, dupa ce mor, o fantoma invizibila ii asteapta in cer pentru faptele bune pe care le-au facut.

| Vladutz1986 a răspuns:

Vezi babele prin tramvaie cum se inchina imediat ce trece respectivul tramvai pe langa o biserica. Vezi cum oamenii stau zile intregi la coada pentru a pupa un sicriu cu un cadavru in el. Vezi mafiotii si criminali care au constiinta incarcata si se duc la biserica pentru spovedanie pentru a da un "clear browser and history". Nu stiu daca este compulsiv dar cu siguranta nu ajuta pe nimeni!

| Apathy666 a răspuns (pentru Vladutz1986):

"Nu stiu daca este compulsiv dar cu siguranta nu ajuta pe nimeni! "
Nu chiar adevarat, sunt de acord ca religia este un lucru nociv ce ar trebui eliminat dar in aceelasi timp Napoleon zicea ca "Religia este lucrul ce tine saracii sa nu ii omoare pe bogati" pe langa faptul ca ii ajuta pe imbuibatii din Bor

| CovrigCuSusan a răspuns:

Nu