| mentholinks a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu este incantat de ceea ce au facut bisericile si preotii de-a lungul timpului? Credeti ca Dumnezeu e de acord cu atatia preoti si calugari care traiesc pe spatele oamenilor amarati?

9 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu nu este om. Ca sa vorbesc tautologic!
El ne-a dat libertatea binara (bine -rau), noi o administram, cu consecintele pe care ni le asumam.la fel preotii!
Una din porunci este sa nu judecam pe altii, uneori, nici pe noi insine!
Dumnezeu ne-a dat REGULILE, nu-si pierde vremea!
Ce facem cu ELE (regulile) ne-a lasat tot noua 'libertatea sa hotaram'.
Dumnezeu ne IUBESTE doar daca respectam regulile!
Restul, ii apartine!

| Steregoi a răspuns:

Serviciul preotesc pe Pamant a fost anulat de jertfa lui Cristos si a fost mutat in cer. Apocalipsa capitolul 14 si capitolul 20. Cei 144000 rascumparati de pe Pamant vor servi ca regi si preoti in cer si NU pe Pamant.

| iurii75 a răspuns:

Cu privire la ei a spus Isus - matei 7:21 Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!

| Alfred0703 a răspuns:

Nu traiesc pe spatele nimanui. Ei traiesc in Mercedes-uri, Bentley-uri si alte masini cu "valoare", deoarece religia e o afacere din care fac bani cei destepti de pe seama prostiilor care cred in asa ceva. Mai au si tupeul sa vina la tine in casa. De cand mi-o vazut pusca pe perete(airsoft) nu mai vine. Ce l-as pofti la o partida de airsoft pe popa.

| gratargratar a răspuns (pentru Alfred0703):

Du-te la un control psihic.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Preotii nu traiesc pe spatele nimanui, au ajuns acolo datorita muncii lor, au o facultate.
De ce crezi ca esti dus de nas de catre ei? Cel putin pe mine m-au ajutat preotii, am gasit foarte multa bunatate in inima lor.
Nu te mai uita la altii, toti suntem la fel, nu mai judeca!
Da, sunt si preoti / pastori care cauta doar banii si mai stiu eu ce, lasa-l pe Dumnezeu sa-i judece. Viata este scurta, intr-o zi ne va veni timpul la toti.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu, dar ei nu sunt oamenii Lui D-zeu ci sunt cei ce pretind ca sunt oamenii Lui D-zeu, oamenii adevarati ai lui D-zeu sunt de mi de ori mai putin decat crezi, caci da, Satana a reusit sa se infiltreze in biserica Lui D-zeu si sa-i pacaleasca pe multi care scot profit mare din asta.

| Golyat18 a răspuns:

Da asta e crestinismul, asta vrea Yehova sa i te inchini astfel ii dai energie. Un zeu atotputernic nici nu si-ar pomenii numele ci doar i-ar mantuii pe cei care sunt buni si nu au credinta intr-un dzeu care pedepseste. Ala e lucru prietene sa fi tu bun fara credinta, cu frica de dzeu ce valoare e?
Asa toti is buni.

In special cred ca zeii se lupta pentru puterea de a obtine inchinarea intregei planete, dupa cum vezi cam cand a ajuns crestinismul mai puternic atunci a inceput sa se dezvolte mai tare planeta.

| Credinoameni a răspuns:

Nu,Dumnezeu nu este incantat de ce au facut preotii si religiile.Crede-ma.
Religia se bazeaza pe o Biblie din care au fost scoase, inlocuite si rescrise fragmentele originare.In locul acestora s-au pus alte fragmente care sa induca frica cu care preotii sa controleze lumea.Tu crezi ca oamenii din 200 dupa Hr. puteau sa scrie atatea metafore si epitete fara o scoala?
Dar nu conteaza, Dumnezeu nu vorbeste prin Biblie ci prin dragoste, bucurie si claritate. Daca iti apare un gand care are acestea trei este de la Dumnezeu asa ca uita ce este scris in Biblie.
Ti-as recomanda sa citesti "Conversatii cu Dumnezeu " De Neale Donald Walsch in care se explica foarte multe lucruri care iti or deschide ochii.