| IMPERO a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu este un capcaun ca si toti ceilalti zei din miturile antice care cerea sa i se faca miros de carne arsa si omora selectiv copiii, asa cum spune Biblia?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iahve daca de el vorbim este o zeitate razbunatoare, iar scopul lui nu a fost asta si legamantul cu poporul evreu, singurul popor a lui, acum cu alte dorinte era expresia unui zeu care i placea gratarele

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Atunci de ce Dumnezeu l-a mai trimis pe Iisus aici pe Pamant? Astfel El si-a aratat dragostea fata de noi.

| IMPERO explică (pentru Celcestietot):

Cui si carei afirmatii, te adresezi?

| Celcestietot a răspuns (pentru IMPERO):

Ma adresez intrebarii tale principale, deci tie si iti prezint bunatatea lui Dumnezeu.

| IMPERO explică (pentru Celcestietot):

Eu spun ca din ceea ce au scris in Biblie, rezulta ca dumnezeul bibliei nu este Dumnezeul adevarat. Cat despre Isus, el este fiul lui Dummnezeu, la fel ca si noi, adica creatia lui si atata tot. Asta o cred eu dar o crede mai mult de jumatate din omenire.

| Celcestietot a răspuns (pentru IMPERO):

Dar nu inseamna ca daca crede o juma' de omenire, ca este si bine. Mai mult de jumate de omenire incurajeaza imoralitatea fie intr-un mod direct sau indirect, dar asta nu inseamna ca este calea cea dreapta. Dumnezeul adevarat l-ar fi oprit pe Acesta din a se prezenta si a vorbi in numele Sau, dar uite ca nu a facut-o si ca acesta este Dumnezeul cel adevarat. Sa reusesti si tu schimbarea la fata intr-o perioada scurta de timp, iar apoi se va adeveri ceea ce ai scris tu, ca esti egalul lui Iisus.

| IMPERO explică (pentru Celcestietot):

Nici despre faptele lui Isus nu putem avea vreo certitudine ca s-au intamplat asa cum spune Biblia. Cert este ca majoritatea oamenilor, chiar si de pe vremea lui nu credeau ca este fiul lui D-zeu. Cu acestea fiind zise, vreau sa inchieiem discutia ca ne-am indepartat de subiectul intrebarii, la care tu nu mi-ai dat nici un raspuns.

| Celcestietot a răspuns (pentru IMPERO):

Martori au fost la evenimentele lui Iisus, dar intr-un final crezi ce doresti. Si in ziua de astazi sa le arati adevarul in fata, tot nu te cred acei multi oameni. Nici nu ne-am indepartat de subiectul intrebarii. Nu ai inteles punctul meu de vedere din raspunsul dat? A fost indirect, dar credeam ca vei intelege ceea ce reiese din,, Atunci de ce Dumnezeu l-a mai trimis pe Iisus aici pe Pamant? Astfel El si-a aratat dragostea fata de noi.''. In momentul de fata nu cred ca Dumnezeul biblic este cum il vezi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie scrie altceva...

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbe in vant, adaugari satanice.

| IMPERO explică (pentru Celcestietot):

Doare adevarul, asa-i?

| Celcestietot a răspuns (pentru IMPERO):

Da-mi citat din Biblie care demonstreaza ceea ce a spus el...

| IMPERO explică (pentru Celcestietot):

Tie? Care sti tot.

| Celcestietot a răspuns (pentru IMPERO):

Pai eu stiu ca esti un mincinos si ca nu ai cum sa imi dai asemenea versete, pentru ca NU EXISTA rolling on the floor!

| J0B0MAT a răspuns:

Care zei din miturile antice cereau asta? Poate Ares sau Hades.

| Algo098 a răspuns:

E un personaj fictiv, un Bau-Bau pentru oamenii mari care traiesc intr-o lume a basmelor.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia nu spune asa ceva, nu stiu ce ai citit tu.

| IMPERO explică (pentru Irinel15123532):

Se pare ca nu ai citit biblia.
Numeri 31:
17 Acum dar OMORATI PE ORICE PRUNC de parte bărbătească...
18 dar lăsaţi cu viaţă PENTRU VOI toţi pruncii de parte femeiască
Leviticul 1:
9 Să spele cu apă măruntaiele şi picioarele, şi preotul să le ardă toate pe altar. Aceasta este o ardere-de-tot, o jertfă mistuită de foc, de un MIROS PLACUT DOMNULUI.
Numeri 28:
4 Să aduci un miel dimineaţa şi un miel seara.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru IMPERO):

Este vital sa nu scoti un verset din contextul lui, pentru ca asa ii poti da orice insemnatate ai vrea tu. In biblia pe care am citit-o, exista si versetul 1 Samuel 15:22 ''Samuel a zis: „Îi plac Domnului mai mult arderile-de-tot şi jertfele decât ascultarea de glasul Domnului? Ascultarea face mai mult decât jertfele şi păzirea cuvântului Său face mai mult decât grăsimea berbecilor.''

Psalmul 51:16-17 ''Dacă ai fi voit jertfe, Ţi-aș fi adus, dar Ţie nu-Ţi plac arderile-de-tot. Jertfele plăcute lui Dumnezeu sunt un duh zdrobit: Dumnezeule, Tu nu dispreţuiești o inimă zdrobită și mâhnită.''

Acele arderi, acel miros placut, sunt un simbol, o prefigurare a mortii Domnului Iisus pe cruce, Lui Dumnezeu nu ii plac arderile, ele simbolizau venire Domnului Iisus, pentru a muri pentru pacatele noastre pe cruce, a suporta povara in locul nostru.

"Că milă voiesc, şi nu jertfă, şi cunoaşterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot." (Osea 6, 6)

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sectanctule tu scoti versetul din context in mod blasfemic, numai blasfema pe aici, lasa asa cum este scris sa fie