| Sakaarson a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu poate indica aceste,, căi"pentru a aduce credinta in randul oamenilor?
http://www.trilulilu.ro/......ia-din-ale
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-istoria-cresti nismului

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce te miră?
Pentru tine sunt noutăți, că ai aflat recent, aceste lucruri!
Noi știam toate aste, sau pe multe dintre ele == sunt unii despre care nu știam ==.

Ăsta este creștinismul și asta fac bisericile creștine.

Prelații ortodocși au fost mai puțin criminali decât cei catolici, dar și biserica ortodoxă a promovat și și promovează obscurantismul, ca să îi poată parazita cât mai eficient, pe oameni.

NOname
| NOname a răspuns:

Nişte sălbatici misogini şi manipulatori. Cancerul societăţii.

| Zenithf a răspuns:

Religia se pare ca a fost intotdeauna unealta favorita a celor care aveau puterea. De la regii-zei ai Egiptului antic, pana la cei care ii manipuleaza azi pe teroristii sinucigasi, toti au facut acelasi lucru: au manipulat credinta oamenilor pentru a-si spori lor puterea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma da cat de prost trebuie sa fie cineva sa-l bage pe bunul Dumnezeu intr-un context, politic-o religios unde dicta puterea oamenilor si manipularea LOR dadnd clikuri dupa 2000 de ani sau cati or fi, sa lamureasca o problema, atat de veche? si unde ignoranta si nestinta era generalizata iar vremurile erau crude si vitrege.cat a trebuit ma lumii sa iasa din intunerecul antichitatii si a evului mediu si mai apoi a tarelor societatii noastre a modernismului, vitezei, atomului si neclearului la ora actuala? mai avem cale luuuuungaaaaaa.lunnngaaaa.iar noi traim putin teligentilor, mai mult genti decat teli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci sakarsone, urmeaza exemplele date fiule.eu ma dezic de acestia si de marea majoritate ce ne conduc.

| Dakov a răspuns:

Nu,nu prea cred eu ca "The God" tine cu noi happy