| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că după ce murim ne vedem corpul de sus,ne întâlnim cu persoanele dragi,ne vedem filmul vieții și ne întâlnim cu o Ființă de Lumina și apoi plecam in alta dimensiune, alt tărâm unde ne petrecem existenta veșnica acolo? Poate va vine sa râdeți dar Dr.Raymond Moody a făcut un mega interviu și studiu cu ce au simțit vreo 200-300 de perspane când au avut NDE(moarte clinica) și acestea toate au fost senzațiile și simțirile la toți plus că ființa de lumină i-a întrebat dacă vor să se mai întoarcă în viața pe Pământ sau să rămână acolo Citiți cartea Viață după Viața de Raymond Moody și o să vă minunați de cate lucruri fascinante au trăit oamenii în experientele NDE.Msjoritateq care și-au revenit au fost întrebați dacă vor să rămână sau sa revină în viața.iar ei au răspuns că vor să se întoarcă alții că nu dar se gândesc la familia lăsată în urma și au revenit.cum va explicați asta? Sau cum va explicați că își văd filmul vieți? Sau corpul de sus? Sa nu ziceți că sunt minciuni că e imposibil că milioane de oameni ce trec prin NDR sa minta în halul ăsta mai ales când au fost într-o mare cumpănă.
Cum vă explicați ce au simțit oamenii după ce au intrat în moarte clinică?(NDE)?
Decât că sunt dovezi concludentw că există viață după moarte ce mai poate fi zis?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nimeni nu stie ce urmeaza dupa moarte, deoarece nu exista dovezi obiective despre asta.

| AvalohAlyn explică (pentru doctorandus):

Există dovezi obiective despre NDE-uri, despre ce au simțit și văzut oamenii iar astea pot fi dovezi ale vieții după moarte într-o oarecare masura

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu, nu exista dovezi obiective, exista doar pareri subiective bazate pe halucinatii.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ca sa nu mai spun ca experientele NDE se contrazic una pe alta ca la usa cortului.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

NDE=povesti vanatoresti.

Si nici macar nu sunt povesti vanatoresti *coerente*.

| halogen001 a răspuns:

Suflet nu exista. E doar o fantezie primitiva care sa explice funcționarea și comportamentul omului. Daca ar exista suflet, atunci afectarea creierului nu ar afecta sufletul. In realitate vedem ca un om accidentat sau bolnav de alzheimer își pierde memoria, nu mai știe cum îl cheamă sau unde sta. Cu spatele nu vedem și la fel se întâmplă când dormim, tot nu vedem. Cand suntem drogați sau sub influenta unor substanțe cum e alcoolul sau altele, avem un comportament diferit. Prin urmare sufletul nu tine informații (vezi alzheimer, boli, accidente), nu da informații, nu aduce informații (cu spatele nu vad) si nu comanda omul (daca e beat sau drogat se vede ca afectarea creierului schimba comportamentul). Se vede ca un asemenea suflet nu exista și nu are legătură cu omul (nu conduce omul, nu deține informații și nu aduce omului informații). E doar o fantezie primitiva. Omul e condus de creier nu de duhuri, spirite și suflete. Dupa moartea omului nu mai rămâne nimic, ca nu are ce sa mai rămână. De asta nu vedem nici un suflet, spirit sau duh, pentru ca nu exista. NDE-urile sunt halucinații și fantezii. Nu exista nimeni care sa te întrebe în care lume vrei sa ramai. Un asemenea personaj atotputernic și veșnic nici nu exista și daca ar exista, omul pentru el ar fi nimic, deci nu s-ar obosi sa-l întrebe unde vrea sa meargă sau sa rămână, nu ar avea nevoie de credință, de stropiri cu apa, cântece și poezii, povesti, rugăciuni și ritualuri primitive. Un asemenea personaj atotputernic nu are nevoie de nimic de la om pentru ca nu are ce face cu asemenea lucruri fără valoare pentru el. Un asemenea personaj nu iubește, nu ajuta, nu judeca, nu pedepsește și nu răsplătește omul pentru ca nu are de ce. Personajul respectiv și anume zeul x e un fel de Bau-Bau folosit pentru înșelarea naivilor creduli și neștiutori. Sa zicem de exemplu ca ai credință în zeul x. In realitate, zeul x nu a vorbit cu tine. Despre zeul x ai aflat de la oamenii care au scris povesti cu zeul x și de la alți oameni, deci încrederea ta nu e în zeul x ci în oamenii care iți vorbesc despre zeul x. Doar atunci când vorbești direct cu zeul x poți spune ca ii acorzi încredere. Pana atunci încrederea în zeul x e doar încredere în oameni. Omul ca sa fie înșelat trebuie sa nu aibă știință, adică sa nu cunoască adevărul și sa aibă credință, adică sa creadă minciuna spusa de omul mincinos. Cine iți cere credință? Zeul x invizibil și surdomut care daca ar exista nu are nevoie de nimic de la tine sau mincinosul care vrea sa te înșele? Evident ca omul mincinos iți cere credință în numele zeului x invizibil și surdomut (atotputernic care a făcut tot ce exista din proprie voință și care e invizibil și nu poate vorbi).
In concluzie, la adevăr se ajunge prin știință, iar la minciuna se ajunge prin credință.

| Grigore31 a răspuns:

Tu nu.