| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e pacat sa ma tatuez? Vreau s-o fac dar mama nu e de acord, de tata nici nu am intrebat nici nu imi pasa, nu sunt de acord din motiv religios, spuneti-mi va rog daca este pacat sau nu sa ma tatuez si argumentati biblic sau logic va rog, mersi.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din punct de vedere Biblic este interzis sa-ti faci tatuaje pe corp. Dumnezeu interzice acest lucru. Leveticul 19, 28. Sã nu vã faceti tãieturi în carne pentru un mort, si sã nu vã faceti slove sãpate pe voi. Eu sunt Domnul.

| Xanor a răspuns (pentru danut):

Acest verset li s-a spus israelitilor in legea mozaica dar isus a anulat legea mozaica cu doar 2 porunci, sal iubesti pe dumnezeu cu tot sufletul etc. si sa iubesti aproapele tau ca pe tine insuti

| Celcestietot a răspuns (pentru Xanor):

Uite alte versete :

„16 Nu ştiţi că voi sunteţi Templul lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? 17 Dacă nimiceşte cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu, căci Templul lui Dumnezeu este sfânt, şi aşa sunteţi voi."

| danut a răspuns (pentru Xanor):

Nicidecum, Domnul Isus ESTE Dumnezeu, este ACELA care a dat si Cele 10 Porunci, Dumnezeu ESTE neschimbator, Legea lui Dumnezeu continua in vesnicie, citeste Biblia. Lergea lui Moise s-a schimbat privind jerfa Milelului deoarece Mielul Hristos a fost Jerfit.

| anonimg a răspuns:

Tatuajele n-au nici o legatura cu Dumnezeu, chiar daca acestea vor fi numai cruci.
Poti face ce vrei, dar trebuie sa stii ca prezentul si viitorul apropiat este in mainile alor tai.
Poate ca acum iti place sa te tatuezi; dar de unde stii ca mai tarziu iti vei fi dorit sa nu te tatuezi?
In privinta placerilor si dorintelor acestea temporare trebuie sa stam sa ne gandim bine inainte daca sa trecem la actiune sau nu.

| LPCTSTR a răspuns:

Mai bine nu, sugerez sa pastrezi relatiile cu parintii, plus ca multi dintre cei care s-au tatuat pana acum au dorit sa isi indeparteze tatuajele din simplul motiv ca tatuajele nu sunt facute si nici menite sa existe in pielea omului.
Chiar nu inteleg ce-i atat de interesant sau satisfacator sa porti cu tine, in tine, in fiecare zi metale si tuș in piele; nici nu mai zic ca la nivel biologic, corpul tau va incerca in fiecare secunda sa elimine acel tus, acel "intrus" din piele...
Sper ca intelegi, nu suntem meniti pentru asa ceva de vreme ce tocmai corpul nostru reactioneaza impotriva.

| Panamax a răspuns:

La cat esti de urat fix un tatuaj iti mai trebuia.

| Nilsson a răspuns:

Dacă argumentele biblice enumerate până acum nu au fost suficiente, gândește-te că dacă un tatuaj iese nașpa rămâi cu el pe viață, și pe deasupra riști să te îmbolnăvești de la ace de SIDA sau hepatită.

| Digikey a răspuns:

Si anul viitor o sa -ti vedem intrebarea "cum se sterge un tatuaj cu laserul, doare?"

| Digikey a răspuns:

Naspa daca te doare.Cocalar cu dureri de penis, deci.

https://www.romedic.ro/durere-a-penisului-0R18806

| Algo098 a răspuns:

Daca iti faci acum un tatuaj si peste ceva timp nu iti mai place, e greu de scos si raman semne. Mie mi se pare fara rost tatuajul si de aceea nu-mi fac. Nu cred in spiridusi, zei vrajitoare si nu imi pun problema ca ar fi pacat sa-mi fac un tatuaj.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, in primul rand vreau sa iti spun, daca nu stii deja. Saloanele de scos tatuaje, sunt mai multe decat cele de tatuat. Un studiu arata ca 8 din 10 oameni regreta ca si-au facut un tatuaj. Gandeste-te ca acea cerneala, din ace mizerabile care nu sunt spalate, si chiar daca ar fi nu se poate elimina toate bacteriile de pe ele, iti intra in piele, multa lume a contactat tot felul de boli prin intermediul acestor boli, nu spun nimic ireal, sunt cat se poate de reale. In al doilea rand, Dumnezeu te-a creat cu o piele curata, un corp curat, biblia spune.
1 Corinteni 6 : 19
Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuieşte în voi şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu?''
Tu esti fiul Lui Dumnezeu, trupul tau este un templu, Duhul Sfant locuieste in tine, este foarte important pentru Dumnezeu, biblia te numeste pe tine si pe copiii Lui Dumnezeu ''Domn, ambasador, fiu, prieten'' Biblia spune ''Iisus Hristos, Domn al domnilor''
Biblia ne numeste domni si doamne, ne ofera respect, tu esti ambasador, il reprezinti pe Dumnezeu aici pe pamant, la fel si eu si toti copiii Lui.
Nu stiu daca este pacat sau nu sa iti faci tatuaj, dar Dumnezeu spune sa ascutam si sa ii iubim pe parintii nostri, daca ei nu sunt de acord, eu zic sa ii asculti, nu doar pentru ca ai respect fata de ei, dar iti spun draga prietene, vei regreta alegerea facuta, nu merita. TU esti un om, omul se schimba, pe parcursul vietii nu ramai la fel, te schimbi de la an la an, lucrurile care acum iti plac, s-ar putea sa nu iti mai placa peste ceva vreme, tu te schimbi, dar sa stii ca tatuajul tau nu se schimba, el ramane acelasi, mie imi placeau enorm cand eram mai tanar dulciurile, acum inaintand in varsta, sincer nu prea le mai suport, nici stomacul meu, daca mi-as fi tatuat un baton de ciocolata sau o bomboana pe piele, as fi facut diabet doar privind-o in fiecare dimineata. Eu zic sa te mai gandesti, nu te arunca in decizii pripite. Domnul sa te binecuvanteze draga prietene si sa iti dea intelepciune.

| GicaGigekGica a răspuns:

Daca Dumnezeu te-a lasat asa, de ce sa te tatuez. Daca era nevoie te facea Dumnezeu tatuat de la inceut