| Maomau a întrebat:

Credeti ca e un pacat faptul ca Sergiu Nicolaescu a refuzat sa fie inmormantat crestineste?
Este o greseala sa refuzi o inmormintare crestineasca cand esti bine documentat si stii ca crestinii nu au nici un Dumnezeu, si ca religia lor este o facatura popeasca?
Ce dezavanataje credeti ca are familia sau mortu, daca acesta a refuzat sa fie ingropat dupa ritualul mincinos al unei facaturi a popilor?

21 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Faptul ca Sergiu Nicolaescu va fi incinerat este o palma data crestinilor! Inca o data!

| Maomau explică (pentru мιнαɛℓα36):

Din cauza asta este si scandalul pe care-l vedem!

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru U2lrish):

Daca sufletului ii este bine " acolo" sau in alta parte, nu vom stii niciodata! Nimeni nu s-a intors :-)
Iar palma, crestinii au primit-o indiferent cum privesti lucrurile:
- la ce bun o viata de crestin, daca la final esti incinerat? ( spun asta, stiind ca maestrul nu s-a declarat niciodata ateu),
- crestinii care l-au iubit, unde ii vor aprinde o lumanare?

| Maomau explică (pentru мιнαɛℓα36):

Cum unde?
Cimitirile serioase au cate un perete in care se depune urna funerara in spatele unei placute funerare cu o imagine in portelan, mult mai frumoase decat banala cruce crestina, semn ca ti-a venit de hac Cristosu care se lauda ca este Lucifer!

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Nici să moară nu poate omul liniştit...

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Linistit? A murit linistit? Stii tu?

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ştiu doar că e de prost gust ceea ce văd aici.
Este o decizie personală, intimă (la fel ca şi credinţa) şi nu priveşte pe absolut niciunul dintre noi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Nu e de prost gust, NOname! De prost gust este ceea ce se intampla la tv. Aici discutam si noi, astia mai micuti...
De prost gust este ca o mare personalitate sa fie apreciata doar post-mortem! De cand nu au mai difuzat la tv un film cu Sergiu Nicolaescu? Dar deh, vorba unui tamp: " Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu mă uit la televizor, aşa că nu-mi permit să comentez subiectul.
Însă nu văd cum ceea ce mi-ai comunicat mai sus este o scuză pentru circul ce l-ai făcut aici.

Lăsaţi omul în pace! Nu mai tot faceţi pe judecători! Nu e treaba nimănui ce a preferat să facă cu propriul său corp.
Plus, oricum va rămâne în memoria celor ce l-au iubit, asta e tot ce contează. Restul e cancan.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Nu stiam ca a raspunde la o intrebare si a dezbate un subiect ( oarecare de altfel), este circ din punctul tau de vedere! Atunci, ce cautam aici?

| Zenicide a răspuns:

Poate sa fie, e clar ca Sergiu Nicolaescu nu dadea 2 bani pe pacatele crestine :)
Parerea mea e ca ultima lui dorinta a fost un mesaj foarte clar, subtil dar clar :)
Cat despre BOR, le dedic http://www.youtube.com/watch?v=XIX0ZDqDljA :))

| ania a răspuns:

E păcat dacă măcar în ultimul moment, ca și tâlharul, nu s-a împăcat cu Creatorul lui.Cum va fi înmormântat, nu mai contează.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Este pacat ca nu am fost facuti din cenusa

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eu vreau să mă congelaţi când îmbătrânesc pentru a reînvia peste mai mulţi ani.
Pe curând!

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Pacat in conceptia crestinilor ( si probabil si a altor religii ). Conform ideologiei lui, probabil nu, din moment ce si-a dorit asta. Dezavantaje nu sunt. Din cate am auzit e mai greu de luat ADN din cenusa in caz ca se trezeste cineva sa zica ca e copilul din flori al lui Nicolaescu.
Daca vrei o parere personala, cred ca e devreme sa ma gandesc la asta dar si eu tot incinerare as vrea. Va fi mai comod pentru familie, plus ca daca ma ingroapa, ma va ingropa intr-un cimitir ortodox si imi va pune crucea la cap, iar eu nu vreau ca nepotii sa stie despre mine ca am fost crestin. Nu mi se pare mai josnic, sau in alt fel ( fac precizarea asta pentru crestinii care se simt jigniti ) ci pentru ca nu ar reflecta adevarul.

| vrelian a răspuns:

Da este pacat pentru ca BOR nu sioa facut reclama atit cit planuise de fapt.nu prea lea issit de data asta.au fost dati la o parte si acum fierb ca prin asta urmareau sa mai adune ceva clienti.cel putin asa sperau ei si ceva reclame de unde veneau milioanele.niste banditi ordinari. ceva de genul din filmul ala stiti aia doi care mergeau la nunti si stricau nuntile.cam asa a facut si BOR acum.ma frate daca omu ala vrea sa faca ce vrea el ce te bagi? se baga si ei ca musca era sa zic eu unde.sau mai bine zis alearga ca musca la c.....nu se mai satura.de altfel ei sint aia bunii.pai daca esti atunci respecta decizia omului.dar nici de rusine sau din bun simt nu vii sa spui pai cum sa faca asa ceva.pai mine poimine acesti leprosi o sa vina sa ne impuna la toti ce trebuie sa facem si cum.se pare ca siau luat-o in cap.ar trebui sa vina unu gen Vlad tepes sai traga pe toti in teapa sa le ia tot ce au si dupa fa-ti biserica fa-ti ce vrei din banii tai.eu sincer i-as fi amendat pe aceste lepre pentru gestul ce lau facut.auzi sa vii sa contesti decizia unui om.pai ce erau cumva alegeri sau ce? te minunezi asa ceva nai sa mai vezi nicaeri.ce fel si in ce hal am ajuns.nui de mirare ca Romania este unde este si popurul roain este ce este.mai mult nu mai zic ca mai sint si acolo 2-3% oameni normali si nu vreau sa ii jignesc.

| Xtal a răspuns:

Eu cred ca sotia lui a decis avand in vedere ca el era decedat deci nu putea invia doar ca sa ne transimita ca vrea sa fie incinerat, asta e inca un subiect de dezbatut ( facut scandal ) pentru masmedia.