| ileanaadrianastan a întrebat:

Credeti ca este necesara separatia religiei de politica? Credeti ca demnitarii unui stat se cuvine sa jure pe Biblie, Talmud ori Qur'an, de vreme ce este clar ca acestea sunt opere umane?

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Majoritatea ăstora sunt în realitate atei, și jură pe biblie ca și cum ar jura pe un sul de hârtie igienică, și așa și respectă ce au jurat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opere umane? te referi la demnitari nu-i asa? eu nu i-as numi chiar opere.cat despre cartile sfinte ale oricarei religii, sant intr-adevar niste opere, scrise spre indrumare, ajutor si indreptare.doar prostii si puturosii,nu le iau in considerare adevarata valoare, literara, spirituala, filozofica dar recurg la critica, ceia ce ma face sa cred ca ei sant mult mai catolici decat PAPA.

| AvalohAlyn a răspuns:

Juratul pe Sf.Scriptura e optional, recent l-am vazut pe Remus Cernea care a jurat pe constiinta nu pe Biblie.El probabil e ateu.Deputatul Remus Cernea.Deci e optional. Poti sa te declari crestin ori ateu.

| Zenit313 a răspuns:

Intr-o tara democratica, cultele religioase sunt total separate de stat!
Teocratia este un dezastru!

Stiti care este culmea ironiei?!
Sa juri pe o carte plina de minciuni ca o sa spui adevarul!

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am luat de-abinelea Vechiul Testament, acum am toata familia moarta, nu mai am un ochi si am mai omorat cativa copii.

Răspuns utilizator avertizat
| victor333 a răspuns:

Un raspuns mai bun ca asta nu stiu daca o sa gasesti----http://www.youtube.com/watch?v=zo5OwuryDfo

| victor333 a răspuns (pentru MMihai):

Lool cred ca logica ta a deraiat putin aici ...inseamna ca toti ateii sunt niste prefacuti niste scursuri... uita te putin la primul ministru al Australiei da un search pe youtube si o sa un ateu care nu a jurat pe biblie cand a depus juramantul

| CandyTetris a răspuns:

Oricum daca e sa fim realisti, cati dintre cei ce se jura au citit vreo-data macar una din cartile mentionate de tine.Si-atunci oare chiar conteaza gestul asta cand oricum nu are nici o valoare in ochii celui ce il face? Parerea mea, cu sau fara separatie, cu sau fara mana pe Biblie, rezultatele sunt aceleasi, suntem si vom fi in continuare o tara de hoti.

| victor333 a răspuns (pentru CandyTetris):

Fara ne ar fi mai bine e ca si cum n ai mai da vina pe mos craciun ca aia e asa ori altcumva si ai accepta realitatea ca nimic nu e batutu in cuie iar ca sa ti fie bine trebuie sa te pui in miscare...

| yanira4u a răspuns:

Amuzant e ca in biblie mai exact vechiul testatment este interzis juratul. iar noi juram pe biblie

| MMihai a răspuns (pentru victor333):

Eu vorbeam de oameni crescuți și educați în regimul comunist / de democrație populară, care au fost învățați la școală că nu există nici un Dumnezeu și că religia este o prostire a maselor populare.
Ce nu am studiat pentru bac, Împărat și proletar, de Eminescu, cu „ Religia o vorbă goală de dânșii inventată, șamd.
Nu se făcea educație ateistă, și științifică în perioada respectivă? Se făcea, din plin.
Dacă copilul a învățat la școală că nu există dumnezeu, asta va știi toată viața.
Sau devenit adult va zice m-au mințit comuniștii ăștia nenorociți.
Va cumpăra o biblie dornic să afle „adevărul".
Citind din biblie va fi revoltat de cât este de plină de tâmpenii.
Își va aminti de versul „ poetului nepereche": „ Religia o frază goală de dânșii inventată".
Neputând accepta cretinismele, idioțeniile și tâmpeniile bibliei, se va duce după asta cu gândul, (nu cu picioarele,), la Ghencea, să depună o floare ( imaginară), la mormântul lui Asasinatu.
Unul care nu a fost îndobitocit de mic copil cu pseido-adevărurile bibliei, nu poate accepta, dacă judecă cu capul lui, tot conținutul bibliei.
Dacă nu ești idiot nu ai cum să consideri ca adevărat basmul cu potopul mondial. Ca să asiguri spațiul necesar, apa și hrana necesară pentru toate animalele alea +păsări, Arca lui Noe trebuia să fi fost cu foarte mult mai mare, decât orișice navă mare actuală, șamd.

| obelix2266 a răspuns:

Da,este necesara daca cumva religia sa amestecat cu politica.Un crestin adevarat nu face politica ci numai ceea ce zice legea DIVINA.Iar daca tu crezi ca BIBLIA este o opera umana, te inseli amarnic, i-ti recomand intai sa o citesti si pe urma sa vorbesti. Cei mai periculosi oameni sunt aceea care stiu ceva dar nu stiu bine si mai fac si public.

| Shammal a răspuns:

Eu cred ca ar fi foarte buna o imbinare a religiei si cu politica sa gasim o solutie la provocarile pe care le intampinam pe plan social