| Rocker4Ever a întrebat:

Credeti ca este pacat daca ascult muzica rock, si prin rock ma refer la hard rock si heavy metal.Imi place foarte mult trupa Disturbed.Voi ce parere aveti?

42 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca cineva imi defineste pacatul si imi explica si mie de ce este pacat, atunci da.

| Rocker4Ever explică (pentru Inferno):

Majoritatea cred ca muzica rock este legata de satana...cu alte cuvinte ei cred ca rockul este satanic.Si de asta...

| Nucreeed a răspuns:

BA VOI SUNTETI RETARDATI? faceti ma dracu ce VRETI voi in viata ...lasa'ti'l dracu de rai sau iad si religia voastra inutila...va pierdeti timpu pe aici discutand despre un lucru inventat de'alungul anilor de catre niste nebuni mintal

| Rocker4Ever explică (pentru Nucreeed):

Din ce ai scris in dau seama ca esti ateu si eu doar atat iti spun Dumnezeu exista... daca nu ar exista explica cum a aparut totul.Deci gandeste inainte sa vii cu raspunsuri inutile.

| Rocker4Ever explică (pentru Nucreeed):

Si vezi ca eu si nici ceilalti utilizatori nu am vorbit vulgar si nu am injurat....ma rog cei 7 ani de acasa.

| Nucreeed a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Sa'mi explic cum s-a creat totul?
pai daca mi'as pune intrebarea asta chiar crezi ca m'as gandi la cineva imaginar pe care nu l'am vazut niciodata? au trecut 7 miliare de ani de cand tu zici ca dzeu a "creat" lumea...tu iti dai seama cate lucruri s'au schimbat de atunci? si prin cate maini a trecut biblia aia in care sunt scrise numai prostii de catre nebunii mintali...

| Rocker4Ever explică (pentru Nucreeed):

Tu esti ateu nu? Atunci daca nu crezi in Dumnezeu atunci in cine crezi? Cum iti explici toate minunile petrecute de-a lungul timpului? Dar ce sa iti explic eu tie...

| Nucreeed a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Mdea....la ce ti'am zis eu nu ai nicio explicatie ..ma intrebi daca sunt ateu...DA sunthappy si ma uimeste prostia mai ales din tara asta. uite daca vezi in tarile din NORD(Suedia, Norvegia, Finlanda, Danemarca) unde coeficientul de inteligenta este foarte mare ..sunt 75% atei care se bazeaza pe stiinta si nu pe TOATE religiile astea care s'au inventat de'alungul timpului..inainte cu religia era cum ne spala noua creierii mass media acum si ne minte pe fatahappy dar ce sa intelegi tu cand de mic ai fost invatat cu religia si n'ai fost in stare sa-ti schimbi parerea pentru ca asa ti'a zis mamica ca e binehappy

| RaZzZzoRr2012 a răspuns (pentru Nucreeed):

Infarns nici eu nu cred ca exista d'zeu e la fel ca Mos Craciun nici unu nu exista, stau astia ca retarzi prin biserici sa se roage dar degeaba depuneti efortu *** icoane si toate rahaturile icoanele sunt niste desene facute sa te pisi pe ele iti pierzi timpul degeaba cu rugatu eu nu sunt nici satanist dar nu cred in acel rahat pe nume d'zeu

| Nucreeed a răspuns:

Voua chiar va mai pasa de ce pacate faceti in vremurile astea tulburi? pun pariu ca faceti o gramada de pacate si nu va dati seama...asa ca traiti'va viata si nu va mai ganditi la asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bătălia se duce aici :

http://www.tpu.ro/......zeu-de-ce/

| Rocker4Ever explică (pentru anonim_4396):

Am vazut...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Din punctul meu de vedere nu este "păcat", dar se pare că sunt câţiva acolo, care spun sus şi tare, că dacă asculţi rock eşti satanist şi ai nevoie de un medic.

If it's wrong, i don't want to be right.

| Rocker4Ever explică (pentru anonim_4396):

Sincer nici mie nu mi se pare pacat adica de ce m-as indeparda de Hristos doar prin simplul fapt ca ascult muzica rock? Sunt un crestin si muzica rock nu schimba asta.Plus ca aceasta muzica este un foarte bun calmant!

| casablanca40 a răspuns:

Da este pacat. Daca vrei sa ajungi in rai numai asculta muzica lui Sathan!

| Rocker4Ever explică (pentru casablanca40):

Dar disturbed nu este o trupa satanista...cel putin din cate stiu eu

| casablanca40 a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Nu stii tu. Orice rock este Satan. Renutata la acest viciu altfel nu vei intra niciodata in Imparatia Cerurilor.

| Rocker4Ever explică (pentru casablanca40):

Eu nu cred ca orice rock este satan.Adica ce vrei tu sa imi spui este ca Skillet, o formatie care canta Christian rock sunt satanisti? Daca tu crezi asta nu stiu ce sa zic...

| casablanca40 a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Aia sunt falsi crestini, si folosesc numele Domnului pentru a aduge mai multi adepti lui Sathan.

| Rocker4Ever explică (pentru casablanca40):

Si atunci tu ce muzica sugerezi sa fie ascultata?

| casablanca40 a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Orice muzica care nu apartine lui Sathan.

| Rocker4Ever explică (pentru casablanca40):

Exemple te rog?

| casablanca40 a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_music_styles Din toata genurile de aici scoti rockul.

| Rocker4Ever explică (pentru casablanca40):

Dar nu te gandesti ca majoritatea melodiilor de aici contin tot felul de pornografii in versuri si chiar in videoclipuri?

| Inferno a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Pai rockul a fost initial muzica satanica, dar asta e alta poveste.
Ce este acest satan?

| casablanca40 a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Ba da. Asta este crestinismul. Orice melodia rock=satana, iar orice melodii obscene, pornografice sunt privite mult mai bine decat rockul, doar le considera un pacat. Daca asculti rock deja te inchini lui Satan.

| Rocker4Ever explică (pentru casablanca40):

Mah am ascultat rock si nu m-am inchinat lui satana sunt inca crestin si cred in Iisus si ma rog la Dumnezeu...

| casablanca40 a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Stai calm mah, poti sa faci ce vrei tu. Eu sunt ateu si eu ascult rock. Doar ti-am spus parerea crestinismului despre muzica rock. Asta considera crestinismul despre un lucru inofensiv, si nu Dumnezeu. Si chiar daca ar fi asa, nu ar merita muzica asta toate pacatele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu a fost muzica satanica, ci are provenienta din culturile africane din ce stiu

| CristiSeeker a răspuns:

Si mie imi plac Disturbed. Nu intoarce spatele culturii rock sau culturii in general pentru relgie si manipulare. Fii liber, fi unic, fi individual. Rock on.

| DubstepQueen a răspuns:

Si mie imi place hard rock'ul \m/ si Disturbed \m/. Nu cred ca rock`ul e legat de religie straight face. Fiecare cu ce-i place straight face.

| computerizatul a răspuns:

Nu cred ca e pacat. Fiecare asculta ce ii place. Oamenii inteligenti simt o mare libertate in ce fac.

| Rocker4Ever explică (pentru computerizatul):

Sincer sunt de acord cu tine dar ma bantuie teama...

| computerizatul a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Inteleg ce simti. Incearca sa o ignori si dupa o vreme o sa dispara.

| Rocker4Ever explică (pentru computerizatul):

Nu ma lasa gandul de frica iadului...

| computerizatul a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Ignor-o si dupa o vreme va disparea.

| computerizatul a răspuns (pentru Rocker4Ever):

Pfff...Nu stiu ce sa zic. Eu unul aveam aceleas sentimente cand eram mic, dar acum incerc sa ma bucur de aceasta viata fara sa ma gandesc la rai sau la iad. Eu nu consider pacat sa maltratezi, sa omori etc. Ceva ce fac euasupra mea e treaba mea si PUNCT.

| computerizatul a răspuns (pentru computerizatul):

Eu asupra*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rocker4Ever):

De ce ţi-ai irosi viata gândindu-te că vei fi pedepsită; trăind în frică? Dacă te inşeli şi nu va mai fi nimic după moarte?

Eu cred că Iadul este un loc creat de biserică pentru a îngrozii şi controla populaţia creştină. Se spune că în Rai eşti răsplătit pentru faptele bune, iar în Iad pedepsit pentru cele rele. Obţii astfel un mod de manipunare.
Tu chiar crezi că de pe urma religiei nu se profită? De câte ori nu ai auzit "Daţi x lei pentru construcţia lăcaşului Domnului "? Y din acei X lei se duc de cele mai multe ori pe maşina preotului.

Oricum, la cât de lacomi şi răi suntem noi, oamenii ca rasă, nici nu am avea loc in Iad.

| anonymosul a răspuns:

Nu am apucat sa citesc toate raspunsurile. poate s-a mai spus asta
heavy metal este rock crestin....defapt muzica, in mare parte, nu are legatura cu credinta
Credeti ca Dumnezeu ne judeca dupa muzica pe care o ascultam? Sau dupa faptele noastre?
Si inca ceva
1.Rock-ul nu este "inventat" de catre satanisti
2.Satanisti nu au treaba cu rock-ul, doar ii "recruteaza" pe cei care asculta acest gen de muzica pentru ca sunt mai duri
3. Daca este sa o luam dupa muzica, credeti ca Dumnezeu asculta manale?laughing
Sa fim seriosi

| Tiooo a răspuns:

Nu, nu cred ca este pacat.
Adica, din cate cred eu iti place doar sound-ul si nu cred ca acorzi atata importanta versurilor si nu le sustii/aprobi/crezi.

| adfcg a răspuns:

Si daca ar fi considerat un pacat nu ai mai ascuta? Credeam ca cei care au ajuns sa asculte heavy metal sunt destul de "deschisi la minte" incat sa nu le pese daca e considerat un pacat.Mentalitatea asta crestina de a evita lucrurile care te fac fericit si a incerca constant sa iti reprimi instinctele umane mi se pare o aberatie.Fa orice te face fericit, atata timp cat nu ranesti pe nimeni.happy