| gingergirl1 a întrebat:

Credeti ca eutanasierea cainilor strazii este un pacat? Stiu ca uciderea este un pacat de moarte dar una este omul,una este animalul, nu credeti?!
Eu una nu am nimic cu cainii dar unii sunt chiar rai si periculosi deci ar cam trebui sa se faca ceva...

12 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Eutanasierea este foarte buna, ii scapam pe caini de la chinul foametei zilnice si chinul psihologic de a nu avea un stapan.lol
NU, nu este un pacat,[eutanasierea] este un mod de "tratare" a societatii

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia arată că Dumnezeu i-a încredinţat omului responsabilitatea de a avea grijă de animale. (Geneza 1:28) Tot Biblia arată că Creatorul nu consideră ceva greşit ca omul să omoare animale pentru hrană sau pentru a se apăra. (Geneza 9:4)
Ceea ce interzice Biblia este faptul de a ne bate joc de animale sau de a le omorî din plăcere. (Proverbele 12:10)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai omul este tot animal numai ca isi poate lua apararea prin vorbit si nu marait.
Da este pacat de acei caini dar conceptul de pacat in fata lui Dumnezeu nu exista la fel cum nici Domnul Zeu nu exista.
"Eu una nu am nimic cu cainii dar unii sunt chiar rai si periculosi deci ar cam trebui sa se faca ceva..." Lafel si oamenii, la fel si evrei si uite ca hitler a decis sa ii gazeze pe toti desi se gaseau oameni buni printre ei.
Eh el a avut alta problema cu ei, nu ca erau infractori dar oricum. Unii tigani sunt rai si periculosi deci ar cam trebui sa se faca ceva...
Mai bine trimitem niste bombe nucleare in spatiu si le aruncam pe tot globul ca sa scapam odata de rautate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat sau nu, e o idee buna sa omoare o parte din potaile alea, care sunt o amenintare la adresa sanatatii si vietii copiilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa fie pacat, daca merge pana acol si ca sa tai o gaina e pacatlaughing
In opinia mea nu exista pacate la fel cum nu exista si moralite.

| RaduMD a răspuns:

1. Porunca "Sa nu ucizi" se refera la oameni. Nu la caini, pisici, soareci ori tantari.
2. Omul a fost instituit de Dumnezeu stapan al Creatiei vizibile. Plantele, animalele, pamantul intreg si chiar universul au fost create in vederea omului si spre folosul lui.
3. Uciderea sau chinuirea animalelor fara vreun bine adus omului (ca alimente, medicamente, sursa de imbracaminte, avans la cunoasterea stiintifica a Creatiei) este pacat.

Prin urmare, in cazul citat eutanasierea cainilor nu este pacat, fiindca acest lucru nu este din pura placere (cruzime), ci cu un scop care e spre folosul omului.

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

"si chiar universul au fost create in vederea omului si spre folosul lui."
Daca Universul, 13 miliarde de ani lumina doar Universul observabil, miliarde de miliarde de miliarde de planete, 300 de sextilioane de stele si tot cam atatea sisteme solare.
Pe de alta parte, Pamantul, o amarata de planeta, intr-un amarat de sistem solar intr-o amarata de galaxie si probabil intr-un amarat de univers, dar asta nu stiu sigur.
Daca Dumnezeu a creat Universul spre folosul nostru, atunci sa-mi fie cu iertare, dar a cam esuat in aceasta incercare.
De fapt stangacia cu care divinitatea absoluta a elaborat planul divin ne face sa credem fie ca aceasta nu exista, fie ca exista dar planul divin este cu totu` altul.

| millyca a răspuns:

Nu, nu-i pacat. Pacat este sa actionezi impotriva speciei careia ii apartii. Cand o societate ajunge sa iubeasca niste animale mai mult decat pe propriii-i copii, atunci acea societate este pierduta.

| SatanLovesYou a răspuns:

"Eu una nu am nimic cu cainii dar unii sunt chiar rai si periculosi deci ar cam trebui sa se faca ceva..."
In regula, inlocuieste cuvantul "cainii" cu "oamenii", iar "unii" cu "multi". Vezi ce iese.

PS.: Nu mai bine dam dracu' tot Pamantul si scapam de griji? Ca deh, prea le place oamenilor sa se distreze si sa nu-si asume responsabilitatile.

| puscahoreangaion a răspuns:

Daca tu ai fi in locul lor si ei in locul tau, cum te-ai simti? numai nebunii eutanasiaza, oamenii cu judecata gasesc solutii

| Astropuf a răspuns:

Si câini sunt fiinte vii iar noi oamenii nu avem nici un drept sa me credem mai presus de celelalte creaturi
Nu ca as fii eu credincioasă ca nu sunt, dar sa omori alta fiinta si sa te gandesti ca e ok ca nu e om si nu e păcat sa.l omori... speachless

| Spermezan a răspuns:

Asa cum animalele se apara in grup, asa si noi, oamenii, in general, trebuie sa facem la fel.

Cat de hidos e sa pui viata unui om pe plan secund fata de o javra?