| alexpop1234 a întrebat:

Credeti ca evreii din vechiul testament si celelalte popoare care au vorbit despre zei erau atat de inteligenti si malefici incat sa minta si sa inventeze totul? Ignoranti erau dar nu atat de inteligenti incat sa inventeze zei.In noul testament par evoluati e posibil orice dar in vechiul?

Răspuns Câştigător
| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Dragul meu priete, conceptia ta despre Dumnezeu este foarte denaturata, Domnul nostru Iisus Hristos a murit pe cruce acum 2000 de ani pentru mine si tine si prin moartea sa eu nu mai sunt raspunzator de pacatele mele pentru ca el a fost jertfa de ispasire pentru toate pacatele mele si ale tale, cand pacatuim trebuie sa suportam consecintele pacatului comis dar doar pe pamant, cei necredinciosi nu suporta consecintele pentru ca ei vor muri in iazul de foc, cei credinciosi nu ajung acolo, pentru ca ne iubeste, el ne cunostea mai dinainte de a ne naste, el stie totul despre tine, chiar si numarul firelor din cap, El stie cand te ridici si cand stai jos. El te priveste chiar in acest moment, Domnul ne-a lasat Biblia ca si carte de instructiuni, citeste noul testament si vei afla, daca nu doresti sa citesti Biblia, este alegerea ta, nu prin fapte esti mantuit si nu prin fapte ajungi in rai ci doar daca accepti pe Iisus ca mantuitor personal spunand urmatoarea rugaciune cu credinta '' Il accept pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si ca Domn al vietii mele si cred in inima mea ca El a platit pretul pentru toate pacatele mele trecute, prezente sau viitoare, si prin urmare imi predau viata Lui'' daca nu doresti sa citesti Biblia si sa vii la Dumnezeu, imi pare rau pentru tine, dar in clipa asta stii adevarul Bibliei si esti raspunzator inaintea lui Dumnezeu. De aceea te indemn citeste Noul testament. Iti voi da un link in care poti afla totul, daca vrei https://www.youtube.com/......tps?/watch

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea, scrierile vechi au fost facute dupa povestile si legendele transmise oral prin popoare. Aceste se transmiteau oral, asemenea barfelor actuale. Iar finalul era asemanator: dupa ce fiecare povestitor a adaugat/pierdut cate o mica particica, dupa sute de re-povestiri aceste intamplari "s-au modificat", de multe ori, esential.
Si rezultatul acestor povestiri orale din vecin la prieten si din generatie in generatie a ajuns sa fie scris de cineva cunoscator.
Si sa nu uitam ca, din cateva zeci de mii de persoane doar cativa au fost mai scoliti, cunoscut scrisul. Dar si ei au fost oameni si au modificat textele sa nu fie mult de cioplit in pietre, doar "esentialul".
Asa s-au nascut si scrierile pe care astazi le cunoastem adunate sub titlurile de "Vechiul testament" si "Noul Testament".
Nu mai vorbesc de transcrierile din evul mediu, cand aceste texte au fost de multe ori modificate conform intereselor Bisericii sau ai conducatorilor.
Si, la fel sa nu uitam, ca istoria a fost scrisa totdeauna de... castigatori.

| alexpop1234 explică (pentru Bula):

Da sunt multe minciuni greseli falsuri dar si multe adevaruri in scrierile vechi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De ce nu te duci tu la sinagoga sa le auzi minciunile? Daca vrei un raspuns adevarat cauta-l pe rabi Eli Caufman la Tel Aviv.

| alexpop1234 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Acum dar nu in vechime cand nu stiau de ei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru alexpop1234):

Eu te-am trimis la un istoric, daca tu esti copac si nu pricepi asteapta atunci raspunsuri de la habarnisti.

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

"Credeti ca evreii din vechiul testament si celelalte popoare care au vorbit despre zei erau atat de inteligenti si malefici incat sa minta si sa inventeze totul? "
Nu, dar au fost destul de inteligenți cât să manipuleze politic religia.

| AlexeHellsing a răspuns:

De la începutul istoriei s-au inventat idoli în toate popoarele. Spune-mi, de ce Vechiul Testament al evreilor este mai special?
P.S.
Limba română acreditează pe oricine folosește câte o virgulă.
Prin folosirea virgulelor se salvează neuroni. Astefel, cu ajutorul unor simple virgule, în loc să-mi ucid neuronii încercând să înțeleg enunțuri precum ultima ta frază, pot crea ceva constructiv.