| David98TM a întrebat:

Credeti ca exista cineva mai sus de Dumnezeu? Adica daca noi avem un creator si EL trebuie sa aiba nu?
(Nu ma injurati e doar o intrebare) vreau pareri.

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu este fiinta suprema si exista din eternitate.Prin urmare, noi credem într-un singur Dumnezeu, într-un singur principiu, fără de început, necreat, nenăscut, nepieritor şi nemuritor, veşnic, infinit, necircumscris, nemărginit, infinit de puternic, simplu, necompus, necorporal, nestricăcios, impasibil, imuabil, neprefăcut, nevăzut, izvorul bunătăţii şi al dreptãţii, lumină spirituală, inaccesibil; putere, care nu se poate cunoaşte cu nici o măsură, ci se măsoară numai cu propria ei voinţă.

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dumnezeu este prin definitie summumul a tot, deci daca ar exista un lucru mai mare decat Dumnezeu atunci acela ar fi Dumnezeu, iar nu acesta.
Daca "A" e cel mai mare numar posibil si A

NOname
| NOname a răspuns:

Hmm...
http://youtu.be/ODetOE6cbbc

| doctorandus a răspuns:

Depinde, la mormoni exista dumnezei ai dumnezeilor, care au la randul lor dumnezei proprii, s.a.m.d.

| RAY a răspuns:

Nu,nu exista nici un creator

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RAY):

Orice creator are un creator, si creatorul creatorului are un creator, si creatorul creatorului are un creator si... pana la creatorul creatorului... are un creator, adica omul

| milan9 a răspuns:

În primul rând, un Dumnezeu există!
Exista serioase tendinte in lumea stiintifica privind recunoasterea existentei,, misterului", a sacrului, a divinului.

Difera doar titulatura stiintifica ce il defineste. Unii se rezuma la,, marele Necunoscut", Sacru, etc...

Necunoscut pentru mijloacele si metodele invazive ale stiintei, sau mai bine zis ale "omului de stiinta", din moment ce Dumnezeu evita aroganta fetida a subiectivismului obtuz specifica pseudo-,, omului de stiinta".

Fizica cuantica parca tocmai a demonstrat că atitudinea subiectului care cerceteaza un fenomen influenteaza prin dispozitia sa insusi fenomenul analizat.

| milan9 a răspuns:

In unanimitate, oamenii de stiinta sunt de acord ca un anumit lucru tot trebuie sa fi existat dintotdeauna: fie energia, fie materia, fie o,, natura" unui mister pe care nu il pot defini, divinitatea!

Ori anumite legi ale fizicii (precum legea entropiei) afirma ca energia (inclusiv materia, care se reduce de altfel la o forma energetica) nu este dintotdeauna. Energia trebuie in mod obligatoriu sa fi avut un inceput.

A ramas deci ca divinul (pe care stiinta nu il poate cuprinde in spectrul ei de observatie) sa fi existat dintotdeauna.

| Exilee a răspuns:

DIn start ai facut o eroare. Daca presupunem ca un creator L-a creat pe altu, atunci creatorul va avea nevoie si el de-un alt creator si tot asa, pana se formeaza un cerc vicios. Deci, concluzia este nevalida.

"Credeti ca exista cineva mai sus de Dumnezeu? " Nu. El este infinit.

| ErrorFound a răspuns:

Poate nu exista nici macar el. thinking

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Mulţi se gândesc la acest aspect. Este greu pentru noi să acceptăm că Dumnezeu nu a fost creat de nimeni. Dar ştii de ce? Deoarece noi privim situaţia din perspectiva cu care suntem obişnuiţi - dacă orice lucru e creat sau făcut înseamnă că şi Dumnezeu a fost adus cândva în existenţă. Biblia spune însă că El este Cauza primară, că de la el a pornit totul şi că el există dintotdeauna. Această idee poate ridica multe întrebări la care s-ar putea să nu înţelegem răspunsul pe deplin (De exemplu: Ce a făcut Dumnezeu înainte de a crea tot ce există?). Şi Biblia spune că omului îi va trebui veşnicia pentru a înţelege mai deplin diferite aspecte legate de natura Creatorului nostru. (Eclesiastul 3:11)
Acesta este unul dintre motivele pentru care preţuiesc speranţa Bibliei de a trăi veşnic şi de al cunoaşte cât mai bine pe Creatorul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,Dumnezeu,e sus? cat de sus? si cum sta acolo? ce este EL? ce spui tu sant niste ganduri ale tale nu? le-ai scris.dar poti sa mi le arati in realitate? sant sus? jos? cum arata?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

E asa cum il descrie biblia, ti la aratat vreo data, cum e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ma hombre despre ce vorbim? intre a trai un adevar si a-i da o definitie este distanta mare.iar adevarul are picioare lungi. minciuna le are scurte.dar multe.

| pqGro a răspuns:

Nu.Dumnezeu este din todeauna.

| RandomDeTot a răspuns:

Nu

| Batya a răspuns:

Inainte de a cunoaste misterele Bibliei imi puneam aceeasi intrebare dar cu aprofundarea ei, mi-am dat seama ca nimeni nu este mai sus de Dumnezeu, el a existat dintotdeauna. Inainte de nimic a fost El, inainte de crearea pamantului Dumnezeu misuna deasupra intunericului (vezi Geneza primul capitol).