| Tricky95 a întrebat:

Credeti ca exista extraterestrii? Au vreo legatura cu Dumnezeu?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut, Biblia pomeneste existenta acestora incepand cu cea mai veche carte din ea. Doua lucruri trebuiesc lamurite, acestia nu vor veni niciodata pe pamant pana nu se va schimba existenta omenirii si acestia nu au nevoie sa trimita nave cosmice sa ne vada, pot vedea TOT ce se petrece pe pamant fara sa ajunga pe aici. P.S. In curand vom fi "vizitati" de ceva extraterestri dar acestia nu vor fi decat ceva diavolicei ce se vor substitui extraterestrilor.

| T0T a răspuns:

E o posibilitate mare însă e de luat în seamă paradoxul lui Fermi, vorbind strict de forme de viață inteligente căci posibilitatea existenței formelor de viață precum restul animalelor sau organisme chiar mai banale precum cele unicelulare este una extrem de mare.

| Donsavas a răspuns:

Da, exista posibilitatea, având în vedere ca universul este infinit, stelele sunt nenumărate, iar planete se descoperă din ce în ce mai mult. Este puțin probabil ca noi, animalele de pe pământul asta sau organismele pluricelulare de aici, sa fim singurele care exista sau am rămas în acest univers sau care vom tot exista neîncetat.

| SG1995 a răspuns:

"Credeti ca exista extraterestrii?"

Nu cred in OZN-uri, dar cred in existenta altor forme de viata fie fizice, fie eterice.

"Au vreo legatura cu Dumnezeu?"

Aceeasi legatura pe care o are intreaga Existenta cu El, isi au in El prima cauza.

| xerxes1 a răspuns:

Are legatura.
Asa zisul zeu din Biblie este un extraterestru.Ei traiesc cam 35.000 de ani de-ai nostri.Un an de-al lor inseamna 3500 de ani de-ai nostri.
Slava din Biblie inseamna nava.Citeste Ezechiel si ai sa-ti dai singur seama.
Slava scoate flacari, face zgomot, are roti, picioare etc. Daca stai in fata ei te ucide.
Si, pe cand vorbea Aaron intregii adunari a lui Israel, s-au uitat inspre pustiu, si iata ca slava Domnului s-a aratat in nor. (Exod.16:10)

Moise a zis: "Arata-mi slava Ta!" (Exod.33:18)
Si cand va trece slava Mea, te voi pune in crapatura stancii si te voi acoperi cu mana Mea, pana voi trece. (Exod.33:22)

Preotii nu puteau sa intre in Casa Domnului, caci slava Domnului umplea Casa Domnului. (2Cron.7:2)
(o parca in cort)

Atunci slava Domnului s-a ridicat de pe heruvimi si s-a indreptat spre pragul Casei, asa incat Templul s-a umplut de nor, si curtea s-a umplut de stralucirea slavei Domnului. (Ezec.10:4)
Slava Domnului a plecat din pragul Templului si s-a asezat pe heruvimi. (Ezec.10:18)
Heruvimii si-au intins aripile si s-au inaltat de pe pamant sub ochii mei; cand au plecat ei, au plecat si rotile cu ei. S-au oprit la intrarea portii Casei Domnului spre rasarit; si slava Dumnezeului lui Israel era sus deasupra lor. (Ezec.10:19)

Slava Domnului s-a inaltat din mijlocul cetatii si s-a asezat pe muntele de la rasaritul cetatii. (Ezec.11:23)
Si iata ca slava Dumnezeului lui Israel venea de la rasarit. Glasul Sau era ca urletul unor ape mari, si pamantul stralucea de slava Sa. (Ezec.43:2)
Caci Fiul omului are sa vina in slava Tatalui Sau cu ingerii Sai; si atunci va rasplati fiecaruia dupa faptele lui. (Mat.16:27)

Fiul sta in dreapta Tatalui deoarece Slava avea volanul pe stanga.

| Nilsson a răspuns (pentru xerxes1):

Aceea nava megea pe kerosen de scotea fum? laughing
I-ar fi trebuit un rezervor destul de mare ca sa parcurga distante de ani-lumina laughing

| xerxes1 a răspuns (pentru Nilsson):

Nu aveau euro 6 pe vremea aceea.

| KhludCiprian a răspuns:

Cred că atât extratereștri ca „oamenii verzi" sau OZN-uri sunt clar invenții (în fapt ca și Dumnezeu). Deci dacă m-ai pune să îți spun legătura, e că ambele concepte sunt inventate.

Dar în sensul strict: există extratereștri? Probabil că da, urșii de apă pot trăi chiar expuși radiațiilor și vidului cosmic, idem anumite bacterii ce îi face ca atunci când am trimis pe Marte roverele noastre, e posibil să fi trimis și niște ființe vii (unicelulare) pe alte planete.

De asemenea, în universul vast e posibil să existe extratereștri sau cel puțin să fi existat și auto-distrus sau poate distruși de cauze naturale (precum asteroidul ce a nimicit dinozaurii).

NB. Primii oameni pe Lună au fost tehnic extratereștri, inteligenți care au reușit să arate ingeniozitatea umană.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta in extraterestri este paganism, idolatrie. Nu exista vreun temei scripturistic ca Dumnezeu ar mai fi creat pe alte planete sau corpuri cerestri oameni sau fiinte asemenea oamenilor. Dimpotriva, in Sfanta Scriptura spune ca tot neamul omenesc a fost creat dintr-un sange (Fapte 17, 26), evident cel al lui Adam.
E amuzant ca ufolatri celebri, care sunt si atei militanti, cer dovezi pentru existenta lui Dumnezeu, dar pentru existenta extraterestrilor ei nu furnizeaza decat probabilitati. Si ne avertizeaza ca s-ar putea sa ne invadeze extraterestri rau-voitori. Daca in 13 miliarde de ani, cat considera stiinta fara Dumnezeu ca are Universul, si 4 miliarde de ani ai Terrei, nu ne-au invadat extraterestri, sunt putine "sanse" sa ne mai invadeze de acum incolo.
Dar satana care se preface in inger al luminii (II Corinteni 11:14) se poate transforma si-n extraterestru, mai precis in acel extratrestru care se potriveste asteptarilor si ideilor despre extraterestri ale celui inselat.
Ufolatria este inchinare la diavoli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"E amuzant ca ufolatri celebri, care sunt si atei militanti, cer dovezi pentru existenta lui Dumnezeu, dar pentru existenta extraterestrilor ei nu furnizeaza decat probabilitati. Si ne avertizeaza ca s-ar putea sa ne invadeze extraterestri rau-voitori. Daca in 13 miliarde de ani, cat considera stiinta fara Dumnezeu ca are Universul, si 4 miliarde de ani ai Terrei, nu ne-au invadat extraterestri, sunt putine "sanse" sa ne mai invadeze de acum incolo.
Dar satana care se preface in inger al luminii (II Corinteni 11:14) se poate transforma si-n extraterestru, mai precis in acel extratrestru care se potriveste asteptarilor si ideilor despre extraterestri ale celui inselat.
Ufolatria este inchinare la diavoli." - bine ai grait. Si eu am prezentat probabilitati ca Dumnezeu exista. Si cand stiu ca exista probabilitatea ca Dumnezeu sa existe, fac orice imi sta in putere sa IL respect iubesc sau sa fac vointa Lui. In fiecare dimineata ma rog astfel cand plec la drum: "Ajuta-ma Tata ceresc Iah Dumnezeule sa fac sfanta vointa a Ta in numele lui Cristos! Amin!" Astfel pot avea bucuria si speranta ca Iah ma va readuce la viata dupa moarte pe un Pamant curatat de rau. Nu ma rog sa-mi dea una si alta. Uneori zic: "Multumesc Tata ceresc Iah Dumnezeule ca traiesc si am parte si de bine!" happy

| bookofknowledge a răspuns:

Daca vrei sa stii in biblie nu scrie nimic despre cum ca nu ar exista,singura problema ar fi daca ii adevarat,unde i-ai gasi,si probabil ar fi complet ca animalele de pe planeta noastra,biblia prezinta pamantulin facere,pentru ca pe aceasta planeta locuim noi oamenii si ea are o importanta deosebita,toate concptele din biblie ar putea zice ca stiinta poate intra in biblie dar biblia nu poate intra in stiinta.
Explicat:Biblia spune despre facerea luminii( ar putea fi stele ) dar nu da nic o data clara a acestei idei,(de ce?)pentru ca limbajul vechi al oamenilor din acea perioada nu intelegeau cuvinte stiintifice, in biblie imperiul roman a fost catalogat cao fiara cu dinti ce devoreaza totul, dupa facere se zice ca omul a denumit fiecare specie de animal, desi dumnezeu stie nume pentru fiecare fiinta (individ), a lasat denumirea animalui sa fie pana la urma cea pusa de om.
stiinta nu zice un contrar lui Dumnezeu inca.

| MarioDraghi a răspuns:

Da dacă există.