| CuriosullusoiruC a întrebat:

Credeti ca exista sau nu Trinitate?
(vreau atat argumente cat si contraargumente)

55 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ce legatura exista intre existenta lui Dumnezeu si Trinitate?

Ce legatura exista intre Biblie si Trinitate?

Chiar daca ar fi dovedit ca Dumnezeu exista si a dictat/inspirat Biblia, tot nu ar rezulta ca ar exista vreo Trinitate.

Parerea mea e ca trinitarianismul a redus crestinismul la absurd si ar fi trebuit sa le spuna oamenilor "Plecati acasa si nu mai credeti, tot ce-am crezut pana acum e o prostie!" Teologii, daca-i scuturi bine, vor recunoaste ca Trinitatea este o idee prin definitie absurda.

| RAY a răspuns:

Nu, este o blasfemie la adresa lui iahve sa afirmi asemenea tampenie, iahve e absolut nu este impartit in trei, EU SUNT EU inainte de mine nu a fost NIMENI si nici dupa mine nu va nici un mantuitor, iahve este unicat, absolut, dar judeca in mijlocul zeiilor, el este deasupra lor, nici iisus nu a spus mereu ca este egal cu iahve, nimeni nu poate fi egal cu iahve, blasfemia e tampenia cum ca satana este egal cu iahve, iahve este superior, absolut la absolut orice, nimic nu se face fara voia lui = cititi biblia

| Helper07 a răspuns (pentru RAY):

Pai te-ai gandit ca "Dumnezeu"/"YAHWE" este doar un rang cum este pentru noi "ministru" ci nu Numele real. Cred ca la fel cum la noi exista mai multi ministri, si in Cer exista 3 persoane ce indeplinesc acelasi rol.
Nu ti-am cerut sa palavragesti, ti-am cerut argumente si contraargumente.

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Esti varza cum poti spune ca iahve este doar un rank, crestinilor va faceti de ras pe bune

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Cine vă explică Sfânta Treime este prin definiție eretic. Poziția teologiei creștine mainstream este că Sfânta Treime nu se poate explica rațional.

| Celcestietot a răspuns:

Există Trinitate. Sunt numeroase evenimente din Biblie care au fost cercetate și au fost dovedite ca a fi adevărate (citești și tu nu îți spun eu). Pe lângă citirea dovezilor adevărate, poți să îi mai ceri și semn lui Dumnezeu să vezi dacă există, și prin existența Sa, este dovedită practic Trinitatea.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Imi poti da exemple de versete biblice in care se afirna ce ai spus?
as vrea si contraargumente adica sa-mi explici versetele care par sa spun contrariul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Prin Trinitate, eu înțeleg că tu te referi la Sfânta Treime, și de ea aparțin : Tatăl, Fiul și Sfântul Duh. Este logic. Așa ceva este afirmat indirect, îți dau doar un verset, atât. Uite :

★„26.Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Biblia raspunde la aceasta problema literar, nu trebuie interpretat. In 1 Corintieni 8/6 Pavel afirma :"totuși pentru noi nu este decât un Singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care trăim si noi si un singur Domn: Isus Hristos prin care sunt toate lucrurile si prin El si noi."
Maleahi 2/10 :"N-avem toți un singur Tata? Nu ne-a făcut un singur Dumnezeu?
Timotei 2/5:"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni:Omul Isus Hristos."
Romani 3/30 :"deoarece Dumnezeu este unul singur..."
Efeseni 4/4-6:"Este un singur trup,un singur Duh,după cum si voi ați fost chemați la o singura nădejde a chemării voastre.
Este un singur Domn, o singura credință, un singur botez.
Este un singur Dumnezeu si tata al tuturor, care este mai presus de toți, care lucrează prin toți si care este in toți."La versetul 4 "un singur trup" se refera la trupul format din toți credincioșii si nu la trupul lui Dumnezeu. Exprimarea lui Pavel: un singur Duh, un singur Domn, un singur Dumnezeu ne arata ca exista cu adevărat dar nu împreună formează acel unic dumnezeu, cat privește Duhul lui Dumnezeu acesta este atât Duhul lui Dumnezeu Tatăl cat si al lui Isus si al celor care au fost si sunt binecuvântați cu Duhul Sfânt.
Am auzit o afirmație făcută de un pastor in predica si anume "daca Isus a fost conceput de " Dumnezeu Duhul Sfânt" atunci nu ar fi Fiul lui Dumnezeu Tatăl" Ori cu toții știm ca Biblia ne descoperă ca Isus este fiul lui Dumnezeu Tatăl, iar Duhul Sfânt este Duhul lui Dumnezeu Tatăl.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si contraargumente? De exemplu cum explici urmatorul verset:
"Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt, și acești trei una sunt."(1Ioan5:7)

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Sunt una si nu unul.E diferență mare. Exeplu:Noi cei de pe tpu.ro care nu credem in trinitate suntem una in aceasta privința si nu unul.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai trinitatea nu se refera la unul ci la una, ea nu reprezinta o singura Persoana ce indeplineste 3 roluri ci 3 Persoane ce indeplinesc acelasi rol prin urmare sunt una nu unul.

| Mircea08 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu nu inteleg de ce vor oamenii sa aiba raspuns la absolut toate intrebarile. Daca nu stim exact care e treaba cu trinitatea, pentru ca Dumnezeu nu ne-a lasat informatii explicite, de ce trebuie neaparat sa formulam un raspuns chiar cu riscul de a nu fi cel real, cu alte cuvinte de ce chiar este necesar sa fabricam o minciuna? Pentru ca ne indeamna mandria sa aratam altora ca noi stim? Eu cred ca si acest fel de a proceda a facut pe unii sa gaseasca raspunsuri logice dar cu toate acestea diferite unul de altul, si in acest fel au reusit sa faca din invatatura lui Iisus mai multe variante de intelesuri pe care ulterior le-a propovaduit pentru a gasi adepti in vederea formarii de noi religii. Daca cineva a facut asa a gresit, deoarece in final i-a facut jocul lui satana deoarece a reusi sa dezbine biserica lui Iisus si sa faca din ea mai multe biserici cu invataturi diferite in functie de cum a interpretat fiecare. Cred ca e bine sa ne rezumam doar la ceea ce Dumnezeu ne-a lasat sa stim, pentru ca ceea ce a lasat sa stim este mai mult decat suficient pentru a ne mantui, pentru a sti cum sa traim. Oare ce isi doresc unii sa obtina mai mult decat mantuirea? La intrebarea asta nici ei nu pot raspunde, dar lupta, si in mintea lor lupta pentru a obtine o functie cat mai inalta in imparatia lui Dumnezeu. Eu le urez succes!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Duhul lui Dumnezeu nu este o persoana, alta decat Dumnezeu Tatal. Doar Dumnezeu Tatăl si Isus Hristos sunt persoane.In Biblie când se vorbește de Duhul Sfânt de fapt se refera la Dumnezeu Tatăl. Exemplu:"Petru i-a zis:'Anania, pentru ce ți-a umplut Satana inima ca sa minți pe Duhul Sfânt si sa ascunzi o parte din prețul moșioarei?
Daca n-o vindeai, nu rămânea ea a ta? Si după ce ai vandut-o, nu puteai sa faci ce vrei cu prețul ei? Cum s-a putut naște un astfel de gând in inima ta? N-ai mințit pe oameni, ci pe Dumnezeu.'"Fapte 5/3, 5
"Dumnezeu este Duh; si cine se închina Lui, trebuie sa I se închine in duh si in adevăr." Ioan 4/24.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca spui tu..., dar iti spun sa mai cercetezi scriptura, chiar argumentele tale spun contrariul daca esti atenta si vezi contextul.
In plus, tot nu mi-ai expilcat care-i treaba cu vetsetul adus ca exemplu - tipic, iti sustii punctul de vedere dar n-ai nimic de spus la argumentele aduse de cei care nu sunt de aceeasi parere.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Citez din cartea Divina Vindecare de David Clayton:" El (Dumnezeu) este omniprezent! Prin spiritul Sau!
Dar daca ne gândim la acest lucru: daca Spiritul Sfânt ar fi o persoana separata de Dumnezeu Tatăl, atunci ar însemna ca Dumnezeu Tatăl nu este prezent împreună cu noi. Ar însemna ca exista o a treia persoana care este aici mai degrabă decât Dumnezeu Tatăl iar asta înseamnă ca Dumnezeu Însuși nu este cu adevărat omniprezent. Membrul trinității care ar fi cu adevărat puternic ar fi Spiritul Sfânt. Putem vedea cum aceasta idee răpește slava Tatălui, si mai mult decât atat, intr-un mod foarte practic, ne răpește relația personala cu Dumnezeu Tatăl.
La fel înțeleg si eu!
Recomand cartea Divina Vindecare de David Clayton.Este gratuita si poate fi comandata pe site Divina Vindecare.ro.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu stiu de unde ai scos-o pe-asta dar cred ca nici tu nu prea intelegi ce vrea sa spuna acest pasaj. De unde pana unde rezulta ca Dumnezeu nu este cu adevarat omnipotent si este rapita slava Tatalui? Explica-mi?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Din cartea Divina Vindecare scrisa de David Clayton.O poți comanda pe site Divina Vindecare.ro.Este gratuita! Mie îmi place mult cum explica acest autor Biblia.Am dat aceasta carte la peste 20 de persoane, inclusiv adventiști si fiecare mi-au spus ca de abia după ca au citit aceasta carte au înțeles Biblia.La fel si penticostalii.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu de ce religie esti?

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca te-a facut sa intelegi biblia mai bine, atunci de ce nu imi poti explica putin acel fragment?

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

" El (Dumnezeu) este omniprezent! Prin spiritul Sau!
Dar daca ne gândim la acest lucru: daca Spiritul Sfânt ar fi o persoana separata de Dumnezeu Tatăl, atunci ar însemna ca Dumnezeu Tatăl nu este prezent împreună cu noi."

Nu draga, asta e o aberatie daca stai sa te gandesti putin, iar tot ce spune acel om porneste de la :"El (Dumnezeu) este omnipotent prin spiritul Sau". Nu stiu de unde a venit acest om cu acesta afirmatie dar eu stiu ca Dumnezeu(Tatal) este un spirit deci nu s-ar putea desparti de Sine Insusi.Ce spune acel om nu are logica. Dupa spusele lui, daca s-ar desparti de spiritul Sau in care se afla puterea Lui, El n-ar mai fi omnipotent pe deplin. Omul acesta nici nu i-a in calcul trinitatea ci inventeaza propria teorie. Spiritul Sfant, Tatal si Fiul sunt trei Persone omnipotente reale(adica nu una si aceeasi).

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In plus, Isus spune in Matei 28:19 :
" Duceţi-vă* şi faceţi ucenici** din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh."
De ce ar fi mentionat si pe Tatal si pe Duhul Sfant daca sunt una si aceeasi persoana? Si spune "Sfantul Duh" dupa Fiul nu imediat dupa Dumnezeu (dar, ma rog, poate ca asta nu conteaza asa de mult).

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru oamenii care nu inteleg ceva, e usor sa creada o minciuna atata timp cat are subiect si predicat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Am greșit eu.Am vrut sa scriu omnipotent! Daca ați citit cartea Divina Vindecare de Elen White, acolo găsiți ca Lucifer era al treilea in cer după Tatăl si Fiul. Daca Lucifer era al treilea, si cei care cred in aceasta femeie cum au ajuns la concluzia ca Duhul Sfânt i-a luat locul lui Lucifer?
In Biblie sta scris ca :Nimeni nu cunoaște lucrurile omului afara de duhul omului care e in el, la fel nimeni nu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu afara de Duhul lui Dumnezeu care e in El.Așa ca noi înțelegem ca Duhul Sfânt este Duhul Tatălui si nu poate fi numărat in afara persoanei Tatălui.Mai clar Dumnezeu Tatal are un Duh așa cum are si omul si nu poate fi despărțit de El așa cum duhul omului nu poate fi despărțit de om.
Elen White după ce s-a autoexilat in Australia a scris o scrisoare Bisericii din America ca Biserica adventista nu mai e cea care a fost la început, ci e o alta organizatie, si ca nu s-ar mai întoarce la ei mai bine dorește sa moara. Au schimbat punctele de doctrina si ea nu era de acord cu ele.Dar nu au ascultat-o așa ca inca de atunci Biserica a introdus trinitatea sub forma: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfânt.Ori pe vremea ei la început exista big grinumnezeu Tatal, Fiul lui Dumnezeu iar Duhul sfânt era Duhul lui Dumnezeu Tatal si nu un Dumnezeu aparte.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu am mai auzit de asta pana acum. De unde ai auzit asta?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Am primit reviste de la o familie prietena de aceiași credință cu mine.O revista se numește Divina Vindecare si poate fi obținută gratuit de pe site www.divinavindecare.ro
O alta revista se numește Solia Adevărului Advent si poate fi obținută de la Andov Dejan site.www.adevaruladvent.ro
Pot fi citite si pe internet.Eu m-am abonat pt.ca nu am calculator si pe telefon e greu de citit.
Daca ești interesat citește si scrisoarea lui Adrian Ebens către Biserica adventista unde a fost pastor. O găsești pe site www.adevaruladvent.ro
Suntem multi care am părăsit Biserica din cauza trinității.
Am fost excluși in jur de 15 sau mai multi frați din aceasta cauza.
In revista Solia Adevarului Advent nr.8 o sa găsești "Principiile Fundamentale de Credință" care au fost aceleași pana in 1931. După au fost schimbate.
E mult de vorbit.Mai bine căuta si citește aceste doua reviste care te va lumina cu privire la înțelegerea Bibliei.Studiu binecuvântat!

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

1. Ai vreo garantie ca acele scrieri n-au fost falsificate?
2. Ai fost adventista?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Cea mai mare garanție este ca eu așa am înțeles Biblia de la prima citire.Iar faptul ca mai exista creștini care părăsesc bisericile din același motiv in întreaga lume ma face sa cred ca Ellen White a spus adevărul dar conducerea AZS ii denaturează scrierile ei după crezul lor. Stiai ca Biserica AZS a aderat alaturi de celelalte denominațiuni la alianță ecumenica? Când am intrebat pe pastorul meu daca e adevărat a mintit, spunând ca nu este adevărat.Dar am insistat pana când mi-a spus jumătate de adevăr adică nu este chiar membru ci doar observator.Ce sa observe? Ellen White ne atrage atenția ca catolicismul este fiara iar tu te duci ca obsetvator? Si toate astea in secret. Ce sa caut intr-o astfel de biserică?
Susțineți si faptul ca creștinii trebuiesc botezați in numele trinității. Ucenicii lui Isus de ce nu au făcut la fel? Citește Faptele apostolilor si vei vedea deslușit ca ei au botezat doar in Numele lui Isus.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Biserica Adventista n-a aderat la alianta ecumenica niciodata iar treaba cu observatorul e ce ai vrut tu sa crezi. Cat despre ce ai inteles, ei bine ti-am mai spus, de unde sti ca n-ai inteles gresit(adica ai inteles dar nu adevarul). Odata ce celelalte biserici n-au aflat istoria strans legata de Elen White si scrierile ei, a fost usor sa scrie carti si sa redea anumite scrisori in numele ei. Exista scrieri pe care le-a scris la inceput inainte ca Dumnezeu sa-i descopere toate adevarurile. Daca nu stiai, ea a consumat carne de porc mult timp dupa ce a inceput sa aiba acele viziuni, asa ca daca esti atenta la data, o sa afli adevarul din pasajele scrise de ea care se contrazic. In plus, doctrina trinitatii este acceptata in bisericile ortodoxe si catolice inca de la inceput, de cand s-au separat de biserica primara ceea ce inseamna ca aceasta a fost luata din aceasta, iar biserica primara avea adevarul biblic curat.
Ai crezut pe toti cei ce au falsificat istoria bisericii Adventiste. Persoanele din biserica Adventista nu sunt toate perfecte, crezi ca Diavolul nu lucreaza pentru destramarea bisericii Domnului? Insa adevaratii crestini, cei care mai inainte toate isi pun baza in biblie si vor avea o neclintita convingere in adevarul biblic, nu se vor lasa amagiti. Si eu inteleg biblia dar stai, nu cred acelasi lucru ca si tine, deci e clar ca cineva intelege gresit ceea ce inseamna ca asta nu pote fi o garantie.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Acum, vedem* ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă** în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin."

Nici chiar Ellen White n-a cunoscut deplin dar stiu ca biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care nu specileaza anumite lucruri cu le cunoste pe deplin asa ca mai inainte de toate, cerceteaz-o, nu crede ce-ti spun altii

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cat despre ce ai spus la final, ucenicii au fost botezati in Numele lui Isus care a spus sa boteze neamurile in numele Sfintei Treimi, deci cum poti aduce asta drept argument? Cum poti contrazice ce a poruncit Isus cu asemenea argument? Isus e una cu Tatal si Duhul Sfant ceea ce inseamna ca in numele orcarei Persoane a Dumnezeirii este botezata o persoana care crede in Sfanta Treime, este botezata in numele acesteia.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ellen White e vestita ca niciodata in viata ei de predicatoare crestina nu a zis ce crede despre trinitarianismul niceian. James Springer White a murit fara sa creada ca nevasta-sa era trinitariana.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Ucenicii AU BOTEZAT numai in Numele lui Isus si nu in numele trinității.Citește faptele apostolilor.
Iată ce scrie Ellen White din Australia:"Cred ca nu am dezvăluit întreaga lucrare care m-a adus in Australia. Poate niciodată nu veți înțelege pe deplin problema. Domnul nu a fost implicat in plecarea noastră din America. El nu a descoperit ca a fost voia Lui ca eu sa părăsesc Battle Creek. Domnul ar fi dorit ca Willie White, mama lui si conlucratorii ei sa rămână in America. A existat o așa de mare dorință ca noi sa plecam ca Domnul a îngăduit ca aceasta sa se întâmple. Cei care au fost obosiți de mărturiile prezentate au fost lăsați fara persoanele care au prezentat aceste mărturii. Separarea noastră de Battle Creek a avut scopul de a lăsa oamenii sa urmeze voința si calea lor, pe care ei o considerau superioara Caii Domnului... Nu a fost Domnul cel care a plănuit acest lucru.Eu nu am primit nici o raza de lumina de a părăsi America."- 1888 Materials
Când o sa găsesc in reviste si scrisoarea in care zice ca nu s-ar mai întoarce le ei in America mai bine doreste sa moara o sa o postez.
Fratele Petre Reofil in Studiul "Doctrina despre Trinitate" la pagina 13 spune:
"Din grupul de pastori adventiști format după dezamăgire, 38 erau trinitarieni si 5 erau semiarieni intre care erau James White, Joseph Bates si Uriah Smith.
La întrebarea :Ce obiecții serioase se ridica fata de doctrina Trinității? J.N Loughborough raspunde:
" Exista multe obiecții pr care le putem impune, insa datorita spațiului nostru limitat, le vom marginii la următoarele trei:1. Este contrara rațiunii.2.Este contrara Scripturii.3 Originea sa este Păgână si mistica."(RH septembrie 13, 1898).
J.N.Andrews raspunde:"Doctrina Trinității a fost admisa in biserica de conciliul de la Niceea din anul 325.Aceasta doctrina distruge personalitatea lui Dumnezeu si a Fiului Sau Isus Hristos, Domnul nostru.Dezonoarea,masurile prin care a fost introdusa cu forță on biserica, si care apar pe paginile istoriei eclesiastice, pot cu ușurință să-l faca pe cel ce o crede sa roșească. " (RH, 6 martie 1885)
J.H.Waggoner raspunde: "Dificultatea lor consta in următoarele: ei considera negarea trinității ca fiind negarea divinității lui Hristos. Daca ar fi așa,ar trebui da ne agățam de doctrina trinității cu toate puterile,dar nu este cazul. Cei care au citit comentariile noastre asupra morții Fiului lui Dumnezeu,stiu ca noi credem hotărât in divinitatea lui Hristos, dar nu putem accepta ideea trinității după cum este susținută de trinitarieni, fara a renunța la ideea noastră asupra măreției sacrificiului făcut pentru rascumpararea noastră... Scriptura mărturisește in mod lămurit despre pre-existenta lui Hristos si despre divinitatea Sa; insa păstrează o desăvârșită tacere in ceea ce privește trinitatea." (Ispășirea in lumina Naturii si a Descoperirii, pag. 164, 165)
R.F.Cottrell: "Dar a îmbrățișa doctrina trinității nu este atât o dovada a unei intenții rele, cat una a intoxicării cu acel vin din care toate națiunile au băut." (RH 6 iulie, 1869)
Motivele pentru care nu o adopt si nu o apar sunt: 1.Numele ei este nescripturistic; trinitatea sau Dumnezeul triunic este necunoscut Bibliei; eu am adoptat ideea ca doctrinele care necesita cuvinte născocite de mintea omeneasca pentru a le exprima, sunt doctrine născocite.2.Nu m-am simțit niciodată chemat sa adopt sau sa explic ceea ce este contrar tuturor simțurilor si rațiunii pe care Dumnezeu mi le-a dat. Toate încercările mele de a explica un subiect ca acesta, nu l-ar clarifica prietenilor mei."(RH, 1 iunie 1869)
Meditați la ceea ce am citat din răspunsurile pionierilor adventiști anti trinitarieni.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In primul rand, faptul ca nu-mi dai argumente biblice dovedeste ca tu crezi ce-ti spun altii. Chiar si tu ai spus parca ca biserica adventista este biserica lui Dumnezeu si are o misiune speciala, tu chiar crezi ca Diavolul o sa stea cu mainile in san? Biserica lui Dumnezeu e cea care va avea cel mai mult de suferit. In zilele din urma, contrafacerea va fi asa de asemanatoare cu adevarul incat doar cei care vor avea o puternica cunostere a scripturii vor ramane fermi in credinta lor. Tu nu mi-ai raspuns din scriptura ci mi-ai respuns doar ce au spus altii pe care i-ai crezut fara nicio garantie si nici n-ai fost prea atenta la raspunsurile mele. Nu vreau sa-ti repet de doua ori acelasi lucru. Tu crezi ce ai citit prin reviste fara sa ai prea multe cunostinte biblice, iar faptul ca-mi arati citate din astea dovedeste faptul ca tu nu prea sti de fapt ce spune scriptura. Daca vrei iti pot trimite si eu citate din astea care spun contrariul dar nu vom ajunge la nimic.
"Poporul Meu* piere din lipsă de cunoştinţă. Fiindcă ai lepădat cunoştinţa, şi Eu te voi lepăda şi nu-Mi vei mai fi preot. Fiindcă ai uitat Legea Dumnezeului tău, voi uita şi Eu pe copiii tăi!" (Osea 4:6)

| Helper07 a răspuns (pentru Helper07):

Inteligenta e strans legata de intelegerea corecta a bibliei pentru ca daca nu cunosti, crezi ce-ti spun altii si poti fi usor amagita, dar daca cunosti, atunci crezi ce sti. Ai grija ca stanca pe care crezi ca ti-ai zidit casa sa nu se dovedeasca a fi nisip.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Iată in Faptele apostolilor exemple in care ucenicii au botezat in Numele lui Isus Hristos si niciodata in numele Treimii:
Fapte 2/38:"Pocaiti-va,le-a zis Petru, si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos spre iertarea păcatelor voastre, apoi veți primi darul Sfântului Duh."
Fapte 8/16:"Caci nu se pogorâse inca peste niciunul din ei, ci fuseseră numai botezați in Numele Domnului Isus."
Fapte 10/48:"Si a poruncit sa fie botezați in Numele Domnului Isus Hristos."
Fapte 19/5:"Când au auzit ei aceste vorbe, au fost botezați in Numele Domnului Isus."
Matei 28/16:"Cei unsprezece ucenici s-au dus in Galilea...
Matei 28/19:"Duceti-va si faceți ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatălui si al fiului si al Sfântului Duh."
Oare nu au fost de fata toți unsprezece? Ba da.De ce numai Matei prezinta treimea si ceilalți nu? De ce nu au ascultat de Isus atunci când au botezat creștini de i-au botezat doar in Numele lui Isus? Cu toții știm ca Biblia a fost tradusa de catolici si de ortodocși. Așa cum martorii au tradus stâlp in loc de cruce tot așa si catolicii au putut adaugă treimea in locul Numelui lui Isus.
E drept, omul alege sa creadă așa cum dorește.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Referitor la botezul in numele lui Isus, chiar iti inchipui ca cuvintele lui Isus sunt doar pleava in fata a ceea ce s-a intamplat? Ceea ce s-a intamplat nu anuleaza cuvintele lui Isus. Dar stai, acele cuvinte nu au fost ale lui Isus ci au fost puse intentionat de catolici si ortodocsi ca sa dea bine cu doctrina lor(serios?), pai nu crezi ca daca au schimbat "Isus Hristos" cu "Sfanta Treime", nu le-ar fi schimbat si in celelalte cazuri? Doctrina despre Trinitate s-a format acum un secol si ceva si nu s-a format dupa biblia romaneasca. De ce ai da dreptate altei limbi? Pana la urma limbile se schimba si nu mai avem acces la biblia originala. Insa eu accept adevarul biblic, fiindca daca nici in asta n-am avea sprijin puternic atunci nu conteaza ce-ai spune, fiindca n-ai avea nicio garantie ca ce spui e adevarat deci nu te-as crede. Adventisti folosesc treducerile straine pentru a explica un lucru nu pentru a schimba adevarul biblic. Asa ca hai sa stabilim ceva: În ceea ce privește pe candidatul la botez, botezul se face în Numele lui Isus Hristos, pe care el îl mărturisește înaintea multor martori. În ceea ce privește pe botezător, el invocă numele Trinității Sfinte înainte de a scufunda pe noul convertit în apa Noului Legământ. Pe botezător îl înteresează legământul în care atrage pe proaspătul ucenic al Domnului.
Așadar nu există nicio contradicție între botezul propovăduit de Hristos și botezul propăvăduit de Petru. Contradicțiile de care se folosesc unii învățători pentru a-și impune vederile sunt todeauna artificiale. In Fapte nu exista formula folosita la botez de catre cel ce boteaza dar intrucat cuvantul Domnului e acelasi in veac si nu se schimba, formula folosita a fost cea a Trinitatii. Apropo, ai observat ca atunci cand nu mai au explicatie pentru ceva, oamenii din alte religii spun ca e de vina traducerea?
Si daca vrei sa te lamuresti cu privire la Trinitate si la adevarata istorie adventa iti recomand sa citesti:
"Triunitatea - lectii istorice si teologice" de Florin Lăiu

"Experimentarea Trinitatii" de Allan Robertson

"Reflexii pe tema doctrinei Trinitatii" - Raoul Dederen

"Doctrina despre Trinitate printre asventisti" si "Trinitatea in scriptura" - Gerhard Pfandl

"Trinitatea in Vechiul Testament" - Norman R. Gulley

"Trinitatea in cartea Apocalipsa" - Edwin Reynolds

"Personalitatea Duhului Sfant si importanta ei" - Ron E. M. Clouzet

"Dumnezeu, Trinitatea si adventismul: o introducere in disputa actuala" - Denis Fortin

"O perspectiva istorica: Rolul pe care l-a avut Ellen G. White in adoptarea doctrinei Trinitatii" si "Cercetarea Trinitatii biblice:Trio-ul ceresc din scrierile lui Ellen White in comparatie cu doctrina traditionala" - Jerry Moon

"Istoria conceptiilor adventistilor de ziua a 7-a despre Trinitate" - Merlin D. Burt

"Codul lui Da Vinci, natura lui Hristos si acuratetea istorica" - Dennis Pettibone

"Doctrina Trinitatii in Spiritul Profetic - fotocopii ale unor documente originale si explicatii referitoare la diferite pasaje" - Lucian Floricel

Si tu mi-ai recomandat anumite carti deci presupun ca n-ai nimic impotriva daca iti recomand si eu unele pe care vreau sa le citesti. Vei afla ce minciuna vrei sa crezi si multe lucruri despre Trinitate. Daca nu crezi ceea ce scrie despre Ellen White si adevarata istorie adventa atunci gandeste-te: nici tu nu ai vreo garantie ca povestile pe care le-ai considerat adevarate sunt reale. Cat despre mine, garantia mea si garantia oricarui crestin este Biblia, asa ca cerceteaz-o amanuntit pana data viitoare cand imi vei scrie raspunsul.

| Helper07 a răspuns (pentru Helper07):

Si vreau sa corectez acolo unde am scris ca doctrina despre Trinitate s-a format acum un secol si ceva pentru ca e adevarata doar ca atunci a aparut in biserica adventista.

| doctorandus a răspuns (pentru Helper07):

Deci esti politeist: crezi in trei zei care joaca acelasi rol.

| Helper07 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca e s-o luam asa, toti ortodocsii si catolicii sunt politeisti.

| Panamax a răspuns:

3in 1 exista in toate domeniile.
Vopsea 3 in 1.
spray antirugina,
carucioare copii 3 in 1.
cafea 3 in 1.
crema antioxidanta etc
De ce nu ar exista si un zeu 3 in 1?

| sadrian46 a răspuns (pentru Panamax):

Dacă există sau nu un zeu 3 în 1, asta se decide la un congres de popi. Dacă decid ei, așa e, e produsul lor, tot așa cum ar fi o vopsea, spray, pastă de dinți, cafea, cremă vândută de ei.

| Mircea08 a răspuns:

Nu exista cuvantul "trinitate" in Biblie. Intreaba pe cei de la care ai auzit de trinitate
Exista in schimb Dumnezeu, exista Fiul Sau Iisus Hristos, si exista Duh Sfant. Mai exista insa, si nu trebuie uitat, multe religii care desi spun ca sunt crestine propovaduiesc o alta invatatura si nu pe cea a lui Iisus. Parerea mea este ca daca cineva vrea sa stie adevarul sa citeasca Evanghelia si nu sa aplece urechea la dogmele diverselor religii. Chiar este asa greu de observat ca aceste religii spun ca au ca invatatura Biblia, si cu toate acestea ele sunt extrem de diferite intre ele?
Inca ceva - credinciosii CRED, nu cauta argumente si nici contraargumente.

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Exista versete biblice care par a se contrazice, de aceea vreau contraargumente, vreau pe baza adevarului biblic sa primesc raspuns si explicatii

| sadrian46 a răspuns (pentru Helper07):

Din câte cunosc în Biblie nu este menționată trinitatea, aceasta este o doctrină religioasă târzie.

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Biblia este metaforica nu exacta

| Helper07 a răspuns (pentru RAY):

Foarte gresit, e adevarat ca nu trebuie sa luam totul literalmente dar adevarul pur nu trebuie interpretat.

| Helper07 a răspuns (pentru sadrian46):

Crezi ca inainte de a fi inventat cuvantul "creier" oameni nu aveau unul?

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Biblia cuprinde cele doua testamente care sunt foarte diferite intre ele. Primul testament a fost dat doar poporului evreu ca indrumator pana la venirea lui Iisus.
"Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/19)
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
Unul din motivele pentru care a venit Iisus estesi acela ca a schimbat testamentul;
"acum insa, Arhiereul nostru, a dobandit o slujire cu atat mai osebita, cu cat este si mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este intemeiat pe mai bune fagaduinte, caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea"
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel – 8/6, 7)
Este normal ca sa fie diferente intre cele doua testamente, si o sa dau un exemplu :
"... Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească".
(Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise – 19/21)
"Nu răsplătiţi nimănui răul cu rău..."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 12/undeva intre 4-21)
Subiectul este lung si complex, nu poate fi explicat in cateva cuvinte. Trebuie citita Evanghelia cu scopul de a o intelege, si cine o va intelege va sti TOTUL. A citi doar ca sa vezi daca e adevarat ce scrie acolo inseamna pierdere de timp si ratacire, deoarece ceea ce cauti aia gasesti, deci vei gasi tot felul de intelesuri care sa te conduca spre ceea ce tu de fapt cauti
Evanghelia este SINGURA invatatura pentru crestini, iar daca crezi ca Iisus este fiul lui Dumnezeu atunci ai putin de citit (doar Vechiul Testament adica Evanghelia). Nu este greu de inteles numai ca nu toata lumea o poate intelege deoarece :
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi, In care Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintile necredinciosilor, ca sa nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu. "
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel- 4/3, 4)
Cei pierduti sunt necredinciosii (asa cum scrie si in versetul de mai sus). De aceea ei citesc si nu inteleg nimic, asa cum scrie in urmatorul verset :
"Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie, Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine, Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia. Căci dintre aceştia sunt cei ce se vâră prin case şi robesc femeiuşti împovărate de păcate şi purtate de multe feluri de pofte, Mereu învăţând şi neputând niciodată să ajungă la cunoaşterea adevărului."
(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 3/2-7)

| sadrian46 a răspuns (pentru Helper07):

Nu cred aceasta.
Cred că întrebarea dtale dtale procatoare și insinuantă nu merita un răspuns din partea mea.
Așa că te întreb direct, ce vrei să spui de fapt, ce vrei de la mine, ce nu îți place?

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Dar daca Dumnezeul VT este acelasi cu cel al NT atunci care a fost motivul pentru care a aparut un nou testament mai cu intaietate, nu putea Dumnezeu sa faca de la inceput un testament bun ( nu ca n-ar fi fost, cine sunt eu sa-L hudec pe Dumnezeu ) si sa bu mai trecem de la unul la altul?

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeu a spus ca a facut Vechiul Testament, mai lesne de respectat datorita "intaririi inimilor " evreilor din acea perioada, adica la vremea aceea ei nu erau capabili sa se iubeasca unii pe altii neconditionat si sa aiba insusirile care se cer acum crestinilor.

| Irinel15123532 a răspuns:

Exista, asa cum soarel este (lumina, caldura, putere). Este greu de conceput pentru noi, dar asa este.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cuvantul potrivit care desemneaza in limba romana pe singurul Dumnezeu in trei Persoane este Treime!
Biblia ne indeamna sa credem cu inima spre dreptate, iar cu gura sa marturisim spre mantuire.
Eu cred si marturisesc credinta mea intr-un singur Dumnezeu in trei Persoane egale: Tatal, Fiul si Sfantul Duh.
Mantuitorul Iisus Hristos i-a trimis pe Sfintii Apostoli sa invete toate neamurile si sa le boteze "in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. - Matei 28, 19
Avraam a avut revelatia lui Dumnezeu in trei Persoane, in Vechiul Testament, atunci cand Dumnezeu l-a vizitat la stejarul Mamvri in chipul celor trei Ingeri. Avraam s-a adresat Lor ca unui singur Dumnezeu: "Doamne!" - Iesirea 18, 1-3
Sfantul Andrei Rubliov a pictat in sec. XV icoana sfintei Treimi in chipul celor trei Ingeri primiti in ospitalitate de Avraam si Sara.

| CuriosullusoiruC explică:

Vreau atat argumente cat si contraargumente, nu doar parerea sau doar argumente.