| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca exista sufletul? Omul pe langa minte si trup are si un suflet?
Ce este sufletul pentru voi si unde il puteti localiza si cum il puteti descrie?
Credeti ca sufletul este nemuritor si se desparte de trup in timpul mortii?
Este sufletul tot ceea ce conteaza? Sufletul nostru,al fiecaruia, este parte din Dumnezeu? Ce parere aveti despre suflet?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Sufletul il vad ca fiind parte din Dumnezeu pentru ca il avem toti. Si Dumnezeu in intregul fiintei lui totodata. In sensul ca il avem cu totii in noi si totusi il avem intreg, nu doar parti fie ele distincte sau la fel.
Sufletul este radacina tuturor deciziilor bune pe care le facem si esenta lui este iubirea dupa mine. Si adevarul totodata. Integritatea intru iubire si adevar. Autenticitatea asupra propriei calatorii, asupra locului in care suntem si asupra etapei evolutiei noastre.
Eu cred ca noi ne confundam cu mintea. Insa noi nu suntem mintea. Si doar aceasta contradictie ne produce suferinti si neajunsuri.
Nu suntem nici sufletul dar putem fi sufletul in acele clipe cand alegem asta.
Sufletul il vad ca fiind nemuritor si da, se desparte de trup in timpul mortii.
Da, sufletul este dupa mine tot ceea ce conteaza. Important este cat rezonam pe frecventa lui, cat cautam sa ne regasim in el. Pentru ca asa cum Dumnezeu este in noi parte si intreg totodata, asa si noi putem sa fim si sa nu fim. Aceasta este asa numitul liber arbitrul.
Dar cand suntem sufletul suntem Dumnezeu. Suntem un intreg.
Iadul si raiul sunt si nu sunt pe pamant asa cum e si Dumnezeu.
Cand rezonam cu sufletul traim raiul. Cand ascultam de minte fara sa ascultam de suflet traim iadul. Apar contradictii si suferinti care pot fi evitate.
Noi am fost creati dupa asemanarea Domnului. Suntem din el. Am fost sufletul. Apoi am fost scosi din suflet, sau mai bine zis ne-am scos singuri dar am ramas prezenti de el.
Avem liberul arbitru de a nu fi sufletul.
Dar nu avem liberul arbitru de a nu putea fi sufletul, cu sau fara voia noastra.
Dar ne-ar ajuta cu siguranta daca am alege sa fim. Sa vrem sa fim.
Prostii sau nu, astea sunt impresiile mele acum.

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O asemenea idee nastrusnica are nevoie de dovezi solide, care din pacate nu exista.

| danay72 a răspuns:

Biblia explica clar ce este sufletul.In Geneza2:7 arata ca omul e un suflet viu. Apoi, Ezechiel18:4 arata ca sufletul moare, deci nu merge in alta parte.Iar Biblia arata ca omul cand moare nu mai e constient de nimic.Eclesiastul9:5,6,10

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Unii neaga în mod conştient greşit această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Gruparea adventista sustine ce spune CREZUL ORTODOX, asa ca SUFLETUL este omul viu, daca tu crezi mai degraba ce spun hindusi decat crezul ortodox este pacatul tau. UNDE scrie in Biblie ca sufletul e vesnic?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Intreaga Biblie prezinta sufletul ca fiind vesnic. Repet, cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

| J0B0MAT a răspuns:

Cu siguranta avem suflet si da, este nemuritor si se desparte de trup atunci cand murim.Nu cred ca conteaza doar sufletul, iar tot ceea ce exista este parte din Dumnezeu, a energiei primordiale peste tot prezenta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Din pacate lumea (oamenii ) considera din prea multa iubire ca omenirea este foarte importanta, centrul Universului. Ceilalti considera trupul uman cel mai mare producator de excremente.
Daca nu am crede in spirit, as trece de partea ultimilor!

| gemeni6226 a răspuns:

Prima intrebare:da.Da..La intrebarea 3 da.A patra intrebare da da.Scriu asa de scurt pentru ca a raspunde detaliat la toate intrebarile tale necesita o carte intreaga.Nu se poate sa te lamuresc intr-o fraza.Necesita ani de studiu sa intelegi exact toate acestea la modul exact si corect.Nimanui nu i se da pe tava raspunsul.Necesita sa cauti tu si sa te lamuresti singur nimeni altcineva nu te va lamuri cu un raspuns de o fraza.

| sabin89 a răspuns (pentru gemeni6226):

"nimeni altcineva nu te va lamuri cu un raspuns de o fraza." - TPU permite si raspunsuri de doua fraze. confused

| gemeni6226 a răspuns (pentru sabin89):

Esti amuzant dar nici cu doua fraze.Eu am inceput sa-mi pun intrebarile care -ti le pui tu la 18 ani si am ajuns pe deplin stiutoare in aceaste lucruri dupa 32 de ani de cautari si studiind foarte multe lucruri.Incepind de la Ayurveda,Yoga,Secretul,Fizica cuantica, Astrologie, Tarot, Numerologie emisiunile lui Oreste, Viata dupa pragul mortii.Am citit foarte mult in domeniu si am urmat si cursuri din cele mai sus enumerate. Ceea ce a pus coroana peste tot ceea ce am invatat si stiut pina atunci a fost cartea lui Anita Moorjani :Am murit si m-am descoperit pe mine insami.Dar iti recomand si cartea Calugarul care si-a vindut Ferrariul.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimuserr a răspuns:

Da există suflet. COnform tradiției antice grecești Metempsihoza înseamna că sufletul supraviețuiește morții trupului. Deci, sufletul este nemuritor, el se poate reîncarna.
Reîncarnare există (știu că nu se poate proba dar există). Cu siguranță părerile sunt împărțite dar oricum eu tind să cred că ar exista.
Sufletul se desparte de trup este adevărat și poate transmigra către un alt corp către un nou născut.

| sabin89 a răspuns (pentru Anonimuserr):

"...și poate transmigra către un alt corp către un nou născut." - Cand, mai exact, crezi ca intra in acel nou nascut? In prima zi dupa nastere? in prima secunda? in timp ce este inca in uter? Si apoi, daca traditia antica greceasca a spus ca sufletul supravietuieste, de ce crezi ca este atat de demna de incredere acea traditie greceasca?

| Dorugar a răspuns:

Sufletul este flacara vietii.
2 Nu exista nimic nemuritor, si asta este valabil in primul rand pentru suflet.
3 Iti raspund cu o intrebare: flacara se desprinde de focul care se stinge?
Nu ea pur si simplu se stinge!
4 Da sufletul nostru contreaya din cauza ca este strans legat de constiinta, amandoua fiind localizate in creierul nostru

| fllu07 a răspuns (pentru Dorugar):

Vezi ca.
te contrazici. daca sufletul este muritor, precum zici (si eu zic ca sufletul este muritor) inseamna ca adam si eva au murit, nu mai traiesc...

| Dorugar a răspuns (pentru fllu07):

Si de ce-mi spui mie asta, am spus eu ca mai traiesc? Este evident ca au murit, dar NU atunci cand a zis Dumnezeu, adica nu au murit otraviti ca au mancat din fructul oprit. Pai ti-am spus ca au fost alungati din gradina Edenului inainte de a manca si din pomul nemuririi

| fllu07 a răspuns:

Biblia arata ca omul in sine ESTE UN SUFLET.
in Geneza 2:7 se spune ca omul a devaenit, sau (traducerea Ortodoxa) "s-a facut" un suflet viu. nu spune ca omul a primit un suflet.
asa cum o larva DEVINE fluture, tot asa omul dintr0un corp mort, vara viata a devenit un suflet viu. sau s-a transformat intr-un suflet viu.
apoi conform cu Ezechiel 18:4, 20 sufeltul este muritor. Iacov 5:19 sustine aceiasi idee.
mai mult 1Petru 3:20 arata clar ca omul este un suflet deoarece aici se spune ca Noe a avut in corabie 8 suflete. daca sufeltul erea un duh, sau o energie, sau ceva invizibil, cum ar trebui inteles acest verset?

| drutzix a răspuns:

Constiinta este produsul reactiilor bio-chimice care au loc in creier. Deci nu cred ca exista sufletul.
Tu crezi in suflet? Ce e sufletul pentru tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu una cred ca omul pe langa minte si trup are si suflet! Cred ca sufletul este nemuritor, iar dupa moarte el se desparte de trup si merge la Dumnezeu sau in iad, depinde de ce lucruri ai facut! Pentru mine asta e tot ce conteaza mai mult.Cu siguranta ca el este parte din Dumnezeu, trebuie doar sa avem grija de el pentru ca in viata de apoi sa fim langa Dumnezeu!

| noone666 a răspuns:

Exisyw