| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca exista viata dupa moarte? De genul iad/rai? Reincarnare?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu, nu exista asa ceva ci noua viata oferita la REVENIREA lui Hristos pentru ai lua pe cei ai LUI asa cum a promis ucenicilor.

| Jigokunokishi a răspuns:

Daca te gandesti logic lucrurile stau cam asa. O exista o energie care te tine in viata, dupa ce mori aceea energie se intoarce in natura, ceea ce ramane din tine intra in ciclul naturii, dar constiinta ta, ceea ce numesti EU nu va supravietui pentru ca nu are nicio baza care sa o faca eterna.
Funda? big grin

| Dom1 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Ai face bine sa continui circuitul acesta al naturii, după care sa revii sa ne spui ce ai găsit, se pare ca cunoștințele tale cu privire la viața de pe pământ și cea de după nu prea te au interesat, nu ma deranjeaza, dar măcar stai in banca ta, nu mai du pe alții in eroare!

| Jigokunokishi a răspuns (pentru Dom1):

Prietene, am citit atatea carti si texte sacre despre viata de dupa moarte. Am practicat tot felul de lucruri si am studiat si lucruri legate de invataturile ezoterice din orient. Conform invataturilor ezoterice, pentru a obtine un corp astral, care sa supravietuiasca mortii fizice, trebuie sa lucrezi cu tine insuti in permanenta. Trebuie sa ajungi sa poti cristaliza anumite calitati pentru a-ti creea un corp eteric pentru a avea ce sa supravietuiasca din tine dupa moarte. Sufletul exista, dar oamenii trebuie sa-l dobandeasca. In fine, sunt prea multe de spus, si lucruri prea complexe, ca sale scriu intr-un comentariu. Am studiat si practicat ani de zile diverse tehnici din diverse religii si scoli. Daca toata ziua stai pe canapea, merg la munca si traiesti asa cum traiesc oamenii " normali", n-o sa prinzi tu nicio viata dupa moarte si are sens. Caracterul, personalitatea, trupul, emotiile unui om se schimba in continuu, cum te poti astepta sa fie in om ceva care sa persiste pentru eternitate?!?

| Dom1 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Cuvântul "duh" îți spune ceva?
Toti îl avem si el va merge in eternitate, nu acest trup.
Oricât ai citi tu, dacă nu citesti Biblia, nu vei afla nimic despre eternitate.
Oare voi, astea care încercați sa derutați pe cei din jurul vostru, cu ideile astea inventate, nu va este frica ca veți fi pedepsiți de aceasta putere Divina?
Ce aveți de câștigat?
O vesnicie alături de Lucifer?
Buna afacere!

| Jigokunokishi a răspuns (pentru Dom1):

Nu stiu cum cititi voi Biblia si ce idei va vin dupa lecturarea ei. Dupa ce te informezi mai mult mai stam la discutii. Voi, cei care cititi o carte, nu o intelegeti, dar totusi credeti ca detineti adevarul suprem, ca sunteti cei drepti... dar nici macar nu sinteti in stare sa respectati ceea ce transmite acea carte, nu va e frica de faptul ca, daca acel Dumnezeu exista, se va mania pe voi, cei care ii patati numele? Am citit si din biblie, am citit si din evangheliile care nu au fost puse in biblie. Stii macar cum s-au ales acele texte din biblie? Cine a promovat cretinismul la inceputuri? Cat de bine a fost tradusa biblia de-a lungul timpului? Oamenii ar trebui sa isi mai deschida si mintea si perspectivele, nu doar o carte toata viata...

| Dom1 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Prietene, dacă o citesti ca pe ziar, e normal sa nu intelegi nimic, abia atunci când crezi ceea ce citesti, și îți dorești sa trăiești conform Bibliei, vei avea bucuria deplina și vei ști pentru ce trăiești aici și unde vei merge după.
Eu nu ma uit la cei din jurul meu care nu trăiesc după voia Lui, deoarece in Biblie scrie clar: mântuirea e personală; ai impresia ca cei care ne conduc și se dau creștini sau sfinți, sunt?
Știm cu toții adevarul, ideea mea este următoarea: fiecare care convingerile lui și nu mi se pare normal sa obligam sau sa derutam pe cei din jurul nostru, care in anumite momente din viața au nevoie de un sfat prietenesc.
Pana la urma ce ne dorim noi ca nație?
Sa avem o viața liniștita și sa trăim in pace unii cu alții nu?