NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Credeţi că există vreo întrebare despre religie care nu s-a pus până acum?
Ca de exemplu?

89 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

17230 de intrebari, fara cele din raspunsuri. Mi-e greu sa cred ca exista una, mai mult pentru ca teistii, crestinii in special, isi stiu punctele slabe, si acolo cauta argumente si dovezi, astfel intr-o discutie cu un necrestin, o sa puna ei intrebarile la care se asteapta ca sa poata sa raspunda repede, si lumea sa nu inteleaaga mare lucru, iar daca nu intelege, ca sa nu lase o impresie proasta, e de acord cu tot. laughing

| Miauti a răspuns:

Pana acum am vazut ca majoritatea cred ca religia = crestinism

NOname
| NOname explică (pentru Miauti):

Eu mă refer la religie în general.
La cât de dezbătut este acest subiect, crezi a mai rămas ceva nediscutat?

| pace2013 a răspuns:

Cine l-a creeat pe Dumnezeu? Daca tu poti raspunde.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname explică (pentru pace2013):

Hmm...
http://youtu.be/ODetOE6cbbc

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname explică (pentru timoteidoi):

Hmm...
http://youtu.be/88GTUXvp-50

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Deci te refereai la religie in general, am inteles si chiar ma gandeam acum cateva zile la o intrebare provocatoare in acest sens pe care totusi n-am s-o impart cu cei de aici caci nu-mi sta in fire sa intru prea adanc in polemici cu toti cre(s)tinii (sper sa nu se sesizeze nimeni de mica mea scapare, "ma rog"), era ceva-n genul "In general iti poti da seama de calitatea unei persoane (cunoscuta si admirata, controversata) privind cu atentie la calea pe care o urmeaza si o predica, la faptele sale dar si, si mai ales, dupa (atentie! nu la nr.-ul de oameni urmati de catre acea pers.) CI dupa mentalitatea si caracterul (la general vorbind) stimatorilor acelei pers., intelegi? Asa si cu inchinatorii, dupa ei iti poti da seama de valoarea asa zisei Divinitati in fata careia ingenuncheaza (vorba vine).
Iar acum vine intrebarea: Sa intelegem din asta ca Iehova, privind in urma majoritatii celor ce-i urmeaza calea, nu este nimic mai mult decat un Zeu fatarnic?!"
Uite o intrebare care nu s-a mai pus pana acum, si, dupa cum spuneam, nici nu intentionez s-o postez caci n-am chef sa-mi bat degeaba capul cu mintile luminate de pe aici...

| contαbαndonαt a răspuns (pentru contαbαndonαt):

De unde se termina inocenta si bunatatea (unde-i asa zisa iubire?) si de unde incepe ipocrizia si prejudecata? Chiar mi-ar placea sa stiu unde se afla `bariera` dintre astea 4.

NOname
| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Bune întrebări, în special a doua (e frumoasă şi profundă în felul ei sumbru-retoric).

| relian a răspuns:

Intrebari sau pus cred ca mai toate, insa se pun in continuare aceleasi intrebari pentru ca nu toate au si raspuns.Ca urmare lumea se va intreba la infinit atita timp cit o intrebarea nusi afla raspunsul.Dar intrebarile sint deja puse.Au trecut mii de ani sun religie ca sa fi scapat o intrebare.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru relian):

Zici ca s-au pus deja toate intrebarile posibile in acest domeniu? E hai ca poti mai mult de atat, unde ti-e imaginatia?
P.s:Asa au trecut si-n stiinta, mii de ani ca sa fi scapat vreo intrebare dar uite ca realitatea ne vadeste exact contrariul caci stiinta in mare inseamna intrebari si raspunsuri ori presupuneri, si in ziua de azi se pun inca destule intrebari in stiinta, aceasta neputand exista altfel.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Dar bine ca nu pot compara acum stiinta cu religia, cea din urma functionand pe sistemul "crede si nu cerceta", si deci, in mare cel putin, intrebarile fiind excluse.

| relian a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Stiinta se bazeaza pe altceva, pe cind religia doar pe vorbe.Si daca tu crezi ca sint intrebari scapate adu una in discutie.Stiinta zilnic descopera ceva si cauta sa explice si uite asa va merge din intrebarea in intrebare.Religia nu are ce studia decit filozofic vorbind, adica dam din gura la infinit.i eu zic de mii de ani deja sa ajuns la fundul sacului. Poate nu toate posibile dar mai toate as zice. Poti pune si un premiu pe aceasta tema si te asigur ca numeni nul va cistiga, nimeni nu va gasi acea intrebarea nepusa.

NOname
| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Ei, ştiinţa abia deschide unele uşi, nu se limitează, religia, în schimb, le-a cam închis demult pe toate şi se învârte în jurul cozii - aceleaşi dileme cu acelaşi "misterioase sunt căile Domnului" drept răspunsul universal, în caz de ceva nu se pupă cu logica (deci cam tot timpul).

- http://i.imgur.com/F6OolXm.jpg
- http://i.imgur.com/ozAQsvo.png

Deşi, desigur, pot apărea şi întrebări noi, însă noutatea lor va consta doar în formulare (în atâtea sute de ani umanitatea le-a cam pus pe toate).

NOname
| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

"Dar bine ca nu pot compara acum stiinta cu religia, cea din urma functionand pe sistemul "crede si nu cerceta", si deci, in mare cel putin, intrebarile fiind excluse."

Aşa e.

NOname
| NOname explică (pentru relian):

"...nimeni nu va gasi acea intrebarea nepusa"

...decât dacă va face ştiinţa vreo nouă descoperire incontestabilă şi religia va sări hop-ţop s-o pună pe seama zeului său şi s-o modeleze după profilul lui psihologic şi poveştile din scripturi, apărându-le credibilitatea în rândul credincioşilor (plătitorilor). : ))

| contαbαndonαt a răspuns (pentru relian):

Ai punctat bine aici.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Ma gandesc doar la ce fel de formule.

P.s:http://i.imgur.com/F6OolXm.jpg, tocmai ce s-a asezat un mic zambet diabolic pe fata mea dupa ce am vazut asta.Mi-a placut apropoul acesta.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

""...nimeni nu va gasi acea intrebarea nepusa"

...decât dacă va face ştiinţa vreo nouă descoperire incontestabilă şi religia va sări hop-ţop s-o pună pe seama zeului său şi s-o modeleze după profilul lui psihologic şi poveştile din scripturi, apărându-i credibilitatea în rândul credincioşilor (plătitorilor). : ))"

Exact asa cum s-a intamplat si dupa aselenizarea primului om pe luna, in acea perioada descoperindu-se ca de fapt in univers nu exista nici-o imparatie a cerurilor, nici un D-zeu, nici-o dovada despre existenta sa...cel putin nu unele vizibile.Tot in acea perioada, biserica aparandu-se de aceste lipsuri clare de dovezi cu priveri la D-zeu prin scuza pe care au gasit-o mai tarziu s-o imprastie public, si anume: El se afla intr-o alta dimensiune, la fel si imparatia sa, undeva unde noi nu putem ajunge cu privirea (nu in aceasta viata) ci doar cu gandul si inima, ceva in genul.

| relian a răspuns:

Te pricepi la fizica? Am trimis un link.De acolo nu inteleg cum de o stea care isi consuma conbustibilul isi poate creste gravitatia considerabil dupa cum este aratat in acea teorie.

NOname
| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Da, aşa cum ardeau pe rug oamenii de ştiinţă care afirmau că Pământul se învârte în jurul Soarelui, până nu au mai putut să o nege (mă rog, nu toţi http://youtu.be/ZLdcVG9aUYQ unii mai insistă).
Şi aşa cum deja şi-au însuşit parţial evoluţia ("Intelligent design"), Big-Bang-ul ("God did it") şi viaţa pe alte planete (posibilitatea existenţei căreia nu prea mai îndrăznesc să o nege)...iar scheletele dinozaurilor au fost plantate de Dumnezeu ca să le testeze credinţa. :))

...şi asta doar în creştinism. Nu ştiu ce-o mai fi născocit alte religii.

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Mda, nu cred ca trece zi in care sa nu multumesc Naturii (nu cu gandul ca nu fac rugaciuni si cu `inima`, la fig. vb.) ca m-a dat spre a-mi duce existenta intr-o astfel de perioada, ca cea a inchizitiei.In acest caz cel putin, recunostinta mea n-are limite.

NOname
| NOname explică (pentru ßirGagaWelch):

Cam aşa e. Unde e religie, de regulă e şi circ.

NOname
| NOname explică (pentru relian):

Îţi recomand să vizionezi acest documentar.
http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/
Există mai multe teorii.
Cât despre gravitaţia Soarelui, cred că va creşte odată cu dimensiunile/masa lui. Se prezintă acest lucru şi în documentar.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Ca nu* m-a dat, am corectat.

NOname
| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Aşa da!