NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Credeţi că există vreo întrebare despre religie care nu s-a pus până acum?
Ca de exemplu?

89 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

"Ce asemanari si deosebiri gasiti intre Mos Craciun si Dumnezeu? Dar intre Bau-Bau si Satana? "
"Daca Iisus nu a scris o carte inseamna ca era analfabet?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De cand mi-am facut cont, am pus multe intrebari care nu au mai fost puse pe acest site sau in alte locuri (si nu am primit raspunsuri cat de cat acceptabile nici macar la o intrebare).

"Eu mă refer la religie în general."... pe TPU nu are rost sa pui intrebari legate de alte religii pentru ca nu are cine sa iti raspunda. Cei religiosi de aici sunt crestini si majoritatea au impresia ca "religie = doar crestinism". Am incercat de cateva ori sa pun intrebari ce tin de alte religii dar fara rezultat.

Crestinii vin tot cu aceleasi lucruri pentru ca nu au nimic nou de adus. Tot timpul sunt exact aceleasi argumente, aceleasi "dovezi", aceleasi subiecte iar atunci cand un ateu sau o persoana de alta religie le prezinta subiecte noi se blocheaza. Prea curand nu o sa vezi lucruri noi din partea crestinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.ce este vesnicia si nimicul.intrebarile s-or fi pus, da nici un destept nu a raspuns fiindca stie, si nici un prost nu a nimerit raspunsul bun.se pare ca inca nu santem pregatiti pentru asta.

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Da te rog documentare in romana, nu in engleza nu toata lumea is now to speak english

| Alphawolf a răspuns:

Interpretarea textelor religioase este fara fund, este speculativa, pentru ca ele se sustin cu golurile cunoasterii, si pentru ca dorinta oamenilor nu accepta mitul, contrariul.
Ideile si puterea de intelegere a oamenilor nici ele nu au un hotar, pentru ca exista diversivitatea si evolutia. O idee nu tine neaparat de descoperirile stiintei, nu doar oamenii de stiinta au idei, oricarui om ii poate veni in minte o idee noua, una care sa dea nastere la o intrebare noua.

"Deşi, desigur, pot apărea şi întrebări noi, însă noutatea lor va consta doar în formulare (în atâtea sute de ani umanitatea le-a cam pus pe toate)."

Aici ai zis bine, dar trebuie tinut cont ca o formulare noua poate duce la o idee noua, la raspunsuri diferite care pot provoaca idei noi. Ideile noi stau la baza descoperirilor stiintifice.

Desi nu cunosc nicio intrebare despre religie care nu a mai fost pusa pana in prezent(nici nu as avea cum sa stiu daca o anumita intrebare a mai fost pusa sau nu), eu sunt sigur ca intrebarile pe aceasta tema nu sunt epuizate, vor mai fi intrebari noi, chiar daca ele vor fi foarte foarte rare.

| BlackSulphur a răspuns:

Cred ca pana acum nu am vazut nici o intrebare legata de viitorul religios/ spiritual al planetei (Intrebari pe bune, nu de genul ca va disparea crestinismul, si de ce)...

| Scarbo a răspuns (pentru pace2013):

S-a pus aceasta intrebare.

| Scarbo a răspuns:

Exista rau si bine sau sunt doar niste iluzii ale creierului uman?

| Maxim96 a răspuns (pentru pace2013):

Dumnezeu e necreat, El e fara de inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu,nu chiar:http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......rceta-oare

| arcuno a răspuns:

Ezista dumnezeu? dai funda?

NOname
| NOname explică (pentru RAY):

Asta e tot ce se mai găseşte pe youtube, sorry:
http://bit.ly/14DRzgy

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Nu vreau sa fac spam in acest raspuns, dar am un sit cu documentare in romana din pacate nu pot pune pe youtube ca e copyright si mi le strege, daca vrei pune link cu documentare in romana mai ales ca sunt cuvinte cu multe intelesuri si in engleza

NOname
| NOname explică (pentru Scarbo):

De-a lungul anilor s-au făcut tot felul de variaţii pe această temă: dualitatea, binele şi răul, ceva clar sau o iluzie...

- http://www.tpu.ro/......ama-si-nu/

- http://www.tpu.ro/......incolo-de/

- http://www.tpu.ro/......t-un-bine/

| Hombre a răspuns:

De ce bunul Dumnezeu o chinuie pe EmaS aici pe pamant si nu o i-a in imparatia cerului acolo unde ii place?

NOname
| NOname explică (pentru Hombre):

Http://i.imgur.com/yHkLbvp.png :))

| OOOLEOOO a răspuns:

''Poate Dumnezeu sa te scoata din friend-zone?''

NOname
| NOname explică (pentru OOOLEOOO):

Cam vag.

Nu ştiu dacă te referi la asta, dar...
http://i.imgur.com/9glgakJ.png

| oxxy05 a răspuns:

Eu am o ssingura intrebare si nimeni nu a stiut sa raspunda la ea, am intrebat toti profesorii mei de religie si un preot si nici unul nu a stiut sa imi raspuna. Daca voi stiti lamuriti-ma si pe mine:
-Daca pe noi si absolul tot ce exista in jurul nostru a creeat D-zeu, pe el cine l-a creat? A aparut asa pur si simplu? Ar fi imposibil pentru ca fiecare lucru trebuie creat, nimic nu apare intamplator si singur.

NOname
| NOname explică (pentru oxxy05):

Cum spuneam, hmm... :))
http://youtu.be/ODetOE6cbbc

| relian a răspuns (pentru NOname):

Soarele isi va creste masa cum? Spune tu asa cum stii nu ma trimite altundeva.Cum poate un corp sasi mareasca masa? Asta asa fara sa faca nimic, fara adaos de nicaeri.Soarele isi poate creste masa doar daca maninca ceva.Altfel nu vad.Si prin fuziune el pierde din masa zic eu. Fuziunea se petrece cu degajare de energie, acea energie rezultind din masa acelui obiect, enerige care dispare, este eliberata in spatiu.Atunci cum sa-i creasca masa?

| RaresA a răspuns:

Despre secrtetele care sunt ascunse la Vatican! big grin

NOname
| NOname explică (pentru relian):

Întreabă oamenii de ştiinţă, Relian. Eu nu-mi permit să-mi dau cu părerea aiurea despre ceva ce mă depăşeşte.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Ce nu este creat este si inexistent. Asta urmand logica crestina, ca doar orice ceas trebuie sa aiba un ceasornicar, asa-i?

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Uite ce spune evanghelia lui Ioan:
La început era Cuvântul [logos], şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
Acesta era la început cu Dumnezeu.
Toate lucrurile au venit în existenţă prin el, şi nimic din ce a venit în existenţă nu a venit în existenţă fără el.

Doar Dumnezeu e necreat de nimeni.El a exista din vesnicie si vesnic va exista.El a creat lumea cea vazuta si cea nevazuta!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Nu-mi pasa ce zice Biblia, nu ea gandeste pentru tine, voiam sa vad ce zici tu.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Doar Dumnezeu e necreat de nimeni.El a exista din vesnicie si vesnic va exista.El a creat lumea cea vazuta si cea nevazuta.(asta i-mi apartine mie). Doar o fiinta inteligenta ar putea crea aceasta lume minunata sau ce vreai sa zici ca universul s-a facut singur?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru NOname):

Nu, ma refer la friend-zone ''tortura'' emotionala creata de o femeie pentru un barbat in momentul in care tu vrei sa fii cu ea si ea iti spune ''Esti cel mai bun prieten almeu'', si ramai BFF-ul ei in timp ce ea are aventuri sexuale cu alti barbati pe care ii descrie tie ca niste ''nemernici''.
Si tu nu poti nici macar sa o atingi fiindca te afli in Friend-zone

Odata ce intri in firend-zone sunt 1% sanse sa iesi, si majoritatea barbatilor raman in acest labirint al tenstiuni sexuale luni si ani de zile.

http://en.wikipedia.org/wiki/Friend_zone