| Maomau a întrebat:

Credeti ca exista vreo legatura intre faptul ca sunt uni magari care au de la natura lor pe spate o cruce si faptul ca Isus cu un singur "i" inseamna magar?

12 răspunsuri:
| mrjohanys a răspuns:

Cât priveste explicatia unora ca pronuntarea numelui "ISUS" cu un singur " i " scurt ar fi asemanatoare denumirii unui animal, e o explicatie de prost gust, stupida, fara nici o acoperire in limba greaca sau ebraica.

Asemenea trucuri ieftine sunt folosite de oameni care nu cunosc limbile biblice (ebraica si greaca), sau când acestia vor sa convinga copii sau oamenii care n-au habar de aceste limbi. In ebraica se folosesc pentru "magar" sau "magarita" cuvintele "ayir" si "aton", iar in greaca se folosesc cuvintele: "onos", "polos", sau "upozughion".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu are nici o legatura!

| WR104 a răspuns:

Dar si "unii" se scrie tot cu doi de "i".

| Maomau explică (pentru WR104):

Si asta il face pe Isus sa nu mai fie considerat magar?

| Caddyi a răspuns (pentru Maomau):

Isus a fost magar. ( trebuie scris in biblie ) laughing)))))))))))))))))))))))

| Calininio a răspuns:

Sunt agnostic asa ca privesc chestiile astea "din exterior". Cainele meu avea o pata in forma de tub de pasta de dinti, ce sa inteleg? Ca Iisus era dentist? Si, te informez ca in incercarea mea de a descoperi adevarul am dat peste ideea ca Isus inseamna magar. Poti sa-mi spui si mie in ce limba? Dupa ce am auzit asta am cautat putin si nu am gasit ca isus inseamna magar nici in greaca veche, nici in ebraica, si mai ales nici in vreo limba moderna.

| lascuiulian92 a răspuns:

Asinii au cruce pe spate, nu magarii big grin

| HoneyPot a răspuns:

Eu am vazut o gramada de magari si niciunul nu avea cruce pe spate. In schimb, o aveau la gat, era din aur si cantarea peste jumatate de kilogram.

| Maomau explică (pentru HoneyPot):

Exista si o specie de magari care au cruce, doar ca aia sunt magari adevarati si nu magarii din biserica!

| Caddyi a răspuns (pentru HoneyPot):

rolling on the floor)))))) FRUMOS RASPUNS. NOTA 10. laughing))

| AmELiA100000 a răspuns:

Pai sincer nu dar unii magari au o cruce pe spate pentru ca magarii sunt niste animale sfinte pentru ca un magar a carat-o in spate pe Sf. Maria cand era cu "Copilul"

| Maomau explică (pentru AmELiA100000):

Poi ce legatura are Maria cu crucea?
A fost si ea rastignita pe vreo cruce atunci cand a insamantat-o Duhul Sfant?