| Florazul15 a întrebat:

Credeti ca Iisus a fost o persoana iubitoare?

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu sunt convinsa ca da.

| T0T a răspuns:

Da. Nu prea era tolerant cu cei de alte convingeri, însă. Dar chiar și pentru ăia care l-au omorât s-a rugat. Ideea de Isus nu pare una rea. Pare rea ideea zeului iudeu din Vechiul Testament.

| Florazul15 explică (pentru T0T):

Ai dreptate, dumnezeul vechiului testament are trasaturi de psihopat

| Raullalu a răspuns (pentru T0T):

Dumnezeul Vechiului Testament este acelasi cu Cel Din Noul Testament.
Datorita religiei traditional oamenii au dobandit o parere departata de Dumnezeu, toate legile care par dure in Vechiul Testament au fost date pana la o vreme de indreptare si au fost date Evreilor scosi din Robia Egipteana.
Acei Evrei fusesera sclavi, nu auveau educatie sau moralitate erau rai, dupa ce U fost scosi din robie au avut cateva serii de revolted in urma carora Moise a cerut legi aspre de la Dumnezeu.
Dar toate acele legi erau temporare, si Tot timpul Dumnezeu a scos in Evidenta ca El vrea Mila, Dragostea, moralitate, nu implinirea a legilor cu caracter fizic.
Toate lucrurile sau facut noi in Isus, El trebuie urmat, chiar Dumnezeu spune ca legea Vechiului Testament, inrobea Omenirea, iar noi prin Isus nu mai suntem sub acea lege.
Avem lucrurile morale acum.

| T0T a răspuns (pentru Raullalu):

Dragoste și moralitate după crimele comise în Vechiul Testament? Cântă la altă masă. Oamenii fără educație cred într-un astfel de zeu. Aici sunt de acord.

| Raullalu a răspuns (pentru T0T):

Tu ai putea educa salbaticii acelei vremi cu alte reguli?
In mentalitatea lor, pedepasa mortii face porunca sa fie speciala.
Au fost sclavi, erau salbaticii, sau ucis intre ei, fara ceva ce sa ii calmeze ar fi murit toti.
Nu poti invata un leu sa fie Moral, poti doar sa il dresezi.

| T0T a răspuns (pentru Raullalu):

Deci admiți că omul e un animal dresabil. Foarte divină creația care seamănă cu Dumnezeu. Cine se aseamănă, se adună.
Mă gândesc și că acei copii care au râs de un chelios erau sălbatici. Și nou născuții din Egipt erau sălbatici... Și câte și mai câte situații. Din ce văd, zeul iudeu era cel mai sălbatic dintre toți.

| Raullalu a răspuns (pentru T0T):

Omul nu a fost asa de la inceput, Evrei erau salbatici datorita stilululi de viata.
Au fost batuti si tratati ca si animalele, nu stiu cum sa convetuiasca.

| Florazul15 explică (pentru T0T):

Da,ala era un psihopat dim vechiul testamrnt, dar Iisus era la fel ca el daca era fiu.so?

| T0T a răspuns (pentru Florazul15):

Nu pot judeca copilul doar după părinte. Un om psihopat, însă, nu ar fi făcut ce a făcut Isus.

| Florazul15 explică (pentru T0T):

Pai si vrei sa spui ca Iisus era bun desi taica.so era rau? Totusi, din cate am citit in biblie si Iisus a facut niste actiuni iesite din comun, care nu vorbesc bine despre el, cum ar fi ca a biciuit vanzatorii din templu si faptul ca infunda frica cu iadul

| Lukasssz a răspuns:

Nu pentru ca nu exista.

| Florazul15 explică (pentru Lukasssz):

Ii intreb pe cei care cred ca a existat

| 1997onur a răspuns:

Da este singurul care ne iubește cu adevărat fără limită pe toți și oricine cu greșelii cu tot.

| Florazul15 explică (pentru 1997onur):

Chiar daca noi nu il iubim?

| 1997onur a răspuns (pentru Florazul15):

Da chiar de-l judecam el tot ne iubește chiar de-l învinovățim pe el pentru tot el tot ne iubește chiar de-i întoarcă spatele și-l înjuram și-l facem in fel si feluri el tot ne iubește niciodată sa nu renunți la el orice necaz ai avea orice problema ai avea in viața ta el vede si aude Totul el nu doarme niciodată el este singurul pe care trebuie să-l iubești cu adevărat pe care merita să-l iubești cu adevărat

Rămâi cine ești cu adevărat fi cine ești tu cu adevărat așa cum ești tu cu bune si rele nimic nu-i perfect in viața nimic nu-i corect in viața

Ai văzut ca ești judecat si bârfit si nu ai nicio vina te ei si pleci de acolo fără certa fără scandal nu-i au rostul nici una ai văzut ca ești in plus te ei si pleci de acolo ai văzut ca își bat joc de tine si te ia la mișto te ei si pleci de acolo Ai văzut adevarul cu ochi tăi este de ajuns

Cearta ura invidia lăcomia astea sunt pentru alți oamenii

Eu ma bag la somn maine merg la munca nu Mai am timp de stat pe TPU

| Florazul15 explică (pentru 1997onur):

Dar el oare nu ne inroarce spatele, lasand oamenii buni sa sufere, sa fie saraci si bolnavi? De ce nu ii ajuta da a e atat de bun? Si de ce a lasat sa se comita atrocitati in numelelui, cum au fost crimele din timpul Inchizitiei?

| 1997onur a răspuns (pentru Florazul15):

Am același întrebări uneori stiu nu-i ușor deloc sa vezi mulți oamenii mulți copii nevinovați călcați in picioare si mult mai multe mi for greu să-ți răspund pana acum da sigur sincer îți spun din toată inima cu adevărat stiu ca el nu are nici vina stiu ca el este adevarul și el nu are nicio vina pentru tot ce se întâmpla Uneori ma întreba de ce atâta ura de ce atâta lăcomie de ce atâta invidie de ce unii oamenii sunt așa de rai si vor răul altuia ce Câștiga ce va câștiga daca va face rău va fi mai bine? Va fi mai nu stiu cum altfel? sunt multe multe întrebări pe care le am pentru el cand îmi va veni timpul sa părăsesc pământul asta cine știe cand poate si mai incolo ma înec cu shaorma cu usturoi si RIP cu mine laughing) sunt o grămada de întreabă pe care le am Pentru el dar pana atunci mai este mult Si bine nu vrea sama ia cu el Nebunu ma lasa cu Toți muritori aicia pe TPU laughing)

| Florazul15 explică (pentru 1997onur):

Oare esti asa sigur ca nu are nicio vina sau spui asta pentru ca iti este frica sa chestionezi "divinitatea pentru ca ar putea sa te pedepseasca?

| 1997onur a răspuns (pentru Florazul15):

El știe totul si vede totul nu am de ce să-mi fie frica de el nu am de ce sama tem de el daca el vrea sama pedepsească o poate face oricând vre el am si eu greșeli si păcate nu sunt un înger sau zeu sunt un simplu muritor de rând care bagă forneti cu gem in zile dark si câte-o shaorma uneori cu prieteni lui happy mai mici nu am ce sa ascund de el vede absolut totul zi de zi ce fac eu si le unde umblu eu mai departe este decizia lui

| Florazul15 explică (pentru 1997onur):

Ok

| iurii75 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu El a întors spatele oamenilor ci invers, oamenii l-au respins. In video scurt fe 3 minute care explică clar de ce permite Dumnezeu suferința. https://www.jw.org/......suferinta/

| TheStrategist a răspuns:

Probabil că da