| Octavian199 a întrebat:

Credeti ca Iisus s-a sacrificat? Eu cred ca zeul evreu i-a mai dat un pacat omului.Pacatul ca i-a ucis fiul.

26 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

V-ati inmultit aici satanistilor pe TPU mai rau ca ciupercile dupa ploaie.
Cand veti fi culti si bazati pe afirmatii si veti fi citit 100 de carti in domeniul religiei atunci sa veniti cu afirmatii.
Pana atunci inchinate la ce zeu pagan doresti tu.
Eu aleg sa cred in Divinitate, caci Pamantul nu s-a autocreat, caci Universul si omenirea nu sunt linii de cod si nici experimente facute in laborator!

| Octavian199 explică (pentru Simpatic):

Satanistii nu sunt atei, mai invata
https://ro.wikipedia.org/wiki/Satanism

| Simpatic a răspuns (pentru Octavian199):

Nu am stiut de alegerile tale tinere, de unde sa stiu ca esti ateu sau agnostic ori satanist, eu folosesc termenul satanist intr-un mod ironic si sarcastic.
din cate am inteles poate bine poate gresit si bisericile astea sataniste si sectele dansilor sunt diferite intre ele, de aceea unii sunt oameni corecti in societate ca moralitate iar altii sunt niste psihopati care fac pana si ritualuri oculte sau mai stiu ce sacrificii de animale, de copii etc nu vreau sa vorbesc despre asemenea lucruri psihopate.
foarte bine daca esti ateu te respect asa cum esti dar si tu sa ne respecti pe noi crestinii, caci eu n-am nimic cu tine tu de ce ai ceva cu mine?
vedeti voi caci religiile crestine actuale sunt cele mai putin agresive dintre marile religii ale lumii.
ia ganditi-va ce patesti daca mergi intr-o tara araba si jignesti pe allah ziua in amiaza mare pe limba lor, iti zic eu numai iesi viu de acolo!
Si luam cazul ortodocsilor si a catolicilor, cu aceeasi faza injuri divinitatea si ce patesti? nimic.
Deci zic eu ca atat agnosticii cat si ateii sau satanistii sau sectantii de toate felurile sa aiba un respect mai mare pentru crestini, nu de alta dar suntem oameni mult mai toleranti si morali decat alte natii si religii!
Nu are rost sa ma explic de ce consider eu ca Dumnezeu exista, dar ia lucrurile stiintific si studiaza-le, studiaza atat cat poti universul si tainele sale si ai sa realizezi ca nimic nu s-a creat la intamplare nici din big bang nici dintr-o substanta, nici la intamplare din materie nici din antimaterie nici din groapa marianelor sau vreo gaura neagra, nici din nimic... fara interventia voita a unei puteri supreme, pe care multi o blameaza pentru ca nu o inteleg, omul are un dar idiot de a nu crede ceea ce nu vede si mai ales nu se poate personifica. Dau un exemplu contrar celor afrmate,dar laserul din anumite componente electronice crezi ca exista cum ar fi DVD-RW,radare etc DAR se vede acel laser? nu, dar crezi ca exista, da pentru ca stiinta arata ca el este prezent.
Ei bine se pare ca in Dumnezeu vi se pare foarte greu sa credeti... si in existenta unui fascicul de lumina emis intr-o anumita frecventa numai e atat de greu, e mare pacat si greseala!
Totul este de o asemenea precizie in tot ceea ce ne inconjoara si mai ales in exteriorul pamantului incat nu PUTEA fi intamplator.
Din pacate babele,tatele, anumite practici chipurile religioase diferite de la locatie la locatie, de la regiune la regiune, de la datina la datina au facut pe unii slabi si naivi sa numai creada in Dumnezeu pentru simplul motiv ca daca datinile sunt create de oameni si Divinitatea este creata de om, gresit dupa opinia mea!

| Octavian199 explică (pentru Simpatic):

Am ceva personal cu tine? Asa ai dedus tu?

| Simpatic a răspuns (pentru Octavian199):

Nu la modul acesta, consider ca ai spus cu aroganta cand ai afirmat ca un zeu evreu i-a mai dat un pacat omului ca I-a ucis fiul, cand in Biblie scrie clar ca Dumnezeu si-a trimis fiul VOIT spre a fi sacrificat pentru pacatele omenirii, e o logica dumnezeiasca pe care noi suntem prea mici si inferiori sa o pricepem!
Eu consider ca omul plateste pentru adam si eva tu-le ceapa mami lor! Am studiat si de la decaderea din Gradina Raiului, varsta omului a inceput dupa fiecare eveniment major din Biblie (sodoma si gomora, potopul, decaderea din gradina raiului etc) sa fie injumatatita, daca oamenii din Vechiul Testament au trait si peste 900 de ani, cei din Noul Testament cu greu mai ajungeau la peste 130 de ani!

@ray : poate ca ai dreptate nu zic nu dar Biblia este atat de grea incat s-au scris alte carti care o explica, probabil cum sunt cartile de le studiaza la Teologie preotii, nu am facut teologia si nu stiu ce carti sunt, dar la ele m-am referit.

| Octavian199 explică (pentru Simpatic):

Hotarati-va odata. Iisus e zeul evreu sau fiul zeului evreu?

| Simpatic a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ai nicio cunostinta in domeniul acesta dar te incumeti totusi sa faci afirmatii, ai inceput cu o intrebare iar acum esti stapan pe subiect se pare, pai de ce ai mai intrebat.
Biblia nu este orice carte are mii de ani in spate, anumite personaje si locatii de acolo au existat si se poate demonstra, altele nu se mai cunosc denumirile lor pentru ca au trecut prin sute de schimbari de granite, de schimbare a numelui (la localitati si tari ma refer) etc, nu e romanul Dracula scris de Bram Stoker in 1897!
Daca nu stii nici minimul ce rost are sa deschizi subiecte de genul acesta si sa te afirmi ca le cunosti? eu cand intreb ceva intreb ca-s prost nu o intorc apoi ca-s destept.
Sfanta Treime este formata din: Dumnezeu (Tatal), Fiul (Iisus ) si Sfantul Duh, toate cele 3 reprezinta insasi dumnezeirea in sine si nu exista ierarhie intre ele, sunt egale si creeaza un tot : Dumnezeu. Daca nici acest lucru nu il stii ce rost are sa vorbim lucruri complicate? Rezuma-te la lucrurile fine pe care le stii adica despre tancuri laughing
E ca si cum nu ai nicio idee despre domeniul IT dar deodata vorbesti de VPN si proxyuri.
Parerea mea este ca ne jignesti pe toti crestinii cu ceea ce faci aici si chiar nu ai de ce.
Daca esti ateu fii ateu dar nu te baga sa jignesti pe altii!
Cum ca sunt prosti ca ei cred si eu pot afirma ca toti ateii sunt niste prosti ca nu cred, dar ce imi da mie acest drept? Lipsa bunului simt poate.
Deci vedeti-va mai oameni buni lungul nasului si lasati religia in pace.

| RAY a răspuns:

Cand veti fi culti si bazati pe afirmatii si veti fi citit 100 de carti in domeniul religiei atunci sa veniti cu afirmatii.

o singura carte e interpretata in mii de feluri dar sa citesti si alte, inebunesti la propiu

| Octavian199 explică (pentru RAY):

E mai tare ''Harry Potter"', nu esti de acord?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nu-mi place ''Harry Potter", dar imi place sa citesc despre mitologia umana, simbolica

| RAY a răspuns:

Simpatik sunt 6000 de secte, culte, religi doar crestine care interpreteaza diferit o singura carte

| minrest a răspuns:

Unii oameni s-au sacrificat, intr-adevar, pentru o cauza, pentru comunitatea lor sau pentru alti oameni, dupa cum am vazut cu ochii mei. Dar Iisus sau Isus, nu, odata ce a murit stiind ca va invia, nu s-a sacrificat si nici nu a sacrificat nimic.

| Octavian199 explică (pentru minrest):

Se numeste 'sarlatanie''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și pe ce îți bazezi această credință?

| Michael11 a răspuns:

Da. Isus s-a sacrificat. El a stiut mai dinainte ca va muri rastignit. A spus asta ucenicilor. Este adevarat si ca oamenii au facut cel mai mare pacat, rastignindu-l pe Fiul Lui Dumnezeu. Nu stiu daca Dumnezeu a adaugat acest pacat omenirii sau nu. Isus s-a rugat pe cruce pentru cei care-L rastigneau, ca Dumnezeu sa nu le tina in seama pacatul.

| Octavian199 explică (pentru Michael11):

Oameni buni, nu mai credeti tampenii.Ati auzit voi asta sau parintii vostri? Asa pot sa zic si eu ca Dracula exista, pentru ca asa scrie in carte, carte ca biblia.

| Octavian199 explică (pentru Michael11):

Sa vedem. Daca eu scriu o carte si zic ca am puterea de a zbura, voi ma credeti fara sa cercetati asta?

| DarthNiger a răspuns (pentru Octavian199):

In primul rand fiecare persoana este libera sa creada in ceea ce doreste, haideti sa nu mai incercam sa convingem alte persoane de ceea ce exista sau nu, asta din punct de vedere personal, asta e valabil si pentru tine si pentru toate persoanele care au comentat, sa ne limitam fix la intrebare, acum legat de intrebarea ta, Iisus in religia crestina ortodoxa si catolica este fiul lui Dumnezeu dar este considerat si chipul uman al lui Dumnezeu venit pe Pamant, asa cum ii se mai spune ''Dumnezeu fiul''.

| Octavian199 explică (pentru DarthNiger):

Tocmai asta s-a intamplat acum mii de ani.Cu rugul si sabia, sacrificii, etc.

| Michael11 a răspuns (pentru Octavian199):

Daca noi credem tampenii, atunci si parintii tai daca sunt crestini, cred sau au crezut tampenii. Bunicii tai, la fel si toate rudele tale care cred in Dumnezeu. Toti stramosii tai daca au crezut in Dumnezeu, au crezut tampenii. La fel si stramosii mei. La fel si eroii neamului cum ar fi de exemplu Stefan cel Mare si toti voievozii romani care au luptat impotriva paganilor sau au construit manastiri. Daca tu nu crezi in existenta lui Dumnezeu, asta nu anuleaza existenta Lui. Daca Dumnezeu nu exista, daca Biblia nu e adevarata, atunci toti stramosii nostri care au crezut ce spune Biblia au fost niste idioti. Cum s-a putut naste, din niste idioti, un om asa de inteligent ca tine, care a ajuns la concluzia ca nu exista Dumnezeu? Un crestin are o relatie personala cu Dumnezeu. El se roaga, iar Dumnezeu ii raspunde la rugaciuni. Daca tie nu-ti raspunde Dumnezeu la rugaciuni, nu e problema mea. E strict problema ta. Dumnezeu ma ajuta, in fiecare zi. Dumnezeu ma pazeste in fiecare zi. Sunt foarte multumit de ceea ce a facut Dumnezeu pentru mine pana acum. O sa vina ziua cand si tu o sa te convingi de existenta Lui Dumnezeu. Trebuie doar sa mai astepti. La judecata si tu o sa-L vezi pe Dumnezeu fata in fata. Doar ai rabdare pana atunci.

| Holiday a răspuns (pentru Michael11):

"Daca noi credem tampenii, atunci si parintii tai daca sunt crestini, cred sau au crezut tampenii. Bunicii tai, la fel si toate rudele tale care cred in Dumnezeu. Toti stramosii tai daca au crezut in Dumnezeu, au crezut tampenii. La fel si stramosii mei. La fel si eroii neamului cum ar fi de exemplu Stefan cel Mare si toti voievozii romani care au luptat impotriva paganilor sau au construit manastiri. Daca tu nu crezi in existenta lui Dumnezeu, asta nu anuleaza existenta Lui. Daca Dumnezeu nu exista, daca Biblia nu e adevarata, atunci toti stramosii nostri care au crezut ce spune Biblia au fost niste idioti. Cum s-a putut naste, din niste idioti, un om asa de inteligent ca tine, care a ajuns la concluzia ca nu exista Dumnezeu?"

E principiul hartiei igienice.
Ce intrebi tu e de genul: cum dracului toti inaintasii nostri s-au sters la fund cu frunze, coceni sau deloc si la un moment dat s-a trezit unul sa foloseasca hartia igienica.
Si acum raspundeti singur la intrebarea daca au fost idioti sau nu.
Practic nu e nici o diferenta.

| Michael11 a răspuns (pentru Holiday):

Ce legatura are credinta in Dumnezeu cu folosirea sau nu a hartiei igienice? Stramosii nostri nu au fost idioti. Am plecat de la afirmatia lui Octavian199 conform careia, crestinii cred tampenii. Daca e asa, atunci toti stramosii nostri au crezut tampenii. Problema e mult mai serioasa decat comparatia pe care o faci tu cu hartia igienica. Un crestin sustine ca vorbeste cu Dumnezeu, iar Dumnezeu este Cel care-i asculta rugaciunile. Daca Dumnezeu nu exista, inseamna ca acel om are probleme grave la mansarda. Se roaga cuiva care de fapt nu exista. In acest caz, s-ar putea ruga la fel de bine unei legaturi de patrunjel. Dar in situatia asta sunt milioane de crestini, doar in Romania. Dar mai bine. incearca sa afli cati crestini au trait pe pamant in 2000 de ani. Daca Dumnezeu nu exista, inseamna ca toti au avut probleme grave la mansarda. Sunt milioane care au murit ca si martiri pentru credinta lor in Dumnezeu. Daca Dumnezeu nu exista, inseamna ca acestia au fost si mai bolnavi psihic. Bine macar ca tu si cu Octavian199 ati ramas normali in Romania. Cum puteti trai intr-o societate in care toti cei care se numesc crestini, sunt de fapt toti cu probleme grave la mansarda? Ar trebui sa va fie frica. Bolnavii psihici ar trebui sa fie inchisi in ospicii, dar interesant este ca noi crestinii sunt liberi.

| Holiday a răspuns (pentru Michael11):

"Problema e mult mai serioasa decat comparatia pe care o faci tu cu hartia igienica. Un crestin sustine ca vorbeste cu Dumnezeu..."

Intr-adevar, sa vorbesti cu personaje fictive si sa crezi ca iti si raspund, e mult mai grav decat sa nu folosesti hartie igieica. Dar principiul e acelasi.

"In acest caz, s-ar putea ruga la fel de bine unei legaturi de patrunjel."

E acelasi lucru, cu aceleasi lipsa de efect, doar ca rugatul la patrunjel ar fi (aproape) gratis.

"Daca Dumnezeu nu exista, inseamna ca toti au avut probleme grave la mansarda. Sunt milioane care au murit ca si martiri pentru credinta lor in Dumnezeu."

Mai mult sau mai putin grave au avut. Daca spui ca martiriul de sorginte religioasa e laudabil, atunci ar trebui sa-i apreciezi si pe astia care isi leaga bombe de ei si se arunca in aer impreuna cu dusmanii spiridusului lor. Practic e acelasi lucru.

"Cum puteti trai intr-o societate in care toti cei care se numesc crestini, sunt de fapt toti cu probleme grave la mansarda? Ar trebui sa va fie frica. Bolnavii psihici ar trebui sa fie inchisi in ospicii, dar interesant este ca noi crestinii sunt liberi."

Depinde si cat de grava e problema. Nu toti cu probleme psihice sunt internati la ospiciu. De altfel, la cate dereglari de genul asta sunt, ar trebui sa fim toti acolo.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mental_disorders

Se pare ca in scurt timp va mai fi adaugata una.

https://www.antena3.ro/......04182.html

| Octavian199 explică (pentru Michael11):

Ei cred orice.

| minrest a răspuns (pentru Octavian199):

O multime ar crede suficient de mult ca sa cumpere cartea si sa adopte unele idei din ea. Doar tu sa ai grija ca sa implineasca niste nevoi psihologice ale publicului.