| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Credeti ca in viitor oamenii vor distruge bisericile si isi vor pierde credinta atunci va veni sfarsitul?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Nu vor fi distruse, vor fi decât cam părăsite. Asta cu credința așa este, urmarea pierderii credinței este sfârșitul (complet sau parțial).

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Sti de ce intreb asta, pentru ca am citit unele lucruri:
Spunea odata cineva: „Parinte, Ceausescu strica bisericile". „Nu el, ma, ci pacatele omenirii" – i-a raspuns Parintele.
Franța: Conform unui raport al Senatului francez, 2 800 de biserici vor fi demolate în Franța, multe din acestea cu o vechime de secole
https://evz.ro/europa-biserici-demolate-franta.html
500 de Biserici au fost închise în capitala Marii Britanii. În locul lor au apărut 423 de moschei
https://www.activenews.ro/......hei-142392
Acum cica se lucreaza la construirea occidentului dar pana la urma ce e occidentul decat o jungla de betoane si asfalt un loc in care te pierzi pana la urma.
O alta fraza care mi-a atras atentia a fost cand Arsenie Boca a spus:
„Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Va vor lua totul!" ei uite ca aici a avut dreptate.
https://www.youtube.com/watch?v=PoYqwT4Q8rM

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da pai, am citit o mulțime de scrieri de la Arsenie și de la mai mulți alții, fie ei români sau străini, dar chestia cu dărâmarea bisericilor nu o știam. Păi se pare că trăim clipele sfârșitul din cauza dezorientării spirituale, datorită științei și a păcatelor. Deja se fac și pregătiri de război, fie ele mai subtile sau mai evidente pentru unii oameni, iar profețiile oamenilor din trecutul îndepărtat și trecutul apropiat se adeveresc. Crezi asta?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Sigur de ce nu adica orice e posibil in lumea asta si in legatura cu sfarsitul sa stii ca asa este nu mai e mult si e gata.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ma bucur ca esti de acord happy. Semnele sunt mai subtile, de aceea multi nu isi dau seama. Trebuie analizat putin mai in detaliuwinking.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Ok, deci o sa incerc sa fiu mai atent.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ok. Multa baftawinking! Sfarsitul inseamna un nou inceput, fie ca esti rau sau bun.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu mai EXISTA viitor pentru cei pe care ii n umesti tu oameni.

| RAY a răspuns:

Ce e rau in a nu avea credinta oarba in basme, Romania e in epoca de piatra dar macar e plina de biserici, cunoasterea nu cere credinta in povesti evreiesti

| Octavian199 a răspuns:

In alte tari se inchiriaza biserici.

| Octavian199 a răspuns:

Tarile civilizate isi inchiriaza bisericile.

| Dinustok a răspuns:

Da.