| SG1995 a întrebat:

Credeți că islamul va trece printr-o reformă culturală similară cu reforma protestantă din secolul 15?
Mai exact ce a cauzat radicalizarea acestei ideologii religioase?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

DUDE, chiar nu stii ce e aia Siit?!?
https://dexonline.ro/definitie/SIIT
sunt exact echivalentul protestantilor

prin anii 70 s-a facut o modernizare a islamului, apoi a venit revolutia islamica...

islamul ESTE O SECTA... PUNCT

definitia oficiala a religiei vs secta este ABSOLUT IMBECILA si se refera la cati credinciosi are respectiva "religie"
eu am alta definitie, MUUUUUULT MAI CORECTA:

o secta este definita de cat de bine poate sa spele creierul credinciosilor

iar islam e una dintre cele mai bune solutii care au existat vreodata cand e vorba de spalat creierul
iar sectele se ocupa cu produs de fanatici care inseamna implicit radicalizare

5 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Nu. Dar islamul va disparea peste 1000 de ani.

| SG1995 explică (pentru Jardelin):

De unde siguranța asta? De ce peste 1000 și numai de vreme sau mai târziu?

| Jardelin a răspuns (pentru SG1995):

Ma rog, pe acolo...

| LupusDei1993 a răspuns:

Toate religiile sunt radicale și promovează zei pe care știința seculară șceptică îi respinge.

| minrest a răspuns (pentru LupusDei1993):

Da, asa este; totusi religia nu e pe cale de disparitie, asa ca are mult sens sa te intrebi cum va evolua o anumita religie.