| Vernusio a întrebat:

Credeti ca moartea e ca un somn vesnic si etern sau e mai mult de atat?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Moartea este un somn, dar exista înviere. Ioan5:28,29.

| RAY a răspuns:

Un mort numai stie ca exista si nici numai va exista vreodata,ca uni se mint ca vor invia vreodata sunt minciuni,credinte bazate pe NIMIC, a inviat cineva sa spuna cum e acolo? nu, doar povesti care dau speranta unor indivizi slabi de ratiune, inteligenta, ratiune, traieste viata asta ca e ultima si singura care o vei trai vreodata

| milan9 a răspuns:

Este o STARE DE CONSTIENTA si NU un somn... thinking

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde ce definitie dai acestui termen de 'moarte'.
Din punct de vedere religios, nu exista moarte, din punctul de vedere epistemologic, mai actual, dar si mai vechi, iarasi este imposibila 'moartea'.
Dar te intreb eu: Viata exista, sau cum zice poetul: 'un vis al mortii eterne e viata lumii intregi'?
Sau ceva in genul asta!
Cui ii pasa de astea?
Stie Dumnezeu ce face!

| Superior a răspuns:

Mai mult de atat, termenul de moarte este nu antonimul vietii. Viata o odata ce a fost creata, nu se va mai opri din a inceta. Moartea e antonimul nasterii, cand murim ne moare corpul dar nu si sufletul, respectiv energia primordiala care reprezinta rationamentul nostru final.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Moartea este o stare de nonexistentaOmul devine țărăna.Isus Cristos la moartea lui Lazăr a asemanat moartea cu un somn. Daca cineva doarme se va trezi iarăsi.Isus spune in Ioan 5:28 29.Ca morții vor învia spune clar Cel care are putere si intelepciune sa faca acel miracol care va aduce multă bucurie pe pămănt, Dumnezeu se va îngrijiți de acest lucru si -lava face la timpul stabilit de El.Citeste Apocalipsa 21:3, 4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a fost pana sa te nasti? ASa e si dupa ce mori. Nimic!

| Anonim796 a răspuns (pentru anonim_4396):

E imposibil ca ceva existent sa devina inexistent, cand o sa mi demonstrezi ca o simpla bucata de lemn dispare fara urme te voi crede

| Victor453 a răspuns:

Este un somn vesnic si etern, cand nu mai existam, nu stim nimic, nu vedem etc, precum cand dormi nu stii ce se pricepe in jurul tau, asa si cu moartea

| chazz a răspuns:

"nimic nu moare totul se transforma"; "orice are un dumnezeu"

| Boboc_Alexa_1997 a răspuns:

Moartea e un somn in care sa fie serioși tu vei vei in alt corp mori și te naști iar cum s-ar zice nu mai crede in bazaconii de biserică doar dacă vrei sa fi și tu că restul bani de o pereche de chiloți nu au dar au de pomeni te rog măcar tu fi cu picioarele pe pământ nu te mai prostii in concluzie nu e nici un somn mori in secunda 2 este născut un copilaș gândește un pic

| Anonim796 a răspuns (pentru Boboc_Alexa_1997):

Daca populatia planetei nu ar mai intretine relatii sexuale mortii ar astepta? Nu are logica