| adrian1419 a întrebat:

Credeti ca o sa apara razboaie din cauza religiilor? Pai:
Crestinism- in multe tari imparite ca religie crestinii sunt "uraciosi"-nu toti-
Islamismul-deja a inceput
Hinduism- poate ca sa se apere de islamisti si talibinai
Budism- la fel
Confucianism Taoism Shintoism- in Japonia China Coreea cred ca ar intra in razboi pentru putere nu pentru religie
Ateism-nu cred ca de la ei ar porni conflictul dar ar imparti tari in doua si s-ar apara impotriva celorlalti
Secte oricare ar fi-probabil daca s-ar alia intre ele sau cu o religie mai mare
Stiu ca toti Dumnezeii zic de iubire si iertare dar unii au ajuns ca daca ucid pe cineva necredincios fac o fapta foarte buna
si zic ca ei nu lupta contra pacatosului dar contrapacatului torturand pacatosul?

8 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Pui o intrebare si apoi viicu niste argumente ca si raspunsuri. noi ce ar trebui sa facem? sa comentam si sa ne dam cu parerea?
eu cred ca maiai multe de invatat despre..religie,oameni, manipulare, politica...

| usuk a răspuns:

Daca nu ar fi fost religii, nu ar fi fost razboaie[asa multe], de ce? pentru ca religia e printre singurele lucruri care pot manipula mase considerabile de oameni, foarte usor cu resurse foarte mici

| sublime89 a răspuns:

Deja exista razboaie din cauza religiilor, asa cum au fost tot timpul. Si inca vor mai fi, pana la eradicarea religiilor. Si probabil atunci oamenii vor gasi alte motive ca sa porneasca razboaie, pentru ca asta e firea omului. Dar oricum, tot mai bine ar fi fara motivul religiei. Exemple de tari in care au loc conflicte religioase chiar acum: Afganistan, Irak, Siria, Egipt, Yemen, Somalia, Kenya, Mali, Pakistan, India, Myanmar etc. Plus ca doar cu cativa ani in urma erau mult mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cand e vorba de religie orice e posibillaughing

| Fraierul a răspuns:

Niciodata nu o sa apara razboaie din cauza religiilor, ci din cauza oamenilor.

| adrian1419 explică (pentru Fraierul):

Am fost o gramada de razboaie cauzate de oamenii credinciosi si diferentele de religie

| Fraierul a răspuns (pentru adrian1419):

Repet: Niciodata nu o sa apara razboaie din cauza religiilor, ci din cauza oamenilor.
Oamenii cauta motive de razboi, sa se lupte si altele, sunt prosti.