| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că o să vina Era Vărsătorului care după cum spun astrologii va fi o perioada de pace universală și evoluție pe toate planurile dar mai ales spirituala și a conștiinței? As vrea sa vad pacea universală pe Pământ nu că se înarmează Putin cu ultimul tip de racheta nucleară și se pregătesc unii și alții de război.Sa speram toți că va veni Era Vărsătorului, care va fi a spiritualității, acum suntem în Era Peștilor(a religiei).
Religia se va transforma in spiritualitate iar oamenii vor fi mai spirituali și în plus de asta mai evoluați în conștiința domnind pacea universală

Răspuns Câştigător
| Kamiyashiro a răspuns:

Era Vărsătorului e un mit care stă la baza mișcării New Age.
După unele interpretări date de conjucțiile Saturn/Jupiter (o dată la 20 de ani aproximativ) am intrat deja in era Vărsătorului.
Sunt, într-adevăr, foarte multe materiale pe Net privitoare la aceste conjuncturi planetare. Fenomenul e notoriu printre cei preocupați, dar "tălmăcirile" variază, cum era și de așteptat, funcție de prejudecățile sau "agendele" unora/altora.
Majoritatea predicțiilor ce pot fi lecturate pe site-uri dedicate sunt de factură New-Age, exultând ideea Vărsător/Aquarius (aceasta și fiind, în opinia lor, "noua eră"). Deloc întâmplātor, acest curent este "progresist", speculându-se latura de emancipare a Vărsătorului (sunt zeci de articole pro BLM, feminism, egalitarism, ecologie, toate tezele consacrate fluxului neo-marxist).
Dar asta nu reprezintă decât o forțare, o exploatare a unei părți din simbolism ce poate fi angajatā ca argumentație programaticā. Valabilitatea abstractă a simbolurilor poate fi văzută și în altă "cheie", pe un concret opozabil neo-marxismului.
Poate fi vb, sā spunem, de emanciparea unor națiuni de sub tutela globalismului, sau de o eliberare de chingile sistemului bancar. "Libertatea" e un concept evident abstract, să nu uităm cum România s-a eliberat în 1956 de alți "eliberatori". Depinde, în ultimā instanță, de cine se simte asuprit, sau de cātre cine.
Deci eu tratez cu prudență interpretările ventilate în mediul virtual. Pânā una-alta, singurul element valid ce apare peste tot este saltul tehnologic - indubitabil și chiar palpabil, îl vom sesiza pas cu pas în urmātorii 20 de ani (în manierā revoluționarā, chiar).