| miriram a întrebat:

Credeti ca poti urma 2 religii? Ar putea fi posibil asa ceva? Voi ce credeti?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. În China și Japonia, sunt case în care sunt 3 altare. Acolo zeii nu se omoară unii pe alții. Această meteahnă o are numai Dumnezeul unic iudeo creștin, să îi omoare pe tot restul, să conducă numai el.

| mentholinks a răspuns:

Ar fi bine sa le urmezi pe toate, sa fii asigurat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Mentholinks, nu încetezi sa ma uimești.laughing))

| CostinAlamariu a răspuns:

Atata vreme cat nu-ti pasa de logica poti urma un milion de religii si toate contradictorii intre ele.
O religie spune ca exista un singur Dumnezeu, iar alta ca exista mai multi zei?
Nu conteaza! Crezi in ambele deodata fiindca nu stim ce inseamna cuvantul "contradictoriu"!
In caz ca nu te-ai prin de sarcasmul meu, nu, nu poti crede in 2 religii deodata fiindca ori care 2 religii sunt contradictorii intre ele.
Daca crezi in toate religiile nu crezi in niciuna.

| Digikey a răspuns:

Eu am inca dubii cu tinutul zilei de sambata sau de duminica ca zi de odihna.
In Biblie scrie destul de clar ca este sambata.Crestinii au acceptat ca oile duminica impusa de Constantin in anul 310 ca zi de odihna in cinstea zeului Soare.In anumite tari islamice ziua de odihna este vinerea.
Asa ca am decis ca vinerea, sambata si duminica sa nu fac nimic sa nu supar pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce doar 2 religii, nu iti permiti mai multe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca gasesti vreo similitudine între cele doua.zic.
Daca de pilda se contrazic, atunci e apă de ploaie, poate doar dacă ai lua ce e bun din cele doua.

De ex în biblie zice: " Ci cercetaţi toate lucrurile și păstraţi ce este bun." 1 Tes. 5:21

| troleibuz a răspuns:

Omul face multe lucruri ciudate de plictiseala.

| Helper07 a răspuns:

Crezi ca e posibil sa mergi in acelasi timp pe doua drumuri diferite?

| Helper07 a răspuns:

Prin faptul ca sunt diferite inseamna ca la un moment dat se contrazic. Atunci ce vei face?

| SasaSasa2000 a răspuns:

Matei 25:
24Nimeni* nu poate sluji la doi stăpâni. Căci sau va urî pe unul şi va iubi pe celălalt; sau va ţine la unul şi va nesocoti pe celălalt: Nu** puteţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona.

Nu, nu cred că se poate urmări 2 religii în același timp, că confrunți 2 religii și sunt destul de asemănătoare. sau că urmezi 2 religii în timpuri diferite. gen: la 18 ani "Nenea X" a fost satanist dar la 20 sa pocăită, astea da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Ati auzit de chrislam? Combina crestinismul cu islamul: https://www.gotquestions.org/Romana/crislam.html

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Seems to be bullpee to me.
I never heard of that before.

| Nonolita a răspuns:

Mda, poti, dar asta inseamna ca niciuna serios.

| alex598 a răspuns:

Probabil că nu având în vedere că majoritatea religiilor spun că sunt singurele care sunt adevărate e puțin probabil.