| UnderLife a întrebat:

Credeti ca religia ortodoxa e religia "oficiala"/principala?

28 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

Te referi daca e oficiala avand in vedere numarul de credinciosi din religia respectiva sau in privinta invataturilor?

| UnderLife explică (pentru sandra2012):

Ma refeream daca e calea cea buna si care iti asigura intrarea in rai si sunt sigur ca este

| sandra2012 a răspuns (pentru UnderLife):

Intrarea in Rai ti-o asiguri tu nu vreo religie. Ca un om poate sa fie in cea mai mega-ultra-super religie buna daca e un hot, un criminal sau mai stiu eu ce fi sigur ca nu intra in rai. Dar Biserica te ajuta putin: prin impartasanie, spovedanie, post, etc. Da, eu sunt de religie ortodoxa si nu as schimba religia pentru nimeni si nimic. Nu zic ca e cea mai buna dar daca ma trec la alta religie nu raman aceeasi? Sufletul, credinta si faptele conteaza.

| UnderLife explică (pentru sandra2012):

Corect sunt de acord

| Andrei7520152 a răspuns:

Nu poate fi o religie oficiala, pentru ca, cel putin pe hartie, statul functioneaza separat de institutiile religioase in Romania. adica nu esti obligat prin lege sa te duci la biserica :)) poti fi si musulman, evreu etc pe plan global, sunt vreo 300 de milioane de ortodocsi; in comparatie, sunt vreo 1.5 mld de catolici in lume, urmat de protestanti, cu 600 de milioane de practicanti.
http://en.wikipedia.org/......of_members

| Andrei7520152 a răspuns:

Va sufocati intre voi cu atata dragoste crestineasca laughing god bless

Răspuns utilizator avertizat
| LuS[z] a răspuns:

Cu siguranta da.Doar nu degeaba atunci cand se ia lumina de la Sfantul mormant decat la ortodocsi se aprinde lumanarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este religia principala din Romania nu din lume. Da un search pe google si documenteaza-te

| ateu a răspuns:

Nu cred, credinta omului e in inima lui nu in religia lui, religie putem avea cu toti sunt 6500 de religii, credinta o au putinii credinta in a face ce scrie in biblie singuri care o au sunt pocaiti majoritatea din ei, si babele, mosi din biserica ortodoxa

| GandalfTheWizard a răspuns:

Religia ortodoxa este unica si singura religie adevarata din lume!
Gandeste-te putin! Cand ortodoxii merg de Paste, la Mormanul Domnului Nostru Iisus Hristos de ce cand merge Episcopul Ierusalimului la mormant de sus din cer vine o lumina ca un glob de foc si se plimba printre lumea de la Biserica Sfantului Mormant? Si timp de 33 de minute(aproximativ) nu arde pe nimeni? Si eu ma mir dar nu imi pare rau caci sunt ortodox si am Credinta Cea Unica Si Adevarata Pe Care Domnul Nostru Iisus Hristos Ne-a Lasat-o.

Pentru alte informatii si linkuri despre asta adresa mea de mess este costasi.rares@yahoo.com

Sper ca ti-am fost de ajutor!

| UnderLife explică (pentru GandalfTheWizard):

Sunt de acord cu ce ai zis si chiar am auzit de acea lumina.
mai este o vorba ''Fericiti cei ce cred in ceea ce nu vad''

| SaveTheNature a răspuns (pentru GandalfTheWizard):

Eu sunt catolic voi ajunge in iad?

| UnderLife explică (pentru SaveTheNature):

Voi il venerati mai mult pe papa decat pe d-zeu

| SaveTheNature a răspuns (pentru UnderLife):

Aberant! Mergi in ce biserica catolica vrei.si crede-ma ca nu vei vedea poze cu papa nicaieri. poate cine stie una mica intr-un colt.
Nimeni nu pomeneste de papa la slujbe.
Esti informat gresit.

| UnderLife explică (pentru SaveTheNature):

N-am vrut sa iti jignesc religia dar asa am auzit.stii cum e fiecare religie se bate cap in cap cu alta

| GandalfTheWizard a răspuns (pentru UnderLife):

Tu un lucru trebuie sa stii:Ca Religia Ortodoxa E cea Corecta

| UnderLife explică (pentru GandalfTheWizard):

Stiu

Răspuns utilizator avertizat
| UnderLife explică (pentru EllaBlackEyes):

Citeste trecutul despre religile ortodoxe si catolice din trecut, voi catolicii ati fost cei mai mari nenorociti si cele mai mari zdrente cu toti preotii vostri care punea lumea sa plateasca in bani pentru iertarea pacatelor si dupa voi mai sunt leprele alea de sectari.

Răspuns utilizator avertizat
| GandalfTheWizard a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Ma gura ma sectaro maa... Zimi tu mie cati calugari si preoti ai catolicilor au stat in inchisori si au murit acolo?

| baciulucian a răspuns:

Nu cred acest lucru...ca dovada am nenumaratele obiceiuri si traditii luate de la pagani de catre ortodoxie.religia adevarata este cea care se pastreaza curata indiferent de opozitii si care se bazeaza pe cuvantul lui dumnezeu Biblia.

| Varga_Bogdan_1994 a răspuns:

Cam da.In Ierusalim, majoritatea oamenilor ii intalnim de religie ortodoxa