| CristiB93 a întrebat:

Credeti ca religia ortodoxa este singura religie dreapta?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Credem ca religia ortodoxa este plina de traditii, obiceiuri si ritualuri nefolositoare pentru sufletul omului!

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru fiecare om.Fiecare dintre noi incearca sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu.El ne spune ca putem sa mancam orice,nu ce intra in gura spurca pe om,ci ce iese din gura caci iese din inima.Daca cuvintele care ies din gura ta sunt bune si curate,si inima ta este buna. Sa te pocaiesti inseamna sa te caiesti de pacatul facut sa iti ceri iertare,si sa te lasi de el.
Poti sa fii pocait la ortodocsi,si poti sa mergi intr-o adunare si sa nu fii pocait.Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos.Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima,Isus te spala in sangele Lui,si iti iarta toate pacatele.

| fratiikaramazov a răspuns (pentru EmaS):

Insusi Mantuitorul spune in Evanghelie " un Domn, o credinta, un botez'" ( nu mai stiu exact d unde este citatul) cum pot unii afirma ca nu conteaza in ce religie esti? O credinta, un botez, numai o credinta dreapta!

| EmaS a răspuns (pentru fratiikaramazov):

O singura credinta, dar nu orice fel de credinta.Una mantuitoare.O credinta adevarata.Adica in Domnul Isus.

| AnonimAwesome a răspuns (pentru EmaS):

Crezi tu! Singura religie corecta si dreapta este cea Ortodoxa... celelalte secte sunt niste...sunt stricati la minte si catolici sau indeparta de noi si din ei sau indepartat evanghelisti deci prima religie a fost cea Ortodoxa si Isus a spus ca este cea dreapta toti sfinti sunt Ortodoxi!

| fratiikaramazov a răspuns (pentru EmaS):

Adica cea ortodoxa.

| EmaS a răspuns (pentru fratiikaramazov):

Uite cam care sunt criteriile dupa care Dumnezeu va judeca:tunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: „Veniţi binecuvântaţii Tatălui Meu de moşteniţi Împărăţia care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
Căci am fost flămând, şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete, şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin, şi M-aţi primit;
am fost gol, şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav, şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă, şi aţi venit pe la Mine."
Atunci cei neprihăniţi Îi vor răspunde: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit? Sau gol şi Te-am îmbrăcat?
Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?"
Drept răspuns, Împăratul le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut."

Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

| fratiikaramazov a răspuns (pentru EmaS):

N-o sa intru in polemici pentru ca nu-mi place si pentru ca oricum fiecare o va tine pe a lui, fara a convinge cineva pe altcineva. va dau insa un link pe care sper sa-l cititi. http://ortodoxiatinerilor.ro/......arata.html Doamne ajuta!

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca Biblia nu minte. Daca cineva isi calauzeste viata dupa Cuvantul lui Dumnezeu,va fi mantuit. Daca asculti si implinesti Legile Domnului,umbli in fapte bune, ai o relatie personala cu El prin rugaciune si Cuvant, nu ai cum sa te ratacesti.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dupa mine nu exista o religie corecta

| sandra2012 a răspuns:

Sunt ortodoxa, dar nu am sarit niciodata sa zic despre religia mea ca e unica dreapta si adevarata. Daca stam sa ne uitam in curtea vecinilor nostri pocaiti, ei urmeaza mult mai mult calea lui Dumnezeu decat ortodocsii. Nu beau, nu fumeaza, nu injura, etc.

| DrunkenRat a răspuns:

Nu exista o religie dreapta. Fiecare are umbre si lumini.

| Holocaust a răspuns:

Nu cred că există vreo religie dreaptă.

| Vladuthz a răspuns:

Nici o religie nu este dreapta, ratiunea este singura,, religie" dreapta.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Vladuthz):

Ratiunea provine de la Dumnzeu, deci prin concluzie rezulta ca sunt intr-o stransa legatura, asa ca ia si fa pasi, arata curu' la altu' happy

| Vladuthz a răspuns (pentru Anonymus314):

Foarte frumos ai vorbit, exact asa cum a vrut Dumnezeu laughing mai mult de 14-15 ani nu cred ca ai nu?

| Vladuthz a răspuns (pentru Anonymus314):

Ratiunea provine de la Dumnzeu, cine a zis asta? Tu?

| Anonymus314 a răspuns (pentru Vladuthz):

Ba iti zic exact cati ani am, am 15 ani si nu mi-e rusine sa-mi dezvalui varsta, e a mea si fac ce vreau cu ea.
Omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.
ma astept la un raspuns decent sau mai bine nu raspunzi decat sa zici o tampenie si sa-ti dau ignore nu?

| Vladuthz a răspuns (pentru Anonymus314):

Nu am zis nici o tampenie, pur si simplu mi-am postat parerea, si nici nu ti-am adus jigniri la adresa ta, tu esti cel care sare in sus (crestin) si eu sunt cel care sta foarte calm si foarte bine mersi (ateu) happy

| Anonymus314 a răspuns:

Da

| fratiikaramazov a răspuns:

Da este singura credinta dreapta

| angel74dm a răspuns:

E cred că religia Creştină este singura religie dreaptă, aceasta incluzând ortodocşi, catolici, protestanţi, etc...

| Cristianne a răspuns:

Cine ți-a zis că religia ortodoxă e o religie dreaptă?

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Oricare credincios de orice religie crede ca numai religia lui este dreapta.

| rokssy a răspuns:

Nu cred sigur., si eu tot ortodoxa sunt

| alexshobyx a răspuns:

Nu exista religie dreapta...Dar daca tot vrei sa afli ce esti mai "drept" ia aminte ca cre(s)tinismul se trage din iudaism.

| gabygi a răspuns:

Auzi stii care ii problema
nu ca esti pocait ortodox catolic
fiecare om greseste in felulu lui mai mult sau mai putin asa ca intrebarile astea nu au sens
Normal intra un pocait si zice ce pocaiti *** etc intra un ortodox si zice ce pocaiti sunt asa si pe dincolo asa ca las-o balta cu intrebarile de genu

| LisaMia a răspuns:

Si eu sunt ortodoxa, insa nu cred asta!