| XxCrysXx a întrebat:

Credeti ca religia Penticostala este o prostie si ca religia Ortodoxa este cea mai dreapta religie?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Cred ca adevarata religie este cea care respecta intru-totul Biblia. Si este numai una. Asa zice Biblia in Matei7:13, 14 si se bazeaza pe iubire autentica Ioan13:34, 35

| XxCrysXx explică (pentru danay72):

Mersii...deci nu este o prostie.

| SaveTheNature a răspuns (pentru danay72):

Si Coranul? si miliardele de oameni care au cu totul alte religii decat cele care studiaza Biblia? vor ajunge in iad? sau in LIMB? si eu nu au dreptul sa il vada pe Dumnezeu, pentru ca nu au Biblie ci au......Coran? unde e dreptatea? ha?

| danay72 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si cei care au coranul, primele carti din el sunt primele cinci carti ale Bibliei. Si pe langa asta, si acolo au ocazia sa vada ce se gaseste in Biblie, si multi dintre ei, prin intermediul predicarii despre Dumnezeu, au inceput sa isi schimbe modul de a gandi si chiar si-au schimbat religia. Daca o persoana este sincera Dumnezeu are grija sa afle adevarul biblic. El nu este nedrept, ci doreste ca orice fel de oameni sa afle adevarul biblic. 1Timotei2:3, 4

53 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Penticostalii sunt oameni credinciosi, care cred in Dumnezeu si accepta Jertfa lui Isus Hristos, sunt oameni care cu ajutorul lui Dumnezeu, vor sa traiasca dupa Biblie, unii reusesc.
Fata de religia ortodoxa, penticostalii nu venereaza sfintii, deoarece odata ce un om a murit el nu mai are legatura cu Pamantul, nu mai vede si nu mai aude ce se intampla aici.
Chiar Biblia ne spune ca Singurul Mijlocitor intre noi si Tatal este ISus Hristos, ce vrei mai clar de atat?
Daca ai mai multe nelamuriri astept intrebari, aici sau in privat.

| XxCrysXx explică (pentru Esperança):

Mersiii, chiar m-ai ajutat.chiar eram data peste cap.

| Esperança a răspuns (pentru XxCrysXx):

"Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun"
Oamenii din jurul nostru incearca sa arunce gunoiul din ograda lor, in ograda altora dand vina pe ei si inventand tot felul de lucruri neadevarate pentru a nu-si pierde enoriasii.
Tocmai de aceea este bine sa nu dai crezare la orice, ci sa cercetezi inainte.
Dumnezeu sa te ajute si sa te binecuvanteze!

| XxCrysXx explică (pentru Esperança):

Multumesc!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sa vezi cand te vede ema...

| Woodenpints91 a răspuns:

Toate religiile sunt o mare prostie. Oameni inapţi ce caută ajutor divin...sau au fost minţiţi că dacă fac anumite lucruri şi se abtin de la anumite lucruri vor ajunge într-un loc mai bun după moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Da.

| morningstar a răspuns:

Nu este o prostie religia penticostala, cei care sustin asta, nu dau dovada de altceva decat ca sunt redusi mintal.
*nu poti scrie 'cea mai dreapta', nu exista grad de comparatie pentru adjectivul asta- ori e dreapta, ori nu.

| XxCrysXx explică (pentru morningstar):

Deci din nou... m-a derutat profaaa

| OctoberandApril a răspuns:

Cred ca intrebarea e prosteasca.
nu exista religie buna si religie rea
e vorba de credinta si fiecare e buna in modul sau

| XxCrysXx explică (pentru OctoberandApril):

Stiu doar ca am discutat cu profa de religie si m-a dat peste cap.

| Ager a răspuns:

Ambele religii sunt false, adică nu aplică ceea ce spune Biblia, ci fac ceea ce au zis anumiți oameni. Există doar o religie adevărată și este foarte ușor să o recunoști, destul să privești faptele religiilor și să-ți dai seama care e. (în comparație cu învățăturile lui Cristos Isus)

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ambele sunt create de om

| mat31new a răspuns:

Penticostal nu este o religie, este un cult. uite asa; religia crestina > ortodoxi, catolici, penticostali, baptisti, crestini dupa evanghelie, oastea Domnului, si cred ca mai sunt si altele.

| XxCrysXx explică (pentru mat31new):

De fapt stiam si chestia asta, dar am cam uitat-o.

| MasterYoda a răspuns:

Pune bolobocul pe ele si vezi

| Danielcristian a răspuns:

Atata timp cit nu respecti ziua de odihna lasata de dumnezeu pentru toate neamurile binecuvantata si sfintita cred ca ambele religi pacatuiesc ampotriva lui dumnezeu mai bine zis nu-l slujesc pe dumnezeu.

| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Orice religie e egala cu alta, trebuie sa pornesti din inima, religia buna e cea in care crezi si Nu cea in care o cred altii buna
sper ca te-am ajutat

| XxCrysXx explică (pentru EuSiDoarAtat123):

Daa ft mult ti-as da vot dar nu pot ca sunt junior, ati raman datoarebig grinbig grin

| adimancool a răspuns:

Da...religia ortodoxa nu doar ca este mai dreapta ci si cea mai raspandita... funda?

| AdiMrr a răspuns:

Ai invatat la scoala cele zece porunci. Una dintre ele e sa nu te inchini la idoli. Ei bine ortodocsii se inchina la icoane care sunt idoli. Renuntati la aceste obieiuri si aveti o legatura Personala cu Dumnezeu. Nu va rugati numai cand dati de necaz, rugativa in fieare seara. Oricand simtiti nevoia. Pune-i intrebari, urmeaza-I calea si o sa vezi ca viata ta o sa se schimbe in bine. Crede-ma, o sa fie multi care o sa te atace dar nu te lasa dus pe calea Sarpelui. Asta fac penticostalii.

| loveyourkiss a răspuns:

Eu cred ca rligia ortodoxa este cea adevarata, eu asa am fost educata si am vazut ca ma ajuta. Religia ortodoxa a aparut de la Donmul Iisus, adica de 1000 si ceva de ani, in schimb religia penticostalna doar de 100, penticostalnii mai sunt numiti si protestanti.

| XxCrysXx explică (pentru loveyourkiss):

Nu cumva Catolicii sunt numiti asa? sau gresesc?

| loveyourkiss a răspuns (pentru XxCrysXx):

Penticostalii sigur se numesc asa, de Catolici nu stiu. Oricum exista mai multe religii protestante, dar cred ca fiecare crede in religia in care s-au nascut.

| morningstar a răspuns (pentru loveyourkiss):

Ce dovezi aduci ca religia ortodoxa a aparut de la Domnul Isus, ca sa ma exprim ca tine? Scrie undeva ca El a a fost ortodox? Ca a pus bazele traditiei ortodoxe? Asta ati adaugat-o voi, traditia. Si sunt atatea scrise in Biblie de care religia ortodoxa nu tine cont sau trece cu vederea peste versete si pune traditia pe primul loc. Atunci nu mai afirmati asa o aberatie, religia ortodoxa are principii chiar denaturate fata de doctrina lasata de Domnul Isus.

| Gortexgamer a răspuns (pentru loveyourkiss):

Apropo vezi că penticostali nu se închină la idoli și sunt drepți fata de Dumnezeu nu ca ortodoxie să se închine la idoli fata mea

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns:

Da, este o prostie pentru ca penticostalii nu cred in Dumnezeu, cred doar in Iisus. Plus ca este o secta, nicidecum o religie recunoscuta ca Ortodoxia. happy

| XxCrysXx explică (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

De fapt, Penticostalii cred si in Isus si in Dumnezeu, dar nu pre o venereaza pe Fecioara Maria

| OctoberandApril a răspuns (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Biserica ortodoxa nu crede in papa
ce parere crezi ca are biserica catolica despre asta?
credinta e credinta si atata timp cat tragi invataturile corecte nu are cum sa-ti faca rau.

| Necunoscută a răspuns (pentru OctoberandApril):

Să fim serioşi şi realişti. Ambele "grupări" de după Marea Schismă sunt o prostie.
Atât biserica catolică, cât şi cea ortodoxă prezintă doar o afacere. Pur şi simplu, totul se-nvârte în jurul $$.
De curiozitate, cam câte milioane de $ credeţi că deţine biserica catolică? De unde vin banii? De la oameni, logic laughing.
Nici biserica ortodoxă nu se lasă mai prejos. Acum, ca să mergi la biserică, cică să vorbeşti cu divinităţi, trebuie' să mergi cu bani, sau mergi ca să vezi câţi cm au tocurile lu' aia, ce fustă are cealaltă şi să-ţi verifici din 5 în 5 minute telefonul.
Totul se bazează pe bani. N-ai bani, nu placi nimănui.

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns (pentru OctoberandApril):

Dar ce parere crezi ca are biserica ortodoxa despre cea catolica, cand ei cred ca dupa moarte nu exista rai si iad ci reincarnare?

| XxCrysXx explică (pentru Necunoscută):

Pai da dar este o prostie sa fi Penticostal/a sau nu? asta este intrebarea.

| XxCrysXx explică (pentru Necunoscută):

Scuze..nu am vazt pentru cine ai dat raspunsul

| Necunoscută a răspuns (pentru XxCrysXx):

Fiecare e ce vrea. Eu nu judec un om după orientarea religioasă pentru că nu aştept ca eu să fiu judecată după acest criteriu. Din partea mea, poţi să fii orice, important e ca tu să ştii dacă ţi-e bine aşa sau nu.

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns (pentru XxCrysXx):

Da, este o prostie pentru ca nu e religie, e secta. Tu ai spus ca nu o venereaza pe Fecioara Maria si lucrul acesta nu e intocmai in regula! happy

| Esperança a răspuns (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Secta este aceea in care sunt doar un numar restrans de oameni. Tu, din cate se observa nu stii cati membrii are CULTUL Penticostal.
Si o intrebare ar fi, unde scrie in Biblie sa o venerezi pe Maria sau sa te inchini ei?

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns (pentru Esperança):

Daca penticostalismul nu este secta, atunci ce e? in niciun caz religie recunoscuta ca Ortodoxia. Poate tu ar trebui sa cauti in Biblie unde scrie ca nu o venereaza pe Maria... oricine iti poate spune chestia asta, chiar si XxCrysXx a facut-o daca te uiti mai sus!

| Esperança a răspuns (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Este un cult religios, Fiind foarte cunoscut si raspandit, continand cateva milioane de persoane si nu are doar 100 de ani cum zice unu mai sus, sa mai cerceteze.
Cum sa nu fie recunoscuta, pe ce lume traiesti?
Cred ca africanii, indienii nici nu au auzit de voi, pe cand de penticostali cu siguranta, ba mai mult chiar au trecut la aceasta religie.
Ortodoxia predomina in tara noastra si ma intreb de ce sunt atatia hoti incepand de la conducere?
Eu nu am versete unde zice sa ne inchinam oamenilor, Maria era om. Ea a primit indurare prin faptul ca Isus Hristos a luat fiinta in ea, dar asta nu a facut-o sfanta.
Matei 12: 46 Pe când vorbea încă Isus noroadelor, iată că mama şi fraţii Lui stăteau afară şi căutau să vorbească cu El.

47 Atunci cineva I-a zis: „Iată, mama Ta şi fraţii Tăi stau afară, şi caută să vorbească cu Tine."

48 Dar Isus a răspuns celui ce-I adusese ştirea aceasta: „Cine este mama Mea, şi care Sunt fraţii Mei?"

49 Apoi Şi-a întins mâna spre ucenicii Săi şi a zis: „Iată mama Mea şi fraţii Mei!

50 Căci oricine face voia Tatălui Meu care este în ceruri, acela Îmi este frate, soră şi mamă."

Vezi aici: http://www.youtube.com/watch?v=kg9ReY7UbO8

Iar in Biblie daca vei mai citi din Noul Testament vei descoperi mai multe prin care Dumnezeu dovedeste ca nu prin intermediul unui om poti ajunge la El ci doar prin Jertfa Domnului Isus Hristos si ca nimeni nu poate fi sfant inaintea Domnului. Doar Isus Hristos este singurul Mijlocitor intre noi si Tatal!

Exod 20: 4 Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.

Leviticul 26: 1 Să nu vă faceţi idoli, să nu vă ridicaţi nici chip cioplit, nici stâlp de aducere aminte; să nu puneţi în ţara voastră nicio piatră împodobită cu chipuri, ca să vă închinaţi înaintea ei; căci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.

Deuteronomul 5: 8 Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în ape sub pământ.

27: 15 „Blestemat să fie omul care va face un chip cioplit sau un chip turnat, căci este o urâciune înaintea Domnului, un lucru ieşit din mâini de meşter, şi care-l va pune într-un loc ascuns!" – Şi tot poporul să răspundă: „Amin! –

Isaia 40: 18 Cu cine voiţi să asemănaţi pe Dumnezeu? Şi cu ce asemănare Îl veţi asemăna?

19 Meşterul toarnă idolul, şi argintarul îl îmbracă cu aur, şi-i toarnă lănţişoare din argint.

20 Iar cine este sărac, alege ca dar un lemn care nu putrezeşte; îşi caută un meşter iscusit, ca să facă un idol, care să nu se clatine.

25 „Cu cine Mă veţi asemăna, ca să fiu deopotrivă cu el?" zice Cel Sfânt

Mai vrei?
Si cine a vazut-o pe Maria sa stie cum arata?
Iar pe Dumnezeu de ce iL asemanati cu un om?
Crezi ca Dumnezeu are chip de om?

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns (pentru Esperança):

Pai daca Maria era om asta inseamna ca si Isus e la fel... cam asta vrei tu sa spui. ( toti sfiintii de azi pe care Ii cunoastem au fost oameni!) AIUREA RAU DE TOT!

| Esperança a răspuns (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Isus a venit in trup prin Duhul Sfant, deci Isus era in trup de om, dar nu era om. Era Dumnezeu din Dumnezeu.

| morningstar a răspuns (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Tu realizezi ce scrii? Cum sa nu creada in Dumnezeu? Eu zic sa te informezi sa vezi ca sunt un cult penticostalii, dar bineinteles ca vei sustine asta pentru ca asa va invata preotii vostri. Deci te contrazic, este o religie recunoscuta.

| OctoberandApril a răspuns (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Faci confuzii
aia-s budisti, hindusi, jainisti, adica religiile asiatice
catolicismul este tot o credinta crestina crezand in rai si iad.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Necunoscută):

Judeci fara sa ai habar

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns (pentru morningstar):

Tu ar trebui sa te informezi, nu ma impresionezi luandu-te de preoti! frustrated

| morningstar a răspuns (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Stai linistit, nu ma iau dupa nimeni, pot sa gandesc si singura, nu ca voi care sustineti aberatii despre alte religii doar pentru ca asa va invata preotii vostri de teama ca nu cumva sa renuntati la ortodoxism; nu poti nega asta, am auzit-o chiar eu. Oare cand o sa incetati sa credeti ca sunteti religia adevarata, care detine adevarul suprem iar toate celelalte sunt doar secte? Nu dati dovada de nimic altceva decat de necunoastere.

| morningstar a răspuns (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Nici nu incerc sa te impresionez. Dai dovada de necunoastere cand sustii ceea ce preotii vostriva spun, anume ca sunteti religia adevarata si ca celelalte sunt doar secte. Ce-ar fi sa nu va mai credeti buricul pamantului? Si invatati sa ganditi si singuri, nu mai luati de-a gata tot ce va toarna preotii de teama sa nu parasiti religia ortodoxa.

| Necunoscută a răspuns (pentru OctoberandApril):

Lumineaza-ma happy