| adeliin99 a întrebat:

Credeti ca Satan/Lucifer/Dracu este seful iadului si ca el tortureaza oameni acolo, nu? In biblie nu scrie nimic de asa ceva. Ateilor, cum ati devenit atei?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca personajele sunt doar reflectia noastra atat, e un proces lung la inceput eram deist apoi agnostic apoi panteist apoi ateu aici m-am oprit ateismul mia deschis ochii, mia darut fericire si bucurie si ratiune, mereu cad ratiune imi spuna sa nu fac ceva si fac mereu gresesc, dumnezeu e doar speranta, o carja atata tot

| relian a răspuns:

Asa si ce legatura are Satana cu ateii ca nu vad? Ori ce ai vrut mai exact sa spui.PE de alta parte afla ca un ateu nu inseamna ca nu crede in Dzeu dar crede in dracu, u ateu daca nu crede in dzeu nu crede in nimic ce este legat de acel dzeu.Deci cind mai pui intrebari intreaba ce e de intrebat nu timpenii fara nici o noima.

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu cred ca ateii confunda lecturile facile cu Biblia. Lecturile facile sunt scrise de reprezentanti putin dotati ai Bisericii.
Cred ca ai dreptate!
Biblia ne da pilde si ne invata. Daca ajunge pe mana unora, care interpreteaza aiurea, ne tortureaza. Ateii, saracii, probabil ca la asta se refera.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In Isaia, un autor necunoscut a scris cateva cuvinte despre Lucifer (care se refereau de fapt la regele Babilonului )si de acolo unii teologi au facut legatura cu satan (care este o calitate nu un nume propriu).
Si uite asa s-a nascut Bau Bau-ul crestinilor.

| fllu07 a răspuns:

Nu, Biblia nu spune ca cei rai vor fi chinuiti de Diavol in iad.
ca sa chinuiesti pe cineva, trebuie sa il tii in viata. Iar Dumnezeu, i-a spus lui Adam ca, daca nu va asculta de El, IN MOD SIGUR va muri. Oare a mintit Dumnezeu, i-a zis lui adam ca va muri cand de fapt el urma sa-si continue existenta si sa fie chinuit?
Iehova DUmnezeu i-a zis ca va muri, in schimb Diavolul, folosindu-se de un sarpe, i-a zis lui Eva: "in mod sigur NU ve-ti muri..."
iata de fapt, cine este promotorul ideii ca, dupa moarte oamenii traiesc. adica sufletul.
Romani 6:7 spune clar ca pedeapsa pentru pacatosi este moartea, insa Iehova Dumnezeu, indurator fiind, ne da posibilitatea sa traim vesnic. si nu dupa moarte. Romani 6:23.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Uitasem sa mentionez ca viata ii un dar pentru cei ascultatori. daca esti razvratit, rau, Dumnezeu nu are nici un motiv sa te tina in viata.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Biblia confirma ca toate sufletele traiesc vesnic. Dar unele spre fericire...

| sabin89 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

"Biblia confirma ca toate sufletele traiesc vesnic."
Când spui ceva despre Biblie că confirmă, ar trebui să dai citatul. Păi nu?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Iadul, locul indepartarii de Dumnezeu este un loc creat de oameni si nu de Dumnezeu.
Dumnezeu nu distruge nici un suflet. Toate sufletele au fost create pentru vesnicie.
Cubintele: ' plata pacatului este moartea' se refera la caderea sufleteasca, la compromiterea sufletului vesnic, la riscul pierderii mantuirii.

| pulx a răspuns:

Acest Lucifer a fost un inger care dorea tot mai mula putere iar Dumnezeu l-a alungat in iad. Iar ca sa stii unii se nasc atei.

| adeliin99 explică (pentru pulx):

De fapt Dumnezeu l-a aruncat din rai, nu a zis ca l-a alungat in iad. Ca sa stii, unii devil atei.

| pulx a răspuns (pentru adeliin99):

Da. Unii devin din cauza ca nu li se indeplinesc dorintele, altii sunt influentati.

| LePotato a răspuns (pentru pulx):

"Iar ca sa stii unii se nasc atei." -Nu unii, ci toti ne nastem atei

| JayLuckyLuciano a răspuns:

Tot ce pomeniti voi cu,, un inger cazut'' sau mai stiu eu e o interpretare gresita a oamenilor. Asa numiti,, zei'' sunt o rasa superioara care avand o tehnologie avansata oamenii i-au considerat zei. Ei sunt inca si astazi conducand lumea din umbra, adica cei mai puternici oameni ai lumii. Daca vrei amanunte iti pot spune in 5 min in mare, poate chiar un pdf cu o carte. Sper ca ti-am fost sau daca ma contactezi o sa-ti fiu de folos.