| Antisistem11 a întrebat:

Credeti ca scribii evrei au copiat cu fidelitate textele biblice?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nu, nu "cred" asta, ci profesorii universitari stiu cu siguranta ca oricine copiaza un text de mana face greseli de copiere. Si asta nu e doar teorie rupta de lume, ci dovedita empiric pe baza de manuscrise reale, de ex. manuscrisele de la Qumran.

Si se stie ca rabinii au facut niste amendamente la textul masoretic, pentru ca nu le placeau anumite versete. Acest lucru nu e un secret.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In engleza:

When the Most High ('elyôn) gave to the nations their inheritance,
when he separated humanity,
he fixed the boundaries of the peoples
according to the number of divine beings.
For Yahweh's portion is his people,
Jacob his allotted heritage.

A fost schimbat in:

Deuteronomy 32:8-10
New International Version

When the Most High gave the nations their inheritance,
when he divided all mankind,
he set up boundaries for the peoples
according to the number of the sons of Israel.[a]
For the Lord’s portion is his people,
Jacob his allotted inheritance.

In a desert land he found him,
in a barren and howling waste.
He shielded him and cared for him;
he guarded him as the Apple of his eye,

Footnotes

Deuteronomy 32:8 Masoretic Text; Dead Sea Scrolls (see also Septuagint) sons of God

| doctorandus a răspuns:

Textul initial nu cuprindea nici spatii, nici semne de punctuatie si nici vocale. Vocalele au fost adaugate ulterior si nu fara conflicte intre diferite scoli care sustineau vocalizari diferite.

| doctorandus a răspuns:

Iar sistemul de numaratori (sopherim) a fost inventat hat tarziu, la multe secole dupa ce fusesera scrise primele manuscrise.

| doctorandus a răspuns:

Deci cine a inventat sistemul cu sopherim? Cineva care era constient de problema copierii defectuoase. Si de ce a fost adoptata solutia lui? Pentru ca cei din jurul lui erau constienti si ei de aceeasi problema.

| Antisistem11 explică (pentru doctorandus):

Biserica oficială era conștientă că există scrieri atribuite in mod fals lui pavel in biblie?

| doctorandus a răspuns (pentru Antisistem11):

Depinde ce se înțelege prin "biserica oficială". Au fost mulți savanți creștini timpurii (nu eretici) care au observat asta. Dar ei nu și-au impus punctul de vedere.