| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți personal voi despre subiectul sfârșitul lumii? Credeți că sfârșitul lumii ar fi foarte aproape așa cum zic unii sau va mai dura cel puțin 200-300 de ani până va veni Apocalipsa și necazul cel mare? Sau din contra credeți că nu va veni niciodată sfârșitul lumii?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Apocalipsa" înseamnă de fapt descoperire (traducerea din limba greacă).
Este de fapt descoperirea, înțelegerea profețiilor biblice de la căderea lui Lucifer și până la dispariția lui și îngerilor lui.
Profetului Daniel i s-au descoperit aceste lucruri în cartea sa, iar la urmă i s-a spus:
"Tu însă, Daniele, ţine ascunse aceste cuvinte şi pecetluieşte cartea până la vremea sfârşitului. Atunci mulţi o vor citi, şi cunoştinţa va creşte." (Daniel.12:4)
"El a răspuns: „Du-te, Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite până la vremea sfârşitului." (Daniel.12:9)
În cartea apostolului Ioan, "Apocalipsa" sunt redate evenimentele prin simboluri.
Noi nu trebuie să stabilim date cu privire la sfârșitul pământului, pentru că acest lucru nu ne este cunoscut.
Dar dat fiind faptul că au fost identificate simbolurile (tot cu ajutorul Sfintelor Scripturi), și vedem și repeziciunea evenimentelor, putem spune că sfârșitul este foarte aproape.
Ultima profeție descoperită cu dată exactă a fost în toamna anului 1844 când s-a făcut "curățarea sanctuarului"; adică de atunci a început judecata celor ce vor fi mântuiți -incepând cu cei morți (deci de la Adam) și se va sfârși cu cei care vor fi în viață.
Apostolul Petru spunea:
"Căci suntem în clipa când judecata stă să înceapă de la Casa lui Dumnezeu. Şi, dacă începe cu noi, care va fi sfârşitul celor ce nu ascultă de Evanghelia lui Dumnezeu?" (1Petru.4:17)

"Şi el mi-a zis: „Până vor trece două mii trei sute de seri şi dimineţi; apoi Sfântul Locaş va fi curăţat!" (Daniel.8:14)
A fost identificat atât începutul cât și sfârșitul celor 2300 de seri și dimineți (adică 2300 de ani -pentru că o zi profetică este o mie de ani; a se vedea 2Petru.3:8.
Iar sfârșitul celor 2300 de ani este toamna anului 1844.
"Curățarea sanctuarului" s-a crezut ca fiind sfârșitul pământului. Dar atunci Domnul Hristos a intrat în Locul Preasfânt din sanctuarul ceresc, așa cum intra marele preot o singură dată la sfârșitul anului în sanctuarul de pe pământ. (A se vedea Exod.26:33; 30:10).

Deci după anul 1844 nu mai avem nicio profeție care să fie încadrată într-o dată exactă, într-un timp anumit.

Ca o părere personală, eu cred că pământul acesta își va găsi sfârșitul în mai puțin de 100 de ani. Repet: este părere personală. Se cunosc evenimentele care vor urma; dar dintre toate acestea doar de unul singur știm perioada cât va dura acesta. Este vorba despre cele 7 urgii care vor cădea pe pământ într-un singur an:
"Tocmai pentru aceea, într-o singură zi vor veni urgiile ei: moartea, tânguirea şi foametea. Şi va fi arsă de tot în foc, pentru că Domnul Dumnezeu, care a judecat-o, este tare." (Apocalipsa.18:8)
Aceste urgii vor cădea în diferite locuri pe pământ, și vor fi de naturi diferite (atât fizice cât și psihice).
Dar mai înainte de acestea trebuie să vină decretul duminical și prigonirea credincioșilor, așa cum s-a întâmplat pe vremuri în perioada inchiziției papale.

Oricum ar fi, credincioșii nu trebuie să fie concentrați asupra acestor lucruri, care oricum își vor avea împlinirea la vremea stabilită de Dumnezeu. Ci noi trebuie să fim concentrați asupra relației noastre cu Dumnezeu, și a salvării a cât mai multe suflete. Și de asemenea Dumnezeu nu salvează pe nimeni prin frică sau teamă. Crucea este singurul mijloc al tuturor celor ce vor fi mântuiți, al celor ce își doresc viața veșnică.

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Știința da răspunsurile cele mai bune la o asemenea întrebare pentru ca știința e bazata pe rațiune, pe cercetare, pe lucruri reale.
Soarele nu e veșnic, deci într-un timp finit condițiile de existenta a vieții nu vor mai exista și acela va fi sfârșitul lumii. In afara de Soare, mai exista și alte cauze care pot sa determine sfârșitul lumii.
Sfârșitul lumii din cărțile religioase e o fantezie. Le fel e și cel prezis de ghicitoare "clarvăzătoare".
Prin știință ne apropiem de adevăr și prin credință ne apropiem de minciuna. Omul pate fi înșelat daca e neștiutor(nu știe care e adevărul) și daca are credință(crede în minciuna spusa de omul mincinos). Deci cine iți cere credință? Zeul invizibil sau omul mincinos? A venit la tine zeul invizibil sa iți ceara credință? Nu. Deci omul mincinos iți cere credință. Ești de acord sa ii acorzi credință? Normal ca da, daca nu gândești și te lași înșelat cu povesti absurde, fanteziste și puerile.

| CostinAlamariu a răspuns:

De venit sigur va veni dar nu stiu daca peste o suta de zile sau peste o suta de ani. Chiar nu ma intereseaza cand exact vine.

| Werrich a răspuns:

Nu o sa mai fiu aici peste 200 de ani deci nu ma interesează.

| CIaudiu a răspuns:

Peste 2-3 miliarde de ani cand Soarele isi va mari volumul prea mult facand ca temperaturile Pamantului sa fie incompatibile vietii. Dupa inca 2-3 miliarde de ani Soarele va ajunge sa inghita Pamantul. Deci, atunci chiar ca va fi sfarsitul incontestabil. Tutusi, pana atunci pot sa apara dezastre naturale, meteoriti, vreo supernova care sa ne rada de pe fata Pamantului prin radiatiile sale, vreun razboi nuclear etc, care sa ne aduca sfarsitul.

| contsters2021 a răspuns:

Apocalipsa și necazul cel mare sunt unul și același eveniment care a avut loc în anul 70 d.Hr.