| StrongHeart a întrebat:

Credeti ca subconstientul ne poate da indicii sau predictii despre ceva ce urmeaza sa se intample?
De exemplu imi vin des in minte momente si locuri diferite, unul din ele, in alta tara, mie imi place sa calatoresc si am calatorit in cateva tari in ultima perioada si urmeaza sa plec din nou, deci e probabil sa se intample, ploua destul de tare si urmeaza sa se intample ceva important, nu stiu daca rau sau bun, ploua, sunt mai multi oameni si e un moment foarte important atat stiu si am senzatia ca e vorba de un pericol sau o situatie critica, dar care se termina cu bine. Urasc superstitiile, horoscopul, chestiile de genul asta, dar ceva imi spune ca e ceva ce ne inspira in anumite momente sa luam decizii nu le-am lua, daca nu ar interveni acel lucru. Probabil credeti ca bat campii. Dintr-un motiv sau altul, mintea mea se fixeaza pe anumite locuri, idei sau fapte si ceva imi spune ca sunt lucruri ce se vor intampla, ca si cum ceva din mine ar vrea sa imi spuna ceva, e ca un puzzle pe care nu pot sa il rezolv.
Eu sunt constient ca uneori mintea ne joaca feste si unele lucruri sunt iluzii pur si simplu, dar sunt curios ce gandesc ceilalti oameni despre posibilitatea ca cineva sa aiba o mica scanteie de, infima, o portita mica prin care sa citeasca viitorul, semne, nu ma refer complet, adica sa spuna cu certitiudine, ci ca un mic "tell" de la soarta, care te va face in momentul x in viitor sa mergi la dreapta, in loc de stanga la o rascruce de drumuri.
De multe ori, incerc sa ma gandesc daca nu cumva e ceva ce am visat, sau ceva ce mi-am imaginat eu, dar subconstientul se fixeaza pe anumite locuri si anumite chestii pe care nu le pot descifra.
Credeti ca un om poate sa aiba acces intr-un fel sau altul la o viziune despre viitor care urmeaza sa se adevereasca?
De asemenea sunt curios ce credeti despre momentele de Déjà vu? De ce le avem? Ne da creierul eroare sau este un glitch in matrix? laughing

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Premonitii, nu. Dar creierul e facut sa anticipeze ce vine, asta face in permanenta. Prin calcule, nu prin mijlloace magice.

| RxTx a răspuns:

Se cheamă premoniții
Și eu am

| raMLesS a răspuns:

Nu, nu iti poate da subconstientul detalii despre ce urmeaza sa se intample, poti prezice tu insuti dar e aleatoriu daca o sa se intample ceva sau nu, esti pur si simplu previzibil, de multe ori iei in calcul toate detaliile astea care se intampla, pentru ca pur si simplu se intampla, dar in mintea ta mai apar si au mai aparut alte sute de mii de scenarii asemanatoare care nu s-au intamplat.
"Atragi" ceea ce te gandesti, adica daca vrei sa iti iei o masina verde, mintea ta se focuseaza in a observa toate masinile verzi din oras de exemplu, si o sa spui "Ba da ce multe sunt, cand au aparut atatea", apoi daca te razgandesti si vrei sa iti iei una rosie, ai sa observi numai masinile rosii si din nou, aceiasi idee "Ba da de unde apar ma atatea ca pana acum nu erau"... ba erau dar nu le bagai tu in seama.
Asa si cu gandurile si "predictiile"

| StrongHeart explică (pentru raMLesS):

Interesanta observatie. Poza de profil e criminala, de asemenea.

| nukeyly a răspuns:

Subconstientul ne poate da indicii sau predictii despre ceva ce urmeaza sa se intample?
Da, cu cateva zile in fata sau chiar inainte de moment depinde de cat de conectat esti cu "cunostinta univestala" el isi alege metoda tu doar sa stii citi semnele in timp util.

Glitch in matrix? a single line of code in the matrix :) de ce nu.
10 Glitches In The Matrix Caught On Tape!
https://www.youtube.com/watch?v=lOEBhh9niqI
Moments of Animal Genius That Will Amaze You!
https://www.youtube.com/watch?v=F75Ukur2BZA

| sparklingqueen a răspuns:

Da,e posibil deoarece tu practic iti controlezi viata ca e a ta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fi paranoic, asta inseamna ca trebuie sa asculti de inima ta!

| Marius32243 a răspuns:

Stiinta nu a descoperit nici 10%din posibilitatile creierului uman.Totul este posibil.
Se fac cercetari despre cum poti sa manipulezi prostimea si sa blocheze accesul la intuitie.
Se pare ca au reusit, deoarece 95%dintre semenii nostri sunt zombie cu doua picioare.

| raMLesS a răspuns (pentru Marius32243):

"Stiinta nu a descoperit nici 10%din posibilitatile creierului uman"
Adica? De unde ai scos asta?