| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Credeti ca tara e pregatita pentru un cutremur puternic ca cel din 1977? E posibil ca urmatorul cutremur sa depaseasca 7, 4 grade pe scara Richter și o durată de circa 56 de secunde?

9 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Nu cred ca e asa de pregatita. Nu se stie unde, cand si cum va fi urmatorul curemur.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Algo098):

Daca vine un cutremur puternic de 7, 4 grade pe scara Richter s-au 9, 6 chiar si 8, 2 suntem terminati toata tara o sa fie devastata. In toate orasele sunt cladiri vechi cu bulina rosie si cladiri noi facute cu materiale de constructie de cea mai proasta calitate dupa model german.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Algo098):

Sti care e partea proasta daca stai la bloc o sa fie mai greu de iesit afara mai ales daca stai la etaj, la parter e mai usor ai sarit si ai scapat iar la casa ei bine ai fugit ai deschis usa si gata esti in curte.

Faza proaste e sa nu te prinda cutremurul cand dormi s-au cand faci baie.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Algo098):

Nu stiu de ce dar am asa o presimtire ca un alt cutremur puternic o sa vina totusi au trecut 42 de ani de la ultimul si o sa fie atat de puternic in cat straziile se vor rupe in doua iar copacii vor cadea de la sine.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Algo098):

In ultimii 30 de ani in Italia au fost cutremure puternice de au murit pe capete oamenii si asta pe perioade scurte de timp.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Algo098):

Oamenii au devenit atat de preocupati de vicii, placeriile trupului, like-uri pe Facebook si dupa a alerga dupa bani incat au uitat de catastrofele naturale.

| suntserios a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da te obsedeaza rau treaba asta. Vad ca l ai spamat pe omul ala cu 20 mesaje.

Da, asa de curiozitate. Crezi ca daca lasam like urile pe Facebook si stam toata ziua cu mana pe clanta scapam de cutremur? Sau ce propui?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru suntserios):

Trebuie sa fim pregatiti in orice moment.

| GicaGigekGica a răspuns:

NU