| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că va exista un sfârșit al lumii? Daca da, cum va fi? Credeți in ipoteza Apocalipsei biblice? Sau va fi altfel? Lumea se va sfârși vreodată?
Când credeți că este posibil sa vina sfârșitul lumii? Cum îl vedeți? Ți-e frica de un eventual sfârșit/Apocalipsa?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Da. Planul de mântuire include și eliminarea răului din univers.
Momentan planeta noastră e în carantină. Și război între bine și rău.

Dar Iisus a promis că se va întoarce, a dat și semne care preced revenirea. Și vei găsi în Noul Testament o grămadă de referințe la acest fapt. Dar și în Vechiul Testament.

Din înțelegerea mea va fi așa:

Oamenii vor continua din rău în mai rău. Foarte puțini vor fi credincioși. Iisus Însuși S-a întrebat dacă va găsi Fiul Omului credință pe pământ când se va întoarce.

Răbdarea lui Dumnezeu cu oamenii este foarte mare. El vrea ca ei să vină la pocăință și să fie între cei mântuiți. Dar profeția e că ei voi fi tot mai sfidători, nu numai făcând răul ci și lăudând pe cei ce-l fac. Ei vor zice că Iisus nu va reveni, pentru că toate sunt așa cum le știm de când ne știm.

Dar va fi un timp când răbdarea lui Dumnezeu își va atinge limita, când fiecare om își va fi decis poziția în lupta dintre bine și rău. Atunci slujirea lui Iisus ca Mare Preot în Sanctuarul din cer se termină. Și oamenii în viață vor trăi fără Mijlocitor. Asta înseamnă că cei drepți vor continua să fie drepți, iar cei răi vor continua în umblarea lor rea.

Protecția lui Dumneze se va retrage treptat de la o lume care L-a respins, dar va continua să existe pentru cei care au acceptat planul de mântuire. Atunci calamități mult mai groaznice decât cele cu care suntem obișnuiți se vor declanșa. Unele vor fi lucrarea celui rău, pe care Dumnezeu îl lasă mai liber în a-și face lucrarea cu cei răi. Altele vor fi stropi ai mâniei divine care, deși l-a iubit infinit pe păcătos și a dat tot cerul pentru salvarea lui, este un Dumnezeu sfânt care urăște infinit păcatul. La urmă vor cădea cele 7 plăgi, descrise în Apocalipsa. Cei sfinți sunt ocrotiți.

În mijlocul acestor catastrofe vor apărea hristoși mincinoși făcând semne și minuni mincinoase. Ei vor spune că oamenii credincioși sunt vinovați pentru catastrofe. Se vor da legi împotriva lor, culminând cu un decret de moarte ca în timpul Esterei. Va fi deci o mare majoritate hotărâtă să stârpească aleșii lui Dumnezeu de pe planetă. Culmea luptei dintre bine și rău. Ca în alte timpuri de prigoană, o parte din ei vor scăpa fugind în munți, o altă parte vor fi în închisori, unii vor fi martirizați. (Nu vor fi martiri decât înainte de încheierea timpului de har. Dacă ar exista după, moartea lor ar fi doar un lucru cu care Satan s-ar lăuda, pentru că nu mai există posibilitatea ca atunci cei răi să se mântuiască.)

Aproape de finalul plăgilor apare Iisus pe nori, cu mulțimea îngerilor. El nu coboară pe pământ (spre deosebire de hristoșii mincinoși care apar din loc în loc pe pământ), ci rămâne în văzduh, revenirea Lui fiind vizibilă și auzibilă pentru toți oamenii în viață. Mai mult, la revenire vor fi prezenți și mulți dintre cei răi și dintre cei vii înviați chiar înainte de revenire pentru a fi martori ai ei. Așa se împlinește profeția „Mulți din cei ce dorm în țărâna pământului se vor scula: unii pentru viață veșnică, și alții pentru ocară și rușine veșnică." (Daniel 12:2) Și răstignitorii lui Iisus vor fi prezenți ca să se împlinească profeția Lui: „veți vedea pe Fiul omului șezând la dreapta puterii și venind pe norii cerului." (Marcu 14:62) „Iată că El vine pe nori. Și orice ochi Îl va vedea; și cei ce L-au străpuns. Și toate semințiile pământului se vor boci din pricina Lui!" (Apocalipsa 1:7)

Are loc apoi prima înviere generală. Învierea credincioșilor tuturor timpurilor. Despre ea spune Apocalipsa când zice: Ferice de cei ce au parte de prima înviere. „Căci însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul." (1 Tesaloniceni 4:16-17)

Deci toți sfinții sunt luați de pe pământ în cer împreună cu Iisus unde vor face timp de o mie de ani judecata celor răi. „ „vor împărăți cu El o mie de ani." (Apocalipsa 20:6) Cei rămași pe pământ mor pentru că nu rezistă la slava extrem de puternică a lui Iisus când apare ca Dumnezeu. Doar apropierea Lui îi face să fugă la munți și la stânci, să strige către ele să cadă peste ei. Pământul rămâne pustiu. Doar Satan și îngerii lui mai colindă pe aici ca să-și vadă roadele lucrării lor. Pentru că nu mai are pe cine amăgi, Apocalipsa îl ilustrează ca fiind legat.

În timpul celor o mie de ani, este revizuit cazul fiecărui om pierdut, i se stabilește pedeapsa potrivit cu faptele lui. Și se dau toate explicațiile necesare pentru a se vedea că Dumnezeu a lucrat cu deplină dreptate în cazul tuturor. Când mia de ani se termină, atunci Iisus și sfinții se întorc pe pământ împreună cu cetatea Noului Ierusalim descrisă în Apocalipsa. De data aceasta Iisus atinge pământul, nu rămâne în văzduh.

Are loc a doua înviere, când sunt înviați oamenii răi din toate timpurile. Satan este dezlegat. Are din nou pe cine amăgi. Se vor crede puternici, pentru că sunt foarte numeroși.

„Când se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi dezlegat și va ieși din temnița lui, ca să înșele neamurile care sunt în cele patru colțuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, ca să-i adune pentru război. Numărul lor va fi ca nisipul mării." (Apocalipsa 20:7-9)

Între ei sunt luptători și conducători de oști renumiți, care au murit cu gândul de a ucide, cu care au și înviat. Ei cred că pot să cucerească Noul Ierusalim.

„Și ei s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea preaiubita. Dar din cer s-a coborât un foc care i-a mistuit." (Apocalipsa 20:9)

Unii ard mai mult alții mai puțin, fiecare potrivit cu pedeapsa stabilită. Satan este chinuit cel mai mult. În felul acesta are loc „moartea a doua", moartea veșnică. Cei dispăruți în felul acesta nu vor mai învia niciodată. Iar universul este pentru totdeauna curat, pentru că Dumnezeu n-a lăsat nici rădăcină, nici ramură. Vor arde ca miriștea toți cei ce au făcut răul și nu s-au pocăit.

„Căci iată, vine ziua care va arde ca un cuptor! Toți cei trufași și toți cei răi vor fi ca miriștea; ziua care vine îi va arde, zice Domnul oștirilor, și nu le va lăsa nici rădăcină, nici ramură." (Maleahi 4:1)

Nu vor rămâne în univers nici rădăcina = Satan, nici ramurile = cei ce i s-au asociat. Ci totul va fi curat, planul de mântuire a reușit. Cu ocazia nimicirii lor prin foc întregul pământ este curățit și refăcut.

Apocalipsa lui Ioan 21
1. Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou; pentru că cerul dintâi şi pământul dintâi pieriseră, şi marea nu mai era.

2. Şi eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei.

3. Şi am auzit un glas tare care ieşea din scaunul de domnie şi zicea: "Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, şi ei vor fi poporul Lui, şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.

4. El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut."

5. Cel ce şedea pe scaunul de domnie a zis: "Iată, Eu fac toate lucrurile noi." Şi a adăugat: "Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezut şi adevărate."

6. Apoi mi-a zis: "S-a isprăvit! Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul. Celui ce îi este sete îi voi da să bea fără plată din izvorul apei vieţii.

7. Cel ce va birui va moşteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, şi el va fi fiul Meu.

8. Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

9. Apoi unul din cei şapte îngeri, care ţineau cele şapte potire pline cu cele din urmă şapte urgii, a venit şi a vorbit cu mine, şi mi-a zis: "Vino să-ţi arăt mireasa, nevasta Mielului!"

10. Şi m-a dus, în Duhul, pe un munte mare şi înalt. Şi mi-a arătat cetatea sfântă, Ierusalimul, care se cobora din cer de la Dumnezeu,

11. având slava lui Dumnezeu. Lumina ei era ca o piatră preascumpă, ca o piatră de jasp, străvezie ca cristalul.

12. Era înconjurată cu un zid mare şi înalt. Avea douăsprezece porţi, şi, la porţi, doisprezece îngeri. Şi pe ele erau scrise nişte nume: numele celor douăsprezece seminţii ale fiilor lui Israel.

13. Spre răsărit erau trei porţi; spre miazănoapte, trei porţi; spre miazăzi, trei porţi, şi spre apus, trei porţi.

14. Zidul cetăţii avea douăsprezece temelii, şi pe ele erau cele douăsprezece nume ale celor doisprezece apostoli ai Mielului.

15. Îngerul care vorbea cu mine avea ca măsurătoare o trestie de aur, ca să măsoare cetatea, porţile şi zidul ei.

16. Cetatea era în patru colţuri, şi lungimea ei era cât lărgimea. A măsurat cetatea cu trestia, şi a găsit aproape douăsprezece mii de prăjini. Lungimea, lărgimea şi înălţimea erau deopotrivă.

17. I-a măsurat şi zidul, şi a găsit o sută patruzeci şi patru de coţi, după măsura oamenilor, căci cu măsura aceasta măsura îngerul.

18. Zidul era zidit de jasp, şi cetatea era de aur curat, ca sticla curată.

19. Temeliile zidului cetăţii erau împodobite cu pietre scumpe de tot felul: cea dintâi temelie era de jasp; a doua, de safir; a treia, de calcedonie; a patra, de smarald;

20. a cincea, de sardonix; a şasea, de sardiu; a şaptea, de crisolit; a opta, de beril; a noua, de topaz; a zecea, de crisopraz; a unsprezecea, de iacint; a douăsprezecea, de ametist.

21. Cele douăsprezece porţi erau douăsprezece mărgăritare. Fiecare poartă era dintr-un singur mărgăritar. Uliţa cetăţii era de aur curat, ca sticla străvezie.

22. În cetate n-am văzut niciun Templu; pentru că Domnul Dumnezeul cel Atotputernic ca şi Mielul sunt Templul ei.

23. Cetatea n-are trebuinţă nici de soare, nici de lună, ca s-o lumineze; căci o luminează slava lui Dumnezeu, şi făclia ei este Mielul.

24. Neamurile vor umbla în lumina ei, şi împăraţii pământului îşi vor aduce slava şi cinstea lor în ea.

25. Porţile ei nu se vor închide ziua, fiindcă în ea nu va mai fi noapte.

26. În ea vor aduce slava şi cinstea neamurilor.

27. Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăieşte în spurcăciune şi în minciună; ci numai cei scrişi în Cartea Vieţii Mielului.

Apocalipsa lui Ioan 22
1. Şi mi-a arătat un râu cu apa vieţii, limpede ca cristalul, care ieşea din scaunul de domnie al lui Dumnezeu şi al Mielului.

2. În mijlocul pieţei cetăţii şi pe cele două maluri ale râului era pomul vieţii, rodind douăsprezece feluri de rod şi dând rod în fiecare lună; şi frunzele pomului slujesc la vindecarea neamurilor.

3. Nu va mai fi nimic vrednic de blestem acolo. Scaunul de domnie al lui Dumnezeu şi al Mielului vor fi în ea. Robii Lui Îi vor sluji.

4. Ei vor vedea faţa Lui, şi Numele Lui va fi pe frunţile lor.

5. Acolo nu va mai fi noapte. Şi nu vor mai avea trebuinţă nici de lampă, nici de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu îi va lumina. Şi vor împărăţi în vecii vecilor.

6. Şi îngerul mi-a zis: "Aceste cuvinte sunt vrednice de crezare şi adevărate." Şi Domnul Dumnezeul duhurilor prorocilor a trimis pe îngerul Său să arate robilor Săi lucrurile care au să se întâmple în curând. -

7. "Şi iată, Eu vin curând! - Ferice de cel ce păzeşte cuvintele prorociei din cartea aceasta!"

8. Eu, Ioan, am auzit şi am văzut lucrurile acestea. Şi, după ce le-am auzit şi le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului care mi le arăta, ca să mă închin lui.

9. Dar el mi-a zis: "Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, prorocii, şi cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu."

10. Apoi mi-a zis: "Să nu pecetluieşti cuvintele prorociei din cartea aceasta. Căci vremea este aproape.

11. Cine este nedrept să fie nedrept şi mai departe; cine este întinat să se întineze şi mai departe; cine este fără prihană să trăiască şi mai departe fără prihană. Şi cine este sfânt să se sfinţească şi mai departe!

12. "Iată, Eu vin curând; şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui.

13. Eu sunt Alfa şi Omega, Cel Dintâi şi Cel de pe Urmă, Începutul şi Sfârşitul."

14. Ferice de cei ce îşi spală hainele, ca să aibă drept la pomul vieţii şi să intre pe porţi în cetate!

15. Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună!

16. "Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă."

17. Şi Duhul şi Mireasa zic: "Vino!", şi cine aude să zică: "Vino!", şi celui ce îi este sete să vină; cine vrea să ia apa vieţii fără plată!

18. Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

19. Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta."

20. Cel ce adevereşte aceste lucruri zice: "Da, Eu vin curând." Amin! Vino, Doamne Isuse!

21. Harul Domnului Isus Hristos să fie cu voi cu toţi! Amin.

Oamenii ignoră adevărurile biblice. Dar „Ferice de cine citeşte şi de cei ce ascultă cuvintele acestei prorocii şi păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!" (Apocalipsa 1:3)

Studiază personal Biblia și vei descoperi un fir roșu de la un capăt la altul în ce privește finalul istoriei și noul început. Îți recomand și cartea Marea luptă (sau Tragedia veacurilor) de Ellen G. White. N-am citit altă carte care să redea în imagini mai convingătoare profețiile care urmează a se împlini. Succes!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu.
Cum noi suntem ramasi in urma cu cateva decenii, astept sa vad cm va fi in "lumea buna", apoi voi spune raspunsul. big grin

| Steregoi a răspuns:

Apocalipsa din Biblie e adevarata; se implineste si se va implini toata. Credinciosii nu au motive de teama. Armaghedonul va fi eliberare pentru credinciosi si moarte pentru necredinciosi.

| debarasator63 a răspuns:

Cred ca va fi un sfarsit, la cum merg lucrurile. Din nefericire s-ar putea sa-l vizionam si noi in direct.

| Gică2111 a răspuns:

Salut! Ce scrie in Biblie este fals cu Iisus, apocalipsa etc
Dar sfârșitul lumii poate fi pentru orice om în zilele lui negre exemple:o boala nerecuperabila, războaie, cutremure la rândul lor, tsunami (Acum 75 de ani când Hitler a condus poporul german spre cel de-al 2 lea război mondial și având un lung șir de victorii acesta era pe cale să câștige daca nu pierdea Bătălia de la Stalingrad și cea de la Kursk, asta însemnând apocalipsa omenirii cine știe câte popoare erau exterminate punandu-se bazele rasei ariene)
Și acum in lume sunt tensiuni între Rusia, Europa punandu-se pe poporul rus foarte multe restricții economice din cauza acțiunile lor militare în Ucraina și marea neagra
Daca o țară face o greșeală de a lansa bombe atomice spre altele și la rândul lor ripostând asta ar însemna sfârșitul omenirii în sec-21
Și peste miloane de ani Soarele va deveni o pitică (nebuloasă)care v a exploda lansând o explozie solară distrugând sistemul solar (Daca nu cumva până atunci oamenii v-or avea tehnologia de a coloniza și alte planete din celalalte galaxii)
Fundă?