| SG1995 a întrebat:

Credeți că va veni o vreme când religiile iudaice nu vor mai fi așa preponderente și vor fi înlocuite cu alte sisteme religioase?

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Daca civilizatia continua sa evolueze, cred ca in 1000 de ani nu va mai exista adepti ai unor religii (nu neaparat iudaice) poate prea putini, iar versiunile lor diferite fata de cele de azi, sau vor crede cu totul in altceva, dar cel mai probabil nu va crede in nimic.

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, religia creștină născută din religia iudaică e religia Creatorului universului, va coexista probabil ca și acum și cu alte sisteme religioase dar nu va fi îlocuită de tot niciodată.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt nici acum preponderente. India, China, Japonia și nu numai, cred altfel. Dar religiile fiind fenomene culrurale vor evolua și ele. Zice Isus că - cuvintele mele nu vor trece. De trecut nu vor trece, dar vor rămâne în biblioteci.

| Bizon95 a răspuns:

Sper din tot sufletul ca oamenii sa ajunga sa isi scoata capul din kur, si sa nu mai creada in tampenii
DAR, sunt doua corolare la treaba asta care sunt DURE
1. RELIGIA E FACUTA SA CONTROLEZE MASELE, de aia a fost inlocuita religia romana cu, crestinismul, crestinismul este o solutie MUUULT mai buna de spalat creierul si deci de controlat masele
2. la momentul respectiv nu v-a mai exista prostime... D-zeu sa ne ajute pe toti la un asa moment

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bizon95):

La ce dumnezeu te referi când zici:"D-zeu sa ne ajute pe toți la un așa moment"?

| Bizon95 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Este o figura de stil, chiar daca include D-zeu, alta expresie mai buna nu am

insa oricum, orice ar fi NU e vorba de nici un D-zeu din nici o religie... in nici un caz tongue

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bizon95):

Din întrebarea retorica a domnului Isus:"Oare voi găsi credință pe pământ la revenirea mea?" se deduce ca posibil foarte putina, chiar daca majoritate populației globului se va declara creștină. Domnul Isus a remarcat faptul ca chiar si ucenicii lui aveau o credință mica, spunandu-le "puțin credincioșilor". Macar ca atunci il vedeau in carne si oase pe cel in care credeau.

| Bizon95 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci, imi citezi ceva cu Isus si asta e o chestie pe care nu numai ca ar trebui sa o inghit, nu numai sa o accept, dar ar trebui sa ma pun in genunchi si sa urlu' la cer: ALLAH E MARE BUN SI DREPT?!?

NU?!?

nu prea prea pricepi absolut nimic din ce inseamna religie, prostime, si control al maselor, insa ce e mult mai rau, e ca fiind o pocaita, nu numai ca nu vrei sa consideri asa ceva VREODATA, dar chiar crezi ca daca ii servesti cuiva care gandeste liber atunci o sa inceapa sa urle: ALLAH E MARE BUN SI DREPT!

ba nu, stai, ca m-ai prins, era vorba de Geezaz nu de Allah, sunt asa de prost ca nu cred in Geezuz al tau, da' pana cand

asa ca, felicitarile mele personale, esti unul dintre pilonii PROSTIMII prin care religia controleaza masele

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bizon95):

Religia nu controlează masele, politicienii controlează masele,mai exact mințile lor. Ei se dau drept creștini (ortodocși) doar in campaniile electorale,după le fac pe toate. Si daca mergi la vot, ești unul din acei a căror minte este controlata. Eu nu merg la vot, nu merg la nici o biserica, ma declar creștină pentru ca cred in Dumnezeul bibliei, in Isus Hristos si atât. Numele meu nu este scris in nici un registru bisericesc de pe pământ. Daca este scris in ceruri asta nu o stiu, rămâne de vazut la revenirea Domnului Isus.

| Bizon95 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

RELIGIA E CEA MAI PUTERNICA FORMA DE CONTROL AL MASELOR
INTOTDEAUNA A FOST ASA... INTOTDEAUNA

tu traiesti in lumea ta unde totul e frumos cat timp mergi la biserica, insa in lumea asta politicienii nu controleaza cu adevarat masele decat daca e dictatura opresiva serioasa cum e Corea de Nord, in restul lumii politicienii doar fac legi si conduc masele, NU LE CONTROLEAZA

deci, felicitarile mele ca esti o persoana preafericita, care crede ca totul e frumos si bine atat timp cat credinta ei e puternica

oricat ai fi pe dinafara in rest

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bizon95):

Nu merg la biserica.Si nici nu pot fi influențată de nimeni, nici de politicieni, nici de biserici. Se vede ca depinde de caracterul fiecărei persoane. Macar ca nu cred in horoscop si in zodii, o coincidenta exista: m-am născut dintr-o zodie care nu poate fi controlata de nimeni si nici influentata in vreun fel ( capricorn).

| Bizon95 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Vii si citezi din Geezaz, cu multa dorinta de a ii face si pe altii sa creada in Geezuz
NU stii ca biserica a fost INVENTATA **NUMAI** CA SA CONTROLEZE MASELE, si contesti asta pana la D-zeu, pentru ca practic e o insulta la biserica ta cea multpreaiubita si multpreastimata
etc.
dar nu mergi la biserica

te cam contrazici singura, imi pare rau

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"...chiar daca majoritate populației globului se va declara creștină."

Din aproape opt miliarde, crestini sunt doar putin peste doua miliarde. Deci nicidecum "majoritatea".

"Domnul Isus a remarcat faptul ca chiar si ucenicii lui aveau o credință mica, spunandu-le "puțin credincioșilor". Macar ca atunci il vedeau in carne si oase pe cel in care credeau."

Da, e ciudat cum pana si vazandu-l "in carne si oase" nu prea prezenta mare incredere, dar exista acum unii care au auzit doar niste povesti despre el, dar totusi le cred...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Bizon95):

Nu ma contrazic! Biserica este considerata de " creștini" ca fiind o denominațiune care are un nume si este înscrisă si autorizata de legile statului. Eu nu fac parte dintr-o astfel de biserica. A citi Biblia, a crede si a trai după voia lui Dumnezeu se poate si fara sa faci parte din o astfel de biserica. Poporul lui Dumnezeu este cel care e menționat la Apocalipsa 14/12:"... care păzesc poruncile lui Dumnezeu si credință lui Isus", si 12/17 :" ...care păzesc poruncile lui Dumnezeu, si țin mărturia lui Isus Hristos".

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si totusi sunteti influentata de o carte scrisa de niste evrei acum cateva mii de ani, si de organizatia religioasa din care faceti parte.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Panamax):

Sunt influențată de Duhul lui Dumnezeu care a inspirat oamenii care au scris Biblia!

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ai grija ca Duhul a lasat una gravida acum ceva timp.

| Panamax a răspuns (pentru Panamax):

Dar ii plac doar minorele.

| Panamax a răspuns:

Eu sper sa fie interzise prin lege cat de curand.

| LupusDei1993 a răspuns:

Eu prefer ca absolut orice sistem religios să fie scos, ca omul să se emancipeze de la idei învechite de la Era Bronzului și să-l ucidă pe zeul religiei din care fac parte, literar sau metaforic.