| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca vine razboiul cu Coreea si SUA? Oare va veni sfarsitul lumii? Ma macina intrebarea asta de ceva timp. Avem dovezi in Biblie ca traim aproape de apocalipsa?

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,avem dovezi ca se apropie distrugerea sistemului rau de lucruri. Dar va fi un război între Dumnezeu și oameni. Matei24:3-14,21,22,2timotei3:1-5,Apocalipsa14:14-16

| danay72 a răspuns:

Este cu Satan și cei care vor să fie de partea lui.

| danay72 a răspuns:

De la Adam si Eva, Satan a contestat suveranitatea lui Iehova. Acum s-a demonstrat clar ca conducerea lui Satan a provocat numai haos și suferința. De aceea, Iehova va pune capăt. Psalmul37:9-11,Apocalipsa 20:1-3.

| danay72 a răspuns:

Iehova e Creatorul, Satan e doar o creație, e clar ca Satan nu are nici o sansa in fata lui Iehova.

| danay72 a răspuns:

Urmareste istoria poporului Israel și vei vedea ca se inchinau lui Iehova.

| danay72 a răspuns:

Nu. De fapt poporul lui Iehova nu crede in chinul vesnic si in afara de Martorii lui Iehova, nici o alta religie nu i se inchina lui Iehova. Desi cunosc ca acesta e numele lui Dumnezeu, nu il folosesc.

| danay72 a răspuns:

Paradisul va fi pe pământ, după distrugerea sistemului rau de lucruri. Primul paradis, gradina Eden a fost pe pamant, Dumnezeu nu a schimbat locația. Psalmi37:29,Matei5:5,Isaia65:20-25. Dacă întrebi un om de altă religie dacă se închină lui Iehova, iti va spune că nu. Ei singuri recunosc ca nu il au ca Dumnezeu pe Iehova. Cat despre faptul ca unii nu ne suporta, nu e o noutate, ci o profeție care spune clar ca vom fi urați de toate neamurile din cauza numelui sau.

| danay72 a răspuns:

Ca sa ne cunosti mai bine, situl nostru oficial te poate ajuta. Cine suntem noi si care sunt originile, pentru ca multi ne încurcă cu alte religii.

| RAY a răspuns:

Nu vine nimic ca fiecare are frica unui atac nuclear sa fim seriosi

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa "dovezile" din manualul ala de manipulare a maselor am trecut deja de vreo 3-4 apocalipse in ultimii 30 de ani...

| milan9 a răspuns:

Secta iehovistilor este singura care NU se inchina lui "Iehova"/Iahve din moment ce Noul Testament afirma ca Iahve este MANTUITORUL HRISTOS.

Nu numai ca aceasta secta este necrestina... dar nu au absolut nici o legatura cu Iehova/Iahve...

| milan9 a răspuns:

Asa zisii martori doar afirma ca se ghideaza dupa biblie, in realitate interpretand-o subiectiv dupa interesul organizatiei (unele teorii schimband macazul timpului de 4-5 ori pana acum)...

| Bondarel99 a răspuns:

Ceva o sa se întâmple, dar nu așa repede.

| xerxes1 a răspuns:

Biblia ofera dovezi doar pentru prosti.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu exista niciun sfarsit al lumii, nu mai luati in seama toate basmele.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu înțeleg cum să fie sfârșitul lumii dacă ar fi chiar să se întâmple ca de exemplu China și Rusia să atace SUA...

Am să îți zic o veste bună și o întâmplare adevărată. Ieri seara pisica mea a murit. A căzut de la balcon și mă bucur că a murit fără chinuri... Dacă ar fi venit sfârșitul lumii pentru ea, nu ar fi contact cât s-a bucurat de viața ei și noi (eu și soția mea) de viața care am avut-o cu ea.

Moartea vine neașteptat într-o mulțime de feluri și sfârșitul lumii e doar o sperietoare pentru cei care nu știu să aprecieze exact ce au alături.

Iar legat strict de sfârșitul lumii, Iisus a zis că va veni în generația lui, iar acum peste 1900 de ani Iisus dovedește constant (alături de toți autorii care au scris despre sfârștitul lumii) că au greștit. De fiecare dată!

| RAY a răspuns (pentru KhludCiprian):

Condoleante man

| mimimumu a răspuns:

Da,avem dovezi.
Dar va fi un război intre Dumnezeu si oameni.
Mânia Lui Dumnezeu a atins cote maxime.
Nu mai tin minte ce preot, un foarte renumit duhovnic al Moldovei, a spus ca sunt 4 chestii după care ne dăm seama ca trăim aproape de Apocalipsa:
1.majoritatea oamenilor nu mai cred in Creator;
... trebuie sa mi le aduc aminte celelalte 3...
A mai spus (preotul):
Nimeni nu va muri, vom trai precum târâtoarele

| laure4ntiu02 a răspuns:

Dumnezeu va pedepsi oameni rai nu pe cei buni